۰۹
بهمن

۱۵ ایده جذاب برای طراحی لنداسکیپ؛ بهشت را به خانه‌تان بیاورید!

طراحی لنداسکیپ یا محوطه سازی کار راحتی نیست و باید به‌کمک متخصصان انجام شود اما ایده‌هایی که بتوانند این کار را راحت‌تر کنند، به شما آزادی‌عمل بیشتری می‌دهند و گزینه‌های بیشتری را پیش روی شما می‌گذارند. در مقالات قبل درباره اصول اولیه طراحی لنداسکیپ یا اینکه محوطه سازی چیست صحبت کردیم. در این مطلب چند ایده جذاب برای طراحی لنداسکیپ را به شما معرفی می‌کنیم. اگر شما هم به زیباتر کردن فضای اطراف محل زندگی خود علاقه‌مند هستید، در این مطلب با ما همراه شوید.

۱. رز بکارید

بوته‌های گل رز یکی از زیباترین و بهترین گزینه‌هایی است که می‌تواند ظاهری زیبا و کلاسیک به حیاط یا فضای باز شما بدهد. از ظاهر و بوی فوق‌العاده رز که بگذریم، نقاط‌قوت دیگری هم دارد؛ مثل اینکه مراقبت از آن نسبتا آسان است و در بیشتر مناطق به‌خوبی رشد می‌کند. این یک حرکت ساده اما به‌شدت تأثیرگذار است که جذابیت فضای شما را افزایش می‌دهد.

۲. یک راهرو سنگی بسازید

راهرو سنگی برای جذابیت در طراحی لنداسکیپ

درست کردن یک راهرو سنگی ساده که از میان حیاط یا باغ سرسبز شما بگذرد، یکی دیگر از ایده‌های فوق العاده برای تزیین و زیباتر کردن فضاست. امکان این کار برای هر فضا و محوطه‌ای وجود دارد. ترکیب راهرو سنگی و سرسبزی فضا، چشم‌انداز جذابی به حیاط شما می‌دهد.

۳. فضا را با دو گلدان سنگی تکمیل کنید

گلدان سنگی ـ ایده جذاب برای طراحی لنداسکیپ

قرار دادن دو گلدان سنگی بزرگ و زیبا در ورودی حیاط یا محوطه بیرونی منزلتان می‌تواند مکمل خوبی برای فضای سرسبزتان باشد. این کار یک جلوه طبیعی ایجاد می‌کند که با بیشتر ایده‌های لنداسکیپ هماهنگ است. اگر برای انتخاب گیاه مردد هستید، پیشنهاد می‌کنیم از گیالری کمک بگیرید. گیالری تیمی از متخصصان حرفه‌ای را گردهم آورده است تا پیشنهادهایی رویایی باتوجه به محل سکونت‌تان به شما ارائه دهد یا با بهترین مواد اولیه، طراحی‌های دلخواه شما را به زیباترین شکل ممکن اجرا کند.

۴. یک گل‌دسته سبزرنگ آویزان کنید

آویزان کردن گل از ستون‌های ایوان در طراحی لنداسکیپ

آویزان کردن گل‌دسته در امتداد ایوان جلویی خانه، نمای بسیار زیبا و دل‌انگیزی ایجاد می‌کند. اگر تابه‌حال برای ایوان خانه‌تان برنامه‌ای نریخته اید، اضافه کردن این گل‌دسته پیشنهاد وسوسه‌انگیزی است که ما به شما می‌دهیم.

۵. قسمتی از فضا را برای گذاشتن میز و صندلی اختصاص بدهید

طراحی لنداسکیپ جذاب با گذاشتن میز و صندلی

برای لذت بردن از زیبایی این فضای سرسبز باید جایی را برای نشستن انتخاب کنید. استفاده از میز و صندلی چوبی و یک آفتاب‌گیر می‌تواند انتخاب مناسبی برای این قسمت باشد. انتخاب فضای مناسب برای این کار و طراحی آن را به گیالری بسپارید. شما می‌توانید نمونه‌های طراحی فضای باز را در سایت گیالری مشاهده کنید و با مشاوره با کارشناسان خبره آن، ایده‌تان را پیاده‌سازی کنید.

۶. نرده‌های ایوان را تزئین کنید

طراحی جذاب لنداسکیپ با تزیین نرده‌های ایوان

اگر فضایی مانند ایوان دارید که دورتادور آن نرده کشیده شده، بهتر است رنگ و لعابی هم به این قسمت بدهید و با پارچه‌های زیبا چشم‌انداز نرده‌ها را از حالت معمولی همیشگی‌اش بیرون بیاورید.

۷. روی نورپردازی فضا کار کنید

نورپردازی فضا در طراحی لنداسکیپ

نورپردازی منظره نه‌تنها از نظر زیبایی‌شناسی بسیار دلپذیر است، بلکه با اطمینان از اینکه مسیرها و موانع بعد از غروب خورشید قابل مشاهده هستند، ایمنی را نیز افزایش می‌دهد. هنگامی که خورشید غروب می‌کند، حیاط خلوت سرسبز طراحی‌شده با نورپردازی زیبا، مبلمان رنگارنگ و راحت در فضای باز، به فضایی فریبنده برای استراحت‌کردن تبدیل می‌شود.

۸. دستگاه‌های تهویه را از دید مخفی کنید

تهویه مطبوع یک ضرورت است، اما ظاهر این دستگاه‌ها می‌توانند برای نمای بیرونی خانه شما آزاردهنده باشند. سعی کنید پوششی برای اطراف آن بسازید و آن را دور از چشم نگه دارید. استفاده از جعبه‌های چوبی می‌تواند گزینه خوبی برای مخفی کردن این دستگاه‌ها از دید باشند.

۹. استخر و آب نما درست کنید

آبنما برای طراحی جذاب لنداسکیپ

در فضاهای امروزی کمتر چیزهایی مانند حوض آب و فواره می‌بینیم. اگر شما هم یکی از علاقه مندان به فواره یا آب نما هستید می‌توانید دست‌به‌کار شوید و آب‌نما درست کنید. این کار هزینه زیادی ندارد و جذابیت فضای باز را به طور قابل‌توجهی بالا می‌برد. رنگ آبی استخر و رنگ سبز گیاهان در کنار هم ترکیب جذابی را می‌سازند که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند

۱۰. سرو آلاسکا را فراموش نکنید

درختان سرو آلاسکا با ارتفاع زیاد و چشم‌انداز جذابی که دارند، یکی از بهترین ایده‌ها برای طراحی لنداسکیپ محسوب می‌شوند. کاشت درختی زیبا بر فراز حیاط خلوت که شامل مسیری ساخته‌شده از سنگ فرش و انواع درختان و گیاهان زینتی دیگر است، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید انجام بدهید. برای تهیه سرو آلاسکا و نحوه کاشت آن سؤالی دارید؟ پاسخ آن را از گیالری بخواهید. گیالری می‌تواند هر آنچه در این زمینه می‌خواهید را برایتان فراهم کند.

۱۱. فضای گل کاری شده را با سنگ از بقیه فضا جدا کنید

این ساده‌ترین و ارزان‌ترین ایده برای طراحی لنداسکیپ است. برای این کار کافی است فضایی که گل و گیاه کاشته‌اید را با یک ردیف از سنگ، از فضای دیگر جدا کنید.

۱۲. نقاط مورد علاقه‌تان را با یک مسیر به هم پیوند دهید

از چوب پالت احیاشده برای اضافه‌کردن زیبایی به گوشه‌ای که بدون استفاده مانده، استفاده کنید یا از این طریق دو نقطه از حیاط خلوت‌تان را به هم متصل کنید.

۱۳. روی گیاهان همیشه بهار تاکید بیشتری کنید

گیاهان همیشه بهار (مانند درختچه‌های شمشاد که اغلب در طراحی لنداسکیپ به کار می‌روند) را انتخاب کنید تا رنگ‌‌ولعاب فضایتان در چهار فصل سال همیشه همین‌قدر سبز و زیبا باقی بماند.

۱۴. برای اطراف گیاهان از دیوارهای نگهدارنده استفاده کنید

استفاده از دیوار نگهدارنده در طراحی لنداسکیپ

دیوارهای نگهدارنده می‌توانند جلوه بصری فوق‌العاده‌ای ایجاد کرده و مهم‌تر از آن، از فرسایش خاک جلوگیری کنند.

۱۵. بوته ادریسی بکارید

هیچ‌چیز به اندازه بوته‌های زیبای ادریسی فضای جلوی در و حیاط را زیبا نمی‌کند. این بوته به‌راحتی پرورش می‌یابد و حساسیت زیادی در مورد محل کاشت ندارد.

سخن پایانی

اگر فضایی مانند حیاط، ایوان، فضای بیرونی جلوی در و… دارید، سعی کنید به بهترین نحو ممکن از آن استفاده کنید و آن را به منظره‌ای زیبا و سرسبز تبدیل کنید. واقعا چه چیزی می‌تواند به اندازه رنگ‌ولعاب سبز چمن و گیاهان و درختان زیبا چشم‌نواز باشد و روح ما را جلا بخشد؟

هر سؤالی که در زمینه تهیه انواع گیاهان و طراحی فضای باز دارید، می‌توانید از گیالری بپرسید و با خیال راحت چشم‌نواز کردن فضایتان را به ما بسپارید. گیالری با سابقه‌ای درخشان در زمینه‌های طراحی داخلی، طراحی فضای سبز، طراحی روف‌گاردن و فروش گیاهان کلکسیونی در خدمت شماست تا بهترین و زیباترین ایده‌ها را برای فضای شما پیاده‌سازی کند.

برگرفته از: countryliving و hgtv