آلاچیق فضای ناب و جذابی است که کاربردهای متنوعی هم دارد. مهمانی‌هایتان را در آن برگزار کنید، در گوشه دِنجش استراحت کنید و از زیبایی باغ و باغچه‌تان لذت ببرید. اگر در دسته آدم‌های فنی و علاقه‌مند به کار عملی قرار می‌گیرید و ذوق‌وسلیقه‌تان هم زیاد است، با چند ماده و مصالح ساده هم می‌توانید آلاچیق جذابی بسازید. در این مقاله با ارائه تصاویر آلاچیق های زیبا به شما ایده‌هایی آسان و زیبا برای طراحی آلاچیق می‌دهیم. اگر هم خودتان دست‌به‌کار نمی‌شوید و برایتان ساخت‌وساز سخت است؛ ایرادی ندارد. از نمونه‌های این مقاله برای دکوراسیون آلاچیق‌تان یا سفارش به متخصصان ایده بگیرید.

۱. روستیک؛ فضایی آرامش‌بخش

آلاچیق با طرح روستیک

در سبک روستیک سادگی و مایه‌هایی از معماری روستایی جریان دارد. برای همین است که طراحی آلاچیق با سبک روستیک آرامش زیادی به شما و محیط هدیه می‌کند و طرح بسیار جذابی است. استفاده از چوب‌ می‌تواند فضای خوشایندی برای حیاط یا هر محیط دیگری به‌ وجود بیاورد که آلاچیق در آن است.

استفاده از چوب سفید هم فکر خوبی است. سادگی آلاچیق روستیک در کنار توجه به جزئیات باعث می‌شود که سازه‌ای دوست‌داشتنی و خاص داشته باشید. برای مثال، لوستری هماهنگ با رنگ‌های موجود در آلاچیق از سقفش آویزان کنید و به هماهنگی آن به مبلمان یا وسایل موجود در سازه دقت کنید.

۲. دکوراسیون رنگارنگ؛ ورود شور و شادی به فضا

دکوراسیون رنگی برای آلاچیق

به فضای آلاچیق به‌ دید فضایی موقتی نگاه نکنید؛ یعنی برای دکوراسیون آن برنامه بچینید و طراحی فضای داخلی‌اش را دست‌کم نگیرید. از اشیا و وسایل رنگی برای آلاچیق استفاده کنید. لوسترهای شیشه‌ای و رنگی در کنار میز و صندلی‌هایی که وعده شامی رمانتیک را به شما می‌دهند، طرح جذابی از کار درمی‌آید.

البته همه‌چیز به سلیقه خودتان وابسته است ولی استفاده از رنگ‌های متنوع و شاد در دکوراسیون آلاچیق به شما فضای انرژی‌بخشی تقدیم می‌کند. از آنجا که آلاچیق‌ها بیشتر در تابستان استفاده می‌شوند، گرما و نشاط تابستانه را با رنگ‌ها در هم بیامیزید.

۳. سفیدومشکی؛ ترکیبی شیک و همه‌پسند

آلاچیق سفید و مشکی

یکی دیگر از طرح‌هایی که می‌توانید برای دکوراسیون آلاچیقتان در نظر بگیرید، طرح سفیدومشکی است. این ترکیب را معمولا همه دوست دارند و برای محیط‌ها و فضاهای مختلف هم مناسب است. ترکیب سفید و مشکی هم برای آلاچیق‌های موقتی و هم مواردی مناسب است که ساختار پیچیده‌تری دارند.

۴. آلاچیق آهنی؛ حریر، سفید، رمانتیک

آلاچیق آهنی با پرده سفید

آلاچیق‌های آهنی و فلزی برای تابستان‌ها کاربرد دارند و فقط فضای تفکیک‌شده‌ای از باغ و باغچه را به خود اختصاص می‌دهند تا صندلی‌ها و مبلمان را بچینید و استراحت کنید. اگر پرده‌ و سایه‌بانی سفید و از جنسی نازک برای طراحی این آلاچیق‌ها استفاده کنید، فضای دلربایی به‌وجود می‌آید که برای گذراندن اوقاتی رمانتیک و خوش، بسیار ایدئال است.

۵. فضای مجهز پذیرایی؛ شامی خوشمزه در هوای آزاد

آلاچیقی برای ترتیب دادن مراسم شام

اگر قصد ساخت و طراحی آلاچیق در باغ و محوطه بیرونی منزل دارید، حتما به این هم فکر کنید که امکان تبدیل‌کردن آن به فضایی مخصوص شام‌خوردن وجود دارد. امکاناتی مانند باربکیو، منقل و… را در آلاچیق قرار بدهید و آخرهفته‌ها را با مهمانی‌های جذابتان به‌یادماندنی کنید.

میز و صندلی‌ها را به سلیقه خودتان انتخاب کنید. بعضی‌ها طرفدار سبک سنتی‌اند. این افراد می‌توانند سکوهایی در آلاچیق طراحی کنند و رویشان فرش بیندازند و دکوراسیونی سنتی به‌وجود بیاورند. برخی‌ها هم دوست دارند که میز و صندلی‌ و مبلمان مختلف در فضای آلاچیق قرار بدهند. تصمیم با شماست.

۶. استفاده از مواد بازیافتی و ضایعات؛ خلاقیت کاربردی

آلاچیق با ضایعات و مواد بازیافتی

با کمی خلاقیت، امکان ساخت آلاچیق‌هایی وجود دارد که به‌شدت زیبا و کاربردی‌اند. حتما لازم نیست که همه‌چیز لوکس و تجملاتی باشد. گاهی با ضایعات سازه‌های دیگر یا مواد بازیافتی هم می‌توان آلاچیق‌های خوبی فراهم کرد. چنین ایده‌ای هم به شما آلاچیقی ناب تقدیم می‌کند و هم هزینه‌های گزافی روی دست‌تان نمی‌گذارد. نظرتان چیست؟

۷. تماماً مشکی؛ مدرن و امروزی

آلاچیق مشکی

اگر طرفدار طرح‌ها و دکوراسیون مدرن هستید، برایتان پیشنهاد خوبی داریم: تمام بخش‌های آلاچیق را به‌ رنگ مشکی درآورید. از بخش‌های مختلف ساخت سازه تا دکوراسیون را به این رنگ انتخاب کنید.

۸. ترکیب چوب و رنگ مشکی؛ مدرن اما صمیمی

آلاچیق چوبی و مشکی

اگر به طراحی‌های مدرن علاقه دارید اما همچنان حس طبیعی و خوش چوب را هم می‌پسندید، این پیشنهاد برای شماست. در طراحی آلاچیقتان از تلفیق چوب و رنگ مشکی استفاده کنید. نظرتان چیست؟ البته در چنین آلاچیقی رعایت سادگی هم بسیار مهم است. به‌دلیل اینکه از تلفیقی از دکوراسیون مدرن و نزدیک‌ به طبیعت در سازه خود بهره می‌برید، لازم است که تعادل در ترکیب حفظ شود.

شما می‌توانید برای اطمینان از حصول بهترین نتیجه، از مشاوره متخصصان گیالری استفاده کنید. تیم حرفه‌ای گیالری با پشتوانه سال‌ها تجربه و تیمی متشکل از طراحان و معماران حرفه‌ای، شما را تا رسیدن به بهترین نتیجه همراهی خواهند کرد.

۹. لامپ‌ها و ریسه‌ها؛ پناهگاه دِنج شب‌ها

آلاچیق با چراغ ها و ریسه ها

آلاچیق می‌تواند گوشه دِنجی برای لم‌دادن در شب‌های تابستانی باشد. در فصل‌های دیگر هم جذابیت‌های خودش را دارد. رشته‌ای از لامپ‌ها و ریسه‌ها می‌تواند حال‌وهوای شبانه این سازه‌ها را جذاب‌تر از جذاب کند.

۱۰. گوشه تنهایی شیشه‌ای؛ اختصاصی و امن

آلاچیق شیشه ای

یکی از پیشنهادات جذاب برای ساخت آلاچیق استفاده از شیشه است. آلاچیق حتما نباید باز باشد. ساخت سازه‌ای شیشه‌ای هم فکر جذابی است و می‌تواند گوشه‌ای دنج و راحت در حیاط و فضای باز منزلتان ایجاد کند. برای اینکه چنین فضایی خیلی کوچک و کپسولی به نظر نرسد، بهتر است که دکوراسیون آن یک‌رنگ باشد. یک‌رنگ‌بودن اشیا و بخش‌های مختلف فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

۱۱. آجری؛ مستحکم و کاربردی

آلاچیق آجری

ساخت آلاچیق آجری هم فکر خوبی است. این آلاچیق می‌تواند به شکل‌ها و با معماری‌های مختلفی ساخته شود. اگر چیزی بیش از ستون‌های آجری با سقف باشد، دیگر تقریبا حالت اتاقک پیدا می‌کند. بنا به محیطی که در اختیار دارید و حس‌وحال فضا، ببینید که چنین آلاچیقی مناسب خواهد بود یا خیر.

۱۲. چوب‌های منحنی؛ ساختارشکنی جذاب

آلاچیق چوبی

وقتی صحبت از آلاچیق چوبی می‌شود، همه فکر می‌کنند که حتما باید چوب‌هایی صاف و یک‌شکل را برای این کار استفاده کنند. این‌طور نیست؛ چوب‌های منحنی و شکل‌دار متنوع هم در کنار هم می‌توانند آلاچیق‌های زیبایی بسازند. خلاقیت در طراحی آلاچیق موضوع مهمی است و تنوع در این زمینه هم که بسیار زیاد است.

۱۳. سنگ‌های مرمری؛ به‌سبک یونانی‌ها

آلاچیق به سبک یونانی

سبک معماری یونانی و رومی چندسالی است که وارد ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها شده است. شاید طرفدار اصالت در سبک‌وسیاق معماری هستید و از رواج چنین چیزی خوشتان نمی‌آید اما برای آلاچیق منزل نیم‌نگاهی به سنگ‌های مرمری و سبک یونانی داشته باشید. اگر مجسمه‌ای از همین جنس هم برای تزیین آلاچیق استفاده کنید که دیگر فضای بسیار متفاوتی ایجاد خواهید کرد. نظرتان چیست؟

۱۴. هشت‌ضلعی؛ لوکس و چشم‌گیر

آلاچیق هشت ضلعی

اگر آلاچیق را هشت‌ضلعی بسازید، حالتی لوکس و چشم‌گیر پیدا می‌کند. آلاچیق‌های هشت‌ضلعی هم می‌توانند شکل و طراحی مدرن داشته باشند و هم از طراحی‌های سنتی و قدیمی‌تر استفاده کنند. این دیگر سلیقه شماست که چه طرحی را انتخاب می‌کنید اما باید بدانید که آلاچیق‌های هشت‌ضلعی می‌توانند به‌سادگی شکوه و لوکس‌بودن را در فضا تداعی کنند.

در آخر

آلاچیق‌ها سازه‌های زیبایی هستند که کاربردهای فراوان دارند. اگر فضایی برای ساختشان دارید، حتما به اضافه‌کردن آن‌ها به محوطه باغ‌وباغچه یا حیاطتان فکر کنید. البته طراحی حرفه‌ای و مدرن آلاچیق را بهتر است با کمک متخصص انجام دهید. ما در گیالری آماده‌ایم تا ایده‌های شما را به بهترین شکل اجرا کنیم.

شما از کدام آلاچیق فهرست مقاله‌مان بیشتر خوشتان آمد؟ اگر قصد ساخت‌وساز داشته باشید، کدام را انتخاب می‌کنید؟

برگرفته از: countryliving.com و anestwithayard.com

Post Views: 273
آلاچیق, محوطه سازی بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید