فصل بهار نزدیک است و باید محوطه سازی باغچه خود را شروع کنید. داشتن باغچه باعث آرامش می‌شود و بسیاری از افراد عاشق رسیدگی به گل و گیاهان و درختان هستند. در این مقاله، محوطه‌سازی باغچه را در ۱۰ گام بسیار ساده آموزش خواهیم داد که به‌کمکشان می‌توانید طراحی محوطه باغ خود را انجام دهید. همراه ما بمانید.

۱. مکان باغچه و ایده طراحی آن را ارزیابی کنید

برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه، همان ابتدا برای محوطه سازی باغچه باید مکان آن و ایده خود را ارزیابی کنید. این کار اولین قدم و اساسی‌ترین قسمت کار است. نکاتی که باید در نظر بگیرید عبارت‌‌اند از:

۲. تصمیم بگیرید که می‌خواهید خودتان محوطه سازی باغچه را انجام دهید یا طراح متخصص استخدام کنید

باید مشخص کنید که قصد دارید کار محوطه‌سازی باغچه را خودتان انجام دهید یا این کار را به متخصصان حرفه‌ای بسپارید. بعضی کارها مثل نقشه‌کشی و دیوارکشی کار افراد متخصص‌اند و به‌تنهایی و بدون داشتن تخصص از عهده‌شان برنمی‌آیید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از متخصصان گیالری مشاوره بگیرید.

۳. محل باغچه را تمیز کنید

تمیزکردن یعنی از بین بردن هر نوع علف هرز و خلاص‌شدن از شر زباله‌های باغ. به‌کمک چنگک باغچه می‌توانید زباله‌های زیر خاک و سنگ‌هایی را که مانع رشد گیاهان می‌شوند بیرون بکشید. شاید این کار سخت و وقت‌گیر باشد؛ برای آسان‌شدن کار می‌توانید افرادی را استخدام کنید که این کار را برای شما انجام دهند.

۴. زمین را تراز کنید

مسطح‌سازی یا ترازکردن زمین بسیار اهمیت دارد. نمی‌توان زمین ناهموار را کفپوش کرد. اگر باغ شما کوچک است، می‌توانید آن را با شن‌کش مسطح و خاک را یکنواخت توزیع کنید. اگر فضای بزرگ با خاک فشرده دارید یا باغچه شما شیب دارد، باید از متخصصان حرفه‌ای کمک بخواهید. اگر برای ترازکردن زمین بزرگ از مهندس سازه کمک نگیرید، ممکن است در آینده مشکلاتی پیش بیایند و متحمل هزینه‌های گزافی شوید.

۵. مصالح مقاوم و باکیفیت تهیه کنید

بسیار مهم است مصالحی مقاوم و باکیفیت انتخاب کنید که در شرایط جوی مختلف سالم بمانند. استفاده از مصالح ضدآب و انتخاب خاک مناسب از مهم‌ترین نکاتی است که متخصصان گیالری همیشه آن را در نظر می‌گیرند.

بعضی از مصالح لازم برای محوطه سازی باغچه که متخصصان بهترینشان را انتخاب می‌کنند عبارت‌اند از:

۶. زمین مرطوب را شناسایی و رطوبتش را کنترل کنید

محوطه سازی باغچه

اگر زمین شما مشکل غرقابی داشته باشد، باید از زهکشی برای حل این مشکل استفاده کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید در محوطه باغچه سنگ‌فرش داشته باشید، باید میزان رطوبت خاک را بررسی کنید و اگر زیاد بود، این مشکل را رفع کنید.

۷. برای کاشت گیاهان برنامه‌ریزی کنید

این قسمت سرگرم‌کننده طراحی محوطه باغچه است. اگر ایده طراحی شما ترکیبی از چمن و گیاهان دیگر است، باید بعد از چمن شروع به انتخاب بهترین گل‌ها، درخت‌ها و درختچه‌ها کنید. استفاده از گلهای دائمی باغچه و درختچه‌های متنوع می‌تواند طراوت و زیبایی باغچه شما را در تمام فصول حفظ کند.

برای اطمینان از کاشت زیباترین و خاص‌ترین گیاهان و طراحی فضای سبز دلخواهتان، می‌توانید از گیالری کمک بگیرید. گیالری در کنار پروژه‌های طراحی معماری، مجموعه‌ای خاص از گیاهان را گرد آورده تا ما با جادوی طراوت گیاهان، اول حال خوب هر روز دلمان را و بعد شادابی محیط مخاطبانمان را مهیا کنیم.

۸. به بخش‌بندی باغچه فکر کنید

یکی از ایده‌های خوب در طراحی باغچه بخش‌بندی آن است. فضاهای مختلفی را برای کلبه، آلاچیق، باغ و محل بازی در نظر بگیرید. متخصصان حرفه‌ای این نکات را برای بخش‌بندی توصیه می‌کنند:

۱. درنظرگرفتن سطوح سخت: برای فضای بازی، غذاخوری، آلاچیق.

۲. استفاده از رنگ‌های مختلف برای حصارها یا دیوارها: سفیدکردن کلبه یا آلاچیق می‌تواند باعث ایجاد آرامش و جذب نور شود. استفاده از رنگ سبز برای محل بازی ایدئال است و رنگ آبی یا بنفش فضای غذاخوری را در شب‌های تابستان بسیار دل‌چسب می‌کند.

۳. استفاده از گل‌های تزئینی: گل‌های تزئینی رنگ‌های مختلف و آرامش‌بخش دارند. انتخاب رنگ مناسب برای هر فضا به آن جلوه‌ای خاص می‌بخشد.

۴. معماری خلاقانه: معماری خلاقانه یعنی استفاده از گیاهان و گلدان‌های متنوع برای ایجاد حس سرزندگی در باغچه.

۵. طراحی عمودی: در باغچه خود از سازه‌های مختلف استفاده کنید و گیاهان رونده زیبا را برای تزئینشان به‌ کار گیرید. می‌توانید از رنگ‌های خنثی و طبیعی مثل سبز زیتونی برای دیوارها، سایه‌بان‌ها و آلاچیق‌ها استفاده کنید که گیاهانتان به چشم بیایند.

۹. خرده‌کاری‌ها و تزئینات نهایی را انجام دهید

از هر چیزی که فکر می‌کنید باغچه شما را زیباتر و باصفاتر می‌کند استفاده کنید. اگر در باغچه خود حوض می‌گذارید، در این مرحله باید آن را با آب پر کنید.

۱۰. مرتب کنید

کار تمام است! فقط کمی اطراف را مرتب کنید و به‌دلخواه خود شکل دهید. مثلا می‌توانید چمن‌ها را به اندازه دلخواه کوتاه کنید و لوازم مدنظرتان را در محوطه قرار بدهید.

سؤالات متداول

– چطور باغی کوچک را زیبا طراحی کنم؟

برای اینکه باغچه شما زیباتر و چشم‌نوازتر باشد، می‌توانید از سنگ‌های پله‌ای در مسیر منتهی به در ورودی استفاده و کنارشان را با سبزه تزئین کنید.

– چطور باغچه خود را با هزینه کمتری بسازم؟

قیمت مصالح متغیر است و با بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید می‌توانید باغچه‌ای زیبا بسازید. برای اینکه از هزینه‌های باغچه خود کم کنید، این نکات را در نظر بگیرید:

در پایان

در این محتوا سعی کردیم به بهترین و ساده‌ترین شکل ممکن روش محوطه سازی باغچه را توضیح بدهیم. بر اساس بودجه و ایده خود شروع به برنامه‌ریزی برای محوطه سازی باغچه کنید و برای مشاوره و افزایش زیبایی محوطه باغ خود با متخصصان گیالری تماس بگیرید تا باغچه‌ای مدرن و زیبا برای شما طراحی کنند. تیم گیالری با بررسی متراژ باغ شما می‌تواند بهترین و زیباترین طرح‌ها را برای شما اجرا کند.

شما بگویید

نظر شما چیست؟ چقدر درباره محوطه سازی باغچه اطلاعات دارید؟ تجربه‌ای هم در این زمینه داشته‌اید؟ ایده‌های شما در این زمینه چیست؟ اگر مایل باشید، می‌توانید در قسمت «ارسال دیدگاه»، تجربیات و دیدگاه‌های خود را به ما و مخاطبان گیالری بگویید و با اطلاعات ارزشمندتان این مقاله را پربارتر کنید.

برگرفته از: realhomes

Post Views: 384
محوطه سازی بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید