در پاسخ کوتاه باید گفت، لنداسکیپ یعنی محوطه‌‌سازی. در پاسخ ساده‌تر به اینکه لنداسکیپ چیست می‌توان گفت لنداسکیپ، تغییرات گسترده‌ای است که به منظور زیباسازی در محوطه بیرونی خانه (حیاط، ایوان و…) ایجاد می‌کنید. از پنجره به بیرون نگاه کنید. هر چیزی مانند چمن، باغچه و آلاچیق که باعث زیباتر شدن فضای حیاط شما شده و بر زیبایی‌شناسی کلی یا عملکرد فضای شما تأثیر گذاشته، بخشی از لنداسکیپ فضای شماست.

خانه و لنداسکیپ: زندگی در هماهنگی

توضیح بالا تعریفی ساده و کاربردی از سوال لنداسکیپ چیست بود. زمانی که صاحب‌خانه می‌خواهد برای اولین بار شروع به برنامه‌ریزی برای زیباسازی فضا کند، باید اول از همه ببیند با توجه به فضایی که دارد چه نوع تغییری مناسب‌تر است.

قبل از شروع، سؤالی اساسی وجود دارد که باید به آن فکر کرد. آیا ظاهر خانه و لنداسکیپ آن باید با یکدیگر هماهنگ باشند؟ آیا ظاهر خانه شما باید بر تصمیمات مربوط به محوطه‌سازی مانند انتخاب و چیدمان گیاهان تأثیر بگذارد؟ برخی از صاحب‌خانه‌ها دوست دارند خانه و لنداسکیپ را با رنگ هماهنگ کنند. این کار راحتی است، اما برای هماهنگ کردن خانه و فضای بیرون از نظر زیبایی شناختی، تا کجا باید پیش رفت؟ این موضوع کاملا سلیقه‌ای است. اما مثلا طراحی ایوانی به سبک روستایی با خانه‌ای به سبک کلبه‌ای بهتر هماهنگ می‌شود تا خانه‌ای به سبک مدرن!

برای موفقیت در هر کاری بهتر است قبل از شروع آن با متخصصان آن حوزه صحبت کنید. اگر شما هم یکی از کسانی هستید که تصمیم دارید از فضایی که دارید نهایت استفاده را ببرید و آن را زیباتر کنید، از گیالری کمک بگیرید. همکاران متخصص ما در گیالری آماده‌اند تا با توجه به فضایی که در اختیار دارید، به شما بهترین پیشنهادها برای طراحی لنداسکیپ را بدهند.

انواع ویژگی‌های لنداسکیپ

در قسمت زیر برخی از ویژگی‌های لنداسکیپ را نام می‌بریم. خودتان را موظف به گنجاندن تک تک اینها در محوطه خود نکنید! بسته به فضای شما برخی از موارد زیر می‌توانند برایتان مناسب باشند.

گام‌های اساسی در طراحی لنداسکیپ چیست

۱. قبل از شروع به مسائل مهم و تأثیرگذار فکر کنید

موضوعی که را باید قبل از انجام هر کاری در نظر بگیرید، این است که از خودتان بپرسید «آیا قصد دارم برای همیشه در این ملک بمانم یا ممکن است زمانی آن را برای فروش واگذار کنم؟»

پاسخ به این سؤال اولویت‌های شما را روشن می‌کند و به ایجاد یک ایده کلی برای طراحی لنداسکیپ کمک می‌کند. اگر قرار است به‌عنوان ساکن مادام‌العمر در این ملک برای محوطه‌سازی فضا تصمیم بگیرید، خب فقط سلیقه خودتان مهم است، اما اگر قرار است روزی آن را بفروشید، باید از ایده‌هایی استفاده کنید که همه‌پسند هستند و هر کسی را جذب می‌کنند.

۲. طراحی لنداسکیپ را متناسب با تمام طول سال انتخاب کنید

کاشتن برخی از گیاهان یا درختچه‌های خاص فقط مختص فصول گرم سال است، پس پاییز و زمستان چه؟ لنداسکیپ باید به گونه‌ای طراحی شود که زیبایی فضا در تمام طول سال حفظ شود. مثلا می‌توانید عناصری مانند دیوارهای سنگی، آلاچیق، و درختچه‌های خاص را ایجاد کنید و برای نرم‌تر کردن این ویژگی‌های سخت، از چمن‌های تزئینی بلند، گل‌های دائمی باغچه یا سایر عناصر متناسب با آن استفاده کنید.

۳. نیازها و خواسته‌هایتان را مشخص کنید

استفاده از فضای منزل برای ایجاد زمین تنیس ـ اجراشده توسط تیم گیالری

چند نمونه از چیزهایی که باید در این زمینه در نظر بگیرید، عبارت‌اند از:

در نظر گرفتن اینکه در حال حاضر چگونه از حیاط استفاده می‌کنید بسیار مهم است. دانستن جواب سؤالاتی از قبیل موارد بالا به شما کمک می‌کند واقع‌بین‌تر فکر کنید و تصمیم بگیرید برای شما، بهترین نوع طراحی لنداسکیپ چیست. البته، تیم قدرتمند گیالری شما را در تصمیم‌گیری تنها نمی‌گذارد. اگر برای گرفتن بهترین تصمیم دچار تردید هستید، ما آماده‌ایم که به شما مشاوره رایگان بدهیم.

۴. عملکرد گیاهان را در نظر بگیرید

نمونه‌ای از طراحی لنداسکیپ – اجراشده توسط تیم گیالری

از منظر طراحی، گیاهان سه کارکرد عمده در لنداسکیپ دارند:

گیاهان از نظر زیبایی‌شناسی بصری، محیطی دلپذیر ایجاد می‌کنند و از نظر ساختاری فضاها را سازمان‌دهی و تعریف می‌کنند. گیاهان سودمند هستند زیرا می‌توانند با تغییر نور، دما و رطوبت محیط را برای راحتی کاربر متحول کنند.

از گیاهان به‌عنوان موانع فیزیکی برای حفظ حریم خصوصی و ایمنی نیز استفاده می‌شود. موانع فیزیکی هم دید و هم دسترسی به یک فضا را مسدود می‌کنند و شامل حصارها، دیوارها و پرچین‌های گیاهی هستند.

از فواید دیگر گیاهان می‌توان به پاک‌سازی هوا، جلوگیری از فرسایش و ازبین‌رفتن خاک، حفظ رطوبت در خاک و بازگرداندن مواد آلی به خاک اشاره کرد.

به این دلایل، انواع گیاهانی که می‌خواهید در لنداسکیپ شما استفاده شوند، باید در مراحل اولیه برنامه‌ریزی، انتخاب شوند. از نظر ساختار و کاربرد، درختان و درختچه‌های بزرگ تا متوسط مهم‌ترین گیاهان تأثیرگذار در چشم‌انداز هستند. در فضاهای کوچک نیز آنها بیشترین سهم را در سازمان‌دهی فضا و ایجاد حریم خصوصی دارند. اندازه، فرم و بافت (تراکم) سه ویژگی غالبی هستند که تعیین می‌کنند چگونه می‌توان از گیاه برای ایجاد محیط کاربردی‌تر، سازمان‌یافته‌تر و کارآمدتر استفاده کرد.

۵. نکات مهم را برجسته کنید

نکات مهم محوطه را باید با استفاده از گیاهان منحصربه‌فرد، سازه‌های متمایز یا تزئینات خاص برجسته کرد. ورودی فضاها را می‌توان با دروازه‌ها، درختچه‌ها و پله‌ها یا با استفاده از گیاهان منحصربه‌فرد و رنگارنگ علامت‌گذاری کرد. در بیشتر موارد، شکل و سبک فضا به تعیین نکات مهم و نحوه برجسته کردن آن‌ها کمک می‌کند. برخی از سبک‌ها دارای عناصر مشخصی مانند یک نوع مجسمه یا آب‌نما هستند. دیگر مکان‌های مهم در حیاط، نقاط کانونی‌ای هستند که برای سازمان‌دهی بصری فضا استفاده می‌شوند. نوع نقطه کانونی به زاویه دید بستگی دارد. دیدگاه‌های مختلف می‌توانند ترکیب‌بندی‌های مختلفی را در منظره نمایان کنند.

۶. به جزئیات توجه کنید

توجه به جزئیات در یکی از پروژه‌های اجراشده توسط تیم گیالری

منظور از جزئیات لنداسکیپ، کیفیت بصری گیاهان، هارداسکیپ (عناصر سخت) و تزئینات فضا است. ویژگی‌های حسی مانند رایحه، صدا و لمس نیز می‌توانند جزئیاتی را به لنداسکیپ اضافه کنند. رایحه دلپذیر گیاهان، صدای باد در درختان، صدای آب و رنگ و بافت مجسمه‌ها، گلدان‌ها و مبلمان فضا همگی اجزای مهم فضا محسوب می‌شوند. یکی از جزئیاتی که اغلب نادیده گرفته می‌شود تأثیر نور بر زیبایی‌شناسی گیاهان است. نوری که از میان یک گیاه می‌تابد، می‌تواند ظاهر آن را تغییر دهد. دقت به جزئی‌ترین عناصر باعث می‌شود در نهایت از نتیجه کار راضی‌تر باشید و فضا، همان فضایی باشد که می‌خواستید.

۷. از منابع خود محافظت کنید

با استفاده عاقلانه از گیاهان، آب و مصالح ساختمانی، نگهدارنده خوبی برای زمین باشید. سه حوزه‌ای که بیشترین تأثیر را دارند، استفاده از گیاهان با منابع کارآمد، مدیریت آب، و استفاده از مواد سخت محیطی سالم هستند. قبل از حذف هر گونه مواد گیاهی، در نظر بگیرید که چگونه ممکن است بتوانید سرمایه زیست‌محیطی موجود خود را غنی کنید. هنگام انتخاب گیاهان جدید به دنبال گیاهان با منابع کارآمد باشید.

بدون شک دسترسی به آب در آینده محدود خواهد شد، بنابراین شما باید نقش آب در طراحی خود را تعیین کنید:

اگر این موضوع در اوایل فرایند برنامه‌ریزی شود، این سیستم می‌تواند عنصری مفید در طراحی فضا باشد. آب‌نما یا فواره معمولا اولین عنصری است که طراحی و نصب می‌شود، زیرا گاهی اوقات نیاز به خاک‌برداری و لوله‌کشی زیرزمینی دارد.

حفاظت از منابع نیز شامل استفاده از مواد سازگار با محیط‌زیست است. استفاده مجدد از مصالح ساختمانی اثرات زیست محیطی استفاده از مصالح جدید را کاهش می‌دهد و مواد قدیمی را از فرایند زباله دور نگه می‌دارد. قبل از شروع هر گونه تخریب در فضای فعلی به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از مواد موجود در طراحی جدید مجددا استفاده کنید. علاوه بر کمک به محیط زیست از لحاظ صرفه جویی در بودجه شما نیز تاثیرگذار است.

سخن پایانی

محوطه شما یک منبع طبیعی بسیار مهم است که به خانه‌تان ارزش می‌بخشد و به زندگی‌تان لذت می‌دهد. در بسیاری از مناطق شهری ما، حیاط‌های خصوصی آخرین بقایای فضای سبز هستند، به این فکر کنید که چه کاری می‌توانید انجام دهید تا تأثیر مثبتی بر محیط زیست محله خود داشته باشید.

برای طراحی و اجرای لنداسکیپ از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. با مشورت با متخصصان گیالری می‌توانید دریابید در محله شما مناسب‌ترین استراتژی طراحی لنداسکیپ چیست. طراحان حرفه‌ای همیشه شرایط موجود برای انتخاب متریال و گیاه را بررسی می‌کنند. ما در گیالری، تیمی متخصص از معماران و طراحان را گرد هم آورده‌ایم تا بتوانیم بر اساس نیازی که دارید، نزدیک‌ترین طراحی معماری را به رویاهایتان ارائه کنیم تا تکه‌ای از بهشت ایدئال‌تان را در کنار ما بسازید.

Post Views: 308
لنداسکیپ, محوطه سازی بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید