درخت بنجامین یا فیکوس بنجامین زیباست. برگ‌های دو رنگش را دیده‌اید؟ به ظرافت آنها و طراوت بی‌نظیری دقت کرده‌اید که به محیط می‌دهند؟ بنجامین نوعی درخت یا بهتر است بگوییم درختچه است که جان می‌دهد برای قراردادن در محیط خانه و محل کار. دقت کنید که رشد این گیاه آهسته است و برای اینکه خوب رشد کند، نیاز به مراقبت و رسیدگی اصولی دارد. در این مقاله درباره تمام نکاتی خواهیم گفت که باید درباره درخت بنجامین بدانید. با ما همراه باشید.

 با درخت بنجامین بیشتر آشنا شوید

درخت بنجامین در یک نگاه

خانه اصلی این درخت در استرالیا و جنوب شرقی آسیا است و می‌تواند تا حدود ۳ متر و کمی بیشتر قد بکشد. نوع مینیاتوری این درختچه هم تا حدود ۱ متر بلند می‌شود و رشد طولی دارد. این را هم بدانید که برگ‌های بنجامین برای گربه و سگ سمی و کشنده است. بنجامین‌ها متعلق به جنگل‌های پربارش هستند و در چنین محیط و شرایطی قد می‌کشند و رشد می‌کنند.

درختچه‌های بنجامین برگ‌های چندرنگ دارند؛ البته نوع تمام‌سبزشان هم موجود است. همیشه حواستان باشد که جابه‌جاکردن محل گلدان این درختچه چندان به مذاقش خوش نمی‌آید. اگر آن را جابه‌جا کنید، شوکی به گیاه وارد می‌کنید که باعث ریزش برگ‌هایش می‌شود. به‌طور کلی، تغییر نور، دما و رطوبت، موجب می‌شود که بنجامین به فکر ریزش برگ‌ها و تولید برگ‌های تازه بیفتد.

متخصصان می‌گویند که با در نظرگرفتن دما، نور و شرایط مناسب برای بنجامین، آن را در بهترین نقطه منزل بگذارید. لازم نیست که مدام جایش را عوض کنید. بهتر است که این گیاه در نزدیکی در و پنجره‌ها هم نباشد.

برای آگاهی از بهترین شرایط نگهداری گل‌ها و گیاهان مختلف باید از مشاوره متخصصان استفاده کنید. اگر قرار باشد که منزل یا محل کارتان را با گیاهان زیبا تزئین و دیدنی کنید، نیاز به دریافت توصیه از حرفه‌ای‌ها دارید. متخصصان ما در تیم گیالری هم همین کار را انجام می‌دهند و به شما کمک می‌کنند که بهترین گیاهان را انتخاب کنید و شیوه نگهداری‌شان را هم به شما یاد می‌دهند. اگر قصد خرید بنجامین دارید هم می‌توانید از تیم گیالری مشاوره و راهنمایی بگیرید.
تماس بگیرید

کیفیت برگ‌های درخت بنجامین

برگ‌های درخت بنجامین

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، برگ‌های بنجامین یا سبزِ سبز است یا حالت ابلق دارد. اگر گلدانی از این گیاه را در خانه نگه دارید، طول بر‌گ‌هایش می‌تواند به حدود ۱۰ سانتی‌متر برسد. عرض برگ‌ها چندان زیاد نیست.

شاخه‌های متعددی از تنه اصلی این درخت منشعب می‌شوند. این شاخه‌ها می‌توانند حالتی پیچ‌درپیچ پیدا کنند و در هم بپیچند. تابستان هم که سر می‌رسد، برگ‌های درخت جذاب‌تان شروع به ریزش مختصری می‌کند. نگران نباشید و بدانید که چنین چیزی طبیعی است.

مکان، نور و دمای مناسب برای بنجامین‌ها چیست؟

اگر از طراحان فضای سبز حرفه‌ای مانند اعضای تیم گیالری بپرسید، به شما درباره مکان مناسب درخت بنجامین چه می‌گویند؟ آنها فضایی پرنور را پیشنهاد می‌دهند که امکان رشد طولی درختچه در آنجا وجود دارد.

اگر دقت کرده باشید در بسیاری از شرکت‌ها، هتل‌ها و حیاط‌های زیبا هم این گیاه را در گوشه‌هایی این‌چنینی قرار می‌دهند. چنانچه درختچه‌تان مینیاتوری است یا گلدان بنجامینی کوچک دارید، روی طبقه‌های تزئینی (شِلف) یا میز هم جای خوبی برای آن خواهد بود. در هر حال، باید گیاه را در جایی پرنور بگذارید. 

بنجامین به نور درخشان خورشید نیاز دارد اما نه‌ در تمام طول روز. بهترین مکان برای نگهداری از آن، جایی است که آفتاب‌سایه دارد یعنی مکانی که بخشی از روز نور دارد و در بعضی ساعات هم سایه.

دمای ایدئال برای این گیاهان در فضای بسته هم ۱۶ تا ۲۴ سانتی‌گراد است. نگذارید که دمای محیط نگهداری این درخت به زیر ۱۰ سانتی‌گراد برسد. در روزهای گرم تابستان هم حتماً برگ‌های درخت را مرطوب کنید.

کود و خاک مناسب برای درخت بنجامین چیست؟

کود و خاک مناسب برای بنجامین

خاک خوب برای درخت بنجامین خاکی است که مخلوط نباشد. در واقع، خاکی یکدست با زهکشی سریع برای کاشتش توصیه می‌شود.

زمان مناسب برای کوددادن به این گیاه چیست؟ کارشناسان می‌گویند که ماهی یک‌بار از آوریل (حدود ۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت) تا سپتامبر (حدود ۱۰ شهریور تا ۸ مهر) به بنجامین کود بدهید. از ماه اکتبر (حدود ۹ مهر تا ۹ آبان) تا مارس (حدود ۱۰ اسفند تا ۱۰ فروردین) هم خاک بنجامین نیاز به استراحت دارد.

حواستان باشد که عوض‌کردن گلدان بنجامین چندان توصیه نمی‌شود. این کار به گیاه شوک وارد می‌کند و باعث ریزش برگ‌ها و تخریبش می‌شود. فقط در صورت اضطرار یا زمانی که گلدان برای گیاه کوچک است به فکر تعویض گلدان باشید.

تکثیر، هرس‌کردن و آبیاری بنجامین چگونه است؟

تکثیر، هرس‌کردن و آبیاری درخت بنجامین

تکثیر فیکوس بنجامین کار ساده‌ای است. در تابستان، چند شاخه ۲۵ سانتی‌متری از آن را ببُرید و برای کاشتن در خاک آماده کنید. به‌سراغ شاخه‌ای با رویش جوانه سبز در بخش بالایی و ساقه‌ای محکم بروید. آنها را جدا کنید و در ظرف حاوی آب بگذارید. ظرف را در جایی پرنور قرار بدهید و حواستان باشد که در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.

هر چند روز هم آب ظرف را عوض کنید. در طول چند هفته، ریشه‌های تازه‌ای از این شاخه منشعب خواهند شد. وقتی که ریشه‌ها زیاد شدند و طولشان به چند سانتی‌متر رسید، زمان کاشتن شاخه در گلدانی مجزا فرامی‌رسد.

پیش از بهار و پس از تابستان هم هرس‌کردن شاخه‌های درخت بنجامین توصیه می‌شود. هرس‌کردن برگ‌های کهنه و مرتب‌کردن شاخه‌ها باعث می‌شود که گلدانتان سرحال‌تر و شاداب‌تر شود. وقتی که می‌بینید رشد گیاه متوقف شده هم هرس‌کردن فکر خوبی است و باعث تحریک رشد بنجامین‌تان می‌شود. 

برای آبیاری درختچه‌های بنجامین چه باید کرد؟ برای آب‌دادن به بنجامین از آب ولرم تصفیه‌شده یا مقطر استفاده کنید. بگذارید که خاک گیاه تا حدی خشک شود و برای آبیاری بعدی آماده شوید. اگر بیشتر یا کمتر از حد به بنجامین آب بدهید، برگ‌هایش شروع به ریزش می‌کنند.

همیشه نیم‌نگاهی به وضعیت برگ‌ها داشته باشید تا بفهمید که آبیاری‌تان درست است یا خیر. اگر برگ‌ها حالت تاشده پیدا کرده‌اند، یعنی بیش از حد به بنجامین آب می‌دهید. اگر هم برگ‌ها حالت خشک و تُرد پیدا کرده‌اند، یعنی باید بیشتر به گلدان خود آب بدهید. یادتان نرود که در زمستان‌ها، نیاز به آبیاری کمتر می‌شود.

چه نشانه‌هایی به ما می گویند درخت بنجامین دچار مشکل شده است؟

درخت بنجامین بیمار

در بخش‌های قبلی کم‌وبیش درباره نشانه‌های بدحالی بنجامین برایتان گفتیم. در این بخش می‌خواهیم که دقیق‌تر از این موضوع بگوییم:

مجموعه گیالری که در طراحی فضای سبز و نگهداری از گل‌ها و گیاهان تخصص دارد، در مسیر انتخاب و یافتن مشکلات درختچه‌های بنجامین می‌تواند به شما کمک شایانی کند. توصیه حرفه‌ای‌ها باعث می‌شود که محیط سبزی برای خود بسازید که روح خود و خانه‌تان را جلا می‌دهد.
محصولات خاص ما را ببینید

نکات مهم در هنگام خرید بنجامین چیست؟

اگر قصد خرید درختچه‌های زیبای بنجامین را دارید، به نکات زیر دقت کنید:

حرف آخر

درخت بنجامین زیباست و می‌تواند حال‌وهوای هر محیطی را شاداب‌تر کند. بهترین دکوراسیون برای هر محیطی، گل‌وگیاهان سبز هستند، البته باید دقت کنید که اگر اطلاعات کافی درباره نگهداری از آنها نداشته باشید، هزینه و انرژی‌تان را تلف خواهید کرد.

اعتمادکردن به تیم‌های حرفه‌ای در این زمینه کارگشاست. گیالری همان تیمی است که در این زمینه می‌تواند توصیه‌های حرفه‌ای به شما بدهد و خدمات مطلوبی ارائه کند. این تیم هم در طراحی و اجرای فضای سبز و روف‌گاردن فعالیت دارد و هم نگهداری و رسیدگی به گیاهان.
متخصصان ما آماده ارائه مشاوره به شما هستند

Post Views: 358
گیاهان آپارتمانی لوکس بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید