انواع آلاچیق برای روف گاردن
۲۲
فروردین

انواع آلاچیق برای روف گاردن و مزایای هر کدام

میان همهمه و شلوغی زندگی امروز و ریتم یکنواخت زندگی شهری، چند دقیقه نفس‌کشیدن زیر آسمان آبی بام سبز خانه و تنفس در فضای آزاد نعمتی است که انرژی کل روز را تامین می‌کند. اما اگر روف گاردن چیدمان مناسبی نداشته باشد، نمی‌توان مدت‌زمان طولانی آنجا ماند و از این همه زیبایی لذت برد. آلاچیق‌ها برپا می‌شوند تا گرمای سوزان تابستانه یا بارش برف و باران زمستانه آسیبی به اثاثیه روف گاردن نزنند و مایه عذاب نباشند. اما از میان این‌همه، کدام‌یک از انواع آلاچیق برای روف گاردن بهتر است؟

انتخاب از میان انواع آلاچیق برای روف گاردن

انواع آلاچیق‌ها در پارک‌های شهری، حیاط و تراس منازل مسکونی و هرکجا که فکرش را کنید، کاربرد دارند. اما وقتی از آلاچیق برای روف گاردن حرف می‌زنیم، زیبایی ظاهری آلاچیق هم در کنار کاربردی‌بودن آن مطرح است. این یکی از اجزای بام سبز خانه شماست که اگر درست انتخاب شود، می‌تواند پشت بام بلااستفاده یک خانه درست در مرکز شهر را به یک بهشت واقعی تبدیل کند. فضایی که غیر از پذیرایی از مهمان‌ها و صرف چای و عصرانه، یک انتخاب عالی برای آرامش ذهن و ارتباط با روح طبیعت محسوب می‌شود.

آلاچیق روف گاردن در انواع کلاسیک و مدرن با انواع متریال چوبی، فلزی و شیشه‌ای موجود است. ما در ادامه چند مورد آلاچیق فلزی، چوبی و شیشه‌ای را به‌عنوان ایده معرفی می‌کنیم، در آخر این شما هستید که طرح نهایی را طبق سلیقه خود انتخاب می‌کنید. یادآوری می‌کنیم تیم مجرب گیالری آماده است تا انواع آلاچیق‌های موردنظر شما را با بهترین متریال روز و بالاترین کیفیت ممکن طراحی و اجرا کند.
برای مشاوره، تماس بگیرید

۱. آلاچیق با چتر آفتابی یا سایه‌بان

آلاچیق سایه‌بانی برای روف گاردن

منظور از چتر همان آفتاب‌گیر‌های بزرگ است که معمولا در سواحل برپا می‌شود تا جلوی آفتاب مستقیم را بگیرد. یک میز بزرگ تهیه کنید که پایه چتر به‌راحتی از میان آن عبور کند و اطراف میز چند صندلی راحتی بچینید. اگر احساس می‌کنید چتر آفتابی فضای کافی فراهم نمی‌کند و کوچک به نظر می‌رسد، می‌توانید از سایه‌بان‌های بزرگ‌تر استفاده کنید.

۲. آلاچیق دور باز

انواع آلاچیق برای روف گاردن؛ آلاچیق دور باز

از آنجایی که برای آماده‌سازی آلاچیق دور باز نیازی به تجهیزات خاص و فرایند‌های پیچیده نصب نیست، ساده‌ترین نوع آلاچیق برای روف گاردن محسوب می‌شود. این آلاچیق‌ها معمولا سایه دنجی زیر شاخ‌و‌برگ درختان یا چند پایه فلزی هستند که در هوای آزاد بام سبز خانه برپا می‌شوند و فضای دل‌انگیزی برای صرف غذا، بازی و سرگرمی فراهم می‌کنند.

فقط کافی‌ است زیر سایه درختان بلند یا زیر آفتاب‌گیر روف‌گاردن، یک میز و چند صندلی بچینید یا فرشی پهن کنید و چند پشتی هم به دیواره‌ها تکیه بدهید تا فضایی برای نشستن فراهم شود. دقت کنید این مورد برای مناطق آفتابی با آب‌و‌هوای قابل‌پیش‌بینی، مناسب‌تر است.

۳. انواع آلاچیق برای روف گاردن با سقف چوبی

آلاچیق چوبی برای روف گاردن

اگر هزینه ساخت آلاچیق برایتان مهم است و دنبال یک سازه مقرون‌به‌صرفه می‌گردید، ما در گیالری آلاچیق با سقف چوبی را به شما توصیه می‌کنیم. جدا از زیبایی طبیعی نمای چوب و گرمایی که به محیط روف گاردن می‌بخشد، می‌تواند مانعی در برابر تابش مستقیم نور خورشید یا سرمای هوا باشد. متخصصان ما در گیالری برای برپایی این نوع آلاچیق‌ها به سلیقه مشتریان نگاه می‌کنند. شما می‌توانید به‌دلخواه یک آلاچیق چوبی مسقف و دوربسته سفارش دهید یا بخواهید آلاچیق بام سبزتان فقط یک سقف چوبی داشته باشد و دور تا دور آن باز و آزاد باشد.

تخته‌های چوبی متقارن با فاصله

آلاچیق با تخته‌های چوبی با فاصله

در این طرح میله‌ها و تخته‌های چوبی به صورت متقارن و با فاصله یکسان از هم چیده می‌شوند و یکی از محبوب‌ترین انواع آلاچیق برای روف گاردن را آماده می‌کنند. برای آن‌که استحکام این آلاچیق‌ها حفظ شود، چند قاب‌های چوبی گوشه‌های این تخته‌ها یا میله‌ها را نگه می‌دارند و چند تخته‌ هم به‌صورت مورب اضافه می‌شوند. این یکی دیگر از طرح‌هایی است که متخصصان ما در تیم گیالری برایتان می‌سازند تا شما عزیزان فضای دنج و آرامی برای لذت‌بردن از اوقات‌فراغت خود داشته باشید.

سقف یکپارچه چوبی با ستون‌های چوبی

آلاچیق روف گاردن با سقف یکپارچه چوبی

اگر می‌خواهید آلاچیق دوام بیشتری داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم به‌جای تخته‌های چوبی، یک سقف تماما چوب مثل سقف کلبه بنا کنید و چهار ستون چوبی برای استحکام آن در نظر بگیرید. این آلاچیق‌ها سالیان طولانی دوام دارند و آن‌قدر محکم هستند که می‌توانید با اطمینان خاطر زیر آن‌ها بخوابید.

قاب چوبی با سقف پارچه‌ای

انواع آلاچیق برای روف گاردن با سقف پارچه‌ای

برای کسانی که دنبال فضای راحت‌تری هستند و می‌خواهند آلاچیق بام سبزشان حس فضای خانه را زنده کند، آلاچیق‌های سقف پارچه‌ای بهترین گزینه هستند. معمولا در این نوع آلاچیق برای روف گاردن از پارچه‌های روشن استفاده می‌شود تا نور خورشید را بازتاب دهد و فضای نشیمن خنک بماند. به همین ترتیب اگر می‌خواهید گرمای داخل آلاچیق را حفظ کنید، طراحان ما در گیالری برای شما از پارچه‌های تیره‌تر استفاده می‌کنند تا فضای داخلی آلاچیق گرم‌تر بماند.

قاب چوبی با سقف شاخ‌و‌برگ

انواع آلاچیق برای روف گاردن با سقف شاخ‌و‌برگ

آلاچیق قبلی شما را به سواحل مدیترانه می‌برد و این‌یکی حال‌و‌هوای فضای سبز حومه شهر را زنده می‌کند. اگر فضای بام سبزتان پر از درخت‌های بلند با شاخ‌و‌برگ انبوه است یا درخت انگور دارید، کافی‌ است چند ستون چوبی بنا کنید و اجازه دهید سبزی این گیاهان سقف ستون‌ها را کاملا بپوشاند.

۴. انواع آلاچیق برای روف گاردن با سقف شیشه‌ای

آلاچیق با سقف شیشه‌ای برای بام سبز

اگر معمولا ترجیح می‌دهید از مهمانان خود در فضای روف گاردن پذیرایی کنید، آلاچیق‌های سقف و دور شیشه‌ای بهترین گزینه برای بام سبز خانه شما هستند. چون هم جلوی تابش مستقیم آفتاب و سوز سرما را می‌گیرند و هم نمای بی‌نظیری از آسمان شب و روز را ارائه می‌کنند. همکاران ما در گیالری آماده‌اند تا این آلاچیق‌های خیره‌کننده را روی بام سبز خانه شما اجرا کنند. تصور کنید خوابیدن زیر آسمان پرستاره چقدر می‌تواند لذت‌بخش باشد.
بعضی از پروژه‌های اجراشده توسط گیالری را ببینید

سقف شیشه‌ای با قاب‌های فلزی یا چوبی

آلاچیق برای روف گاردن ترکیب شیشه و فلز

ورقه‌های شیشه‌ای که دورتادور این آلاچیق‌ها را می‌پوشاند و قاب‌های فلزی یا ستون‌های چوبی که شیشه روی آن سوار می‌شود، از بیرون شبیه گلخانه به‌نظر می‌رسد. اغلب برای استحکام و ماندگاری بیشتر سقف، چوب و فلز با هم ترکیب می‌شوند.

آلاچیق با دیوار شیشه‌ای و سقف حلبی یا فلزی

آلاچیق شیشه‌ای با سقف فلزی برای بام سبز

اگر به‌دنبال ظاهری منحصربه‌فرد برای آلاچیق هستید، چرا دیوار شیشه‌ای با سقف حلبی یا فریم فلزی را امتحان نمی‌کنید؟ حلب توانایی تحمل وزن گلدان‌های سنگین را هم دارد؛ یعنی می‌توانید به سقف آلاچیق گلدان بیاویزید و به فضای نشیمن روح زندگی ببخشید.

آلاچیق تمام شیشه برای روف گاردن

آلاچیق تمام شیشه‌ای برای روف گاردن

از آنجایی که دورتادور و حتی سقف این آلاچیق برای روف گاردن از جنس شیشه است، باید بتوانید شیشه باکیفیتی انتخاب کنید که ایمنی آلاچیق را تضمین کند. برای همین پیشنهاد می‌کنیم برای نصب این آلاچیق‌ها حتما با یک تیم متخصص مثل گیالری مشورت کنید تا متریال مطمئن با بالاترین کیفیت ممکن انتخاب و اجرا شود.

۵. آلاچیق با ستون‌های عصایی و سقف کاهگلی

آلاچیق برای روف گاردن با سقف کاهگلی

وقتی به سقف کاهگلی و ستون‌های شبیه عصای این آلاچیق نگاه می‌کنیم، حواسمان ناخودآگاه از فضای روف گاردن دور می‌شود و احساس می‌کنیم در یک باغ سرسبز نشسته‌ایم و از زیبایی سنتی آن لذت می‌بریم. سقف کاهگلی فضای داخلی را خنک نگه می‌دارد، به همین خاطر بیشتر برای مناطق گرمسیر مناسب است. ستون‌های عصایی این آلاچیق‌ها اغلب از بامبو یا نوعی چوب سخت تهیه می‌شوند تا ظرفیت تحمل وزن سقف را داشته باشند.

۶. آلاچیق بامبو برای بام سبز با ستون‌ها و قاب‌های چوبی

آلاچیق بامبو با ستون‌ها و قاب‌های چوبی

اگر هیچ‌کدام از موارد فوق نظرتان را جلب نکرد، گزینه دیگر استفاده از میله‌های بامبو سبز یا خشک‌شده برای ساخت آلاچیق است. در این نوع آلاچیق تیرهای چوبی کنار هم چیده و قاب‌بندی می‌شوند تا سقف تشکیل شود. ستون‌ها هم به سلیقه مشتری از چوب معمولی یا تیرهای بلند و ضخیم بامبو برپا می‌شوند. در نهایت برای تکمیل ظاهر آلاچیق می‌توان از ظرف‌های سفالی، زنگ بادی و گلدان‌های گلی به‌عنوان دکوری استفاده کرد.

۷. آلاچیق برای روف گاردن با سایه پارچه و المان‌های شاخ‌و‌برگ

المان‌های شاخ‌و‌برگ در انواع آلاچیق برای روف گاردن

فقط با یک تکه پارچه که از چهار طرف با میله‌های چوبی یا بامبو مورب نگه داشته می‌شود، می‌توان یک آلاچیق راحت و زیبا روی روف گاردن خانه ساخت. این نوع آلاچیق برای روف گاردن بیشتر مناسب شرایط آب و هوایی ملایم و یکی از کم‌هزینه‌ترین گزینه‌های طراحی آلاچیق بام سبز است. ما در گیالری پیشنهاد می‌کنیم اطراف ستون‌ها گیاهان بالارونده مثل پیچک بکارید و روی سقف فضایی برای رشد گیاهان خزنده آماده کنید. ما می‌توانیم برای کاشت این گیاهان هم به شما کمک کنیم. گوشه‌و‌کنار آلاچیق را هم با گیاهان مورد علاقه خود پر کنید.

کلام آخر

نوع آلاچیق برای روف گاردن با توجه به بودجه، سلیقه و آب‌و‌هوای منطقه‌ انتخاب می‌شود. موقع انتخاب این آلاچیق‌ها دقت کنید نتیجه نهایی دقیقا مطابق سلیقه شخص شما باشد تا بیشترین آرامش ممکن را در آن تجربه کنید. انتخاب مدرن یا کلاسیک‌بودن آلاچیق و چیدمان عناصر داخلی آن هم کاملا به‌عهده شماست. اگر چیزی از تکنیک‌های جوشکاری، نصب شیشه، کار با چوب یا سایر مهارت‌های لازم نمی‌دانید، این کار را به‌دستان هنرمند افراد حرفه‌ای بسپارید. تیم مجرب و متخصص گیالری، مجری سفارش‌های طراحی داخلی و فضای سبز، به شما کمک می‌کنند با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، بهترین طراحی با مرغوب‌ترین متریال ممکن را انتخاب و اجرا کنید. فضای سبزی که در نهایت کاملا مطابق با سلیقه شما باشد.

برای مشاوره، تماس بگیرید