حیف نیست اگر نشود به‌خاطر نور مستقیم آفتاب یا در روزهای بارانی و برفی از چشم‌انداز روف گاردن لذت برد؟ یا گل‌و‌گیاهان و اثاثیه روی بام به‌مرور بر اثر تابش مستقیم نور خورشید از بین بروند؟ اگر زمان ساخت خانه فکر سقف روف گاردن را نکرده بودید، اشکالی ندارد. این مقاله را تا انتها بخوانید و با شگفت‌انگیزترین ایده‌های طراحی سقف و نورگیر برای روف گاردن آشنا شوید.

۱. از آلاچیق برای روف گاردن استفاده کنید

اگر روف گاردن بزرگی دارید که ظرفیت گنجاندن آلاچیق را دارد، پیشنهاد می‌کنیم حتما به این گزینه فکر کنید. یکی از فعالیت‌های مجموعه گیالری طراحی و اجرای انواع آلاچیق روف گاردن است. کافی است طرح موردنظرتان را انتخاب کنید و باقی را به طراحان ما بسپارید. خوبی آلاچیق این است که سقف دارد اما از چهار طرف باز است. فضای بازی که هوا از چهار طرف آن جریان دارد و جلوی نور مستقیم آفتاب یا بارش باران را به‌خوبی می‌گیرد.
روف گاردن را از صفر سفارش دهید

۲. برای روف‌گاردن‌های کوچک‌تر، چتر و سایه‌بان بهتر است

چتر و سایه‌بان به‌عنوان سقف روف گاردن

آلاچیق برای روف گاردن‌های کوچک گزینه خوبی نیست. به‌جای آن می‌توان از چتر‌های جمع‌و‌جور استفاده کرد. تازه می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و با انتخاب یک چتر زیبا، دکور روف گاردن را زمین تا آسمان تغییر بدهید. سعی کنید بزرگ‌ترین چتر یا سایه‌بانی که می‌توانید در فضای روف گاردن بگنجانید را انتخاب کنید تا فضای نشستن کافی باشد.

چترهای بازار معمولا یکی از این سه طرح هستند:

۳. سقف که همیشه سنگ و چوب نیست، چرا چادر نه؟

با چادر و پارچه فضای قسمتی از روف گاردن را سرپوشیده کنید تا فضایی برای نشستن ایجاد شود. لازم نیست خیلی تروتمیز باشد، همین‌که سایه باشد کافی است. خرجش چند ستون است که به کف بام پیچ می‌شوند و یک چادر محکم که با سلیقه تمام، روی ستون‌ها را می‌پوشاند. اگر هم خودتان نتوانستید ستون‌ها را به زمین وصل کنید، طرح پیچیده‌ای مدنظر دارید یا اصلا ایده‌ای ندارید و به‌دنبال طراح کاربلد می‌گردید، ما در گیالری قدم‌به‌قدم همراهتان هستیم.

طراحی سقف برای روف گاردن با پارچه

به این تصویر نگاه کنید. می‌بینید چطور با چند تکه چوب و یک پارچه ساده جلوی نور آفتاب گرفته شده است؟

۴. سقف روف گاردن همیشگی بسازید

سقف همیشگی باید در مرحله طراحی و ساخت ساختمان گنجانده شود و نمی‌شود بعدها آن را اضافه کرد. چون در طراحی سازه باید ضریب بار سقف روف گاردن را هم در نظر گرفت. پس اگر هنوز در مرحله طراحی سازه هستید و ایده روف گاردن گوشه ذهنتان هست، بد نیست سقفی هم برای آن در نظر بگیرید.

۵. تا به حال نام پرگولا را شنیده‌اید؟

پرگولا چیزی شبیه آلاچیق است که دورتادور آن باز و سقفش نیمه‌باز است. اگر طرفدار طراحی مدرن هستید و زیبایی برایتان مهم است، پیشنهاد می‌کنیم این مورد را حتما مدنظر داشته باشید. لت‌های چوبی یا فلزی پرگولا با فاصله از هم قرار می‌گیرند و یک کنج نیمه‌سایه می‌سازند. هدف فیلترکردن بخشی از نور خورشید و ایجاد یک فضایه نیمه‌سایه با نور و گرمای متعادل است.

پوشش پارچه‌ای روی پرگولا

در طراحی پرگولا تصویر بالا، طراح هنرمندانه از پوشش پارچه‌ای روی پرگولا استفاده کرده است تا حداکثر سایه را در قسمت نشیمن ایجاد کند.

ترکیب سقف روف گاردن باز و پرگولا

در این طراحی سقف پرگولا با سقف باز ترکیب شده تا زیبایی کار دوچندان شود. چنین طرحی هم جلوی نور مستقیم را می‌گیرد و هم طراحی روف گاردن را دل‌نشین‌تر می‌کند. می‌توانید برای ایجاد سایه دل‌خواهتان از گیاهان رونده و درخت انگور هم کمک بگیرید.

ایجاد سایه پویا با چوب‌های متقاطع

در این طراحی نوارهای سقف در جهت‌های متفاوت چیده شده‌اند تا نور خورشید کنترل شود. با این سقف نیمه‌باز نور خورشید در طول روز به‌شکل‌های متنوع سایه می‌اندازد و آزاردهنده نیست.

۶. بادبان بسازید تا سقف روف گاردن شما باشد

طراحی بادبان برای روف گاردن با پارچه

یک ایده دیگر استفاده از چیزی شبیه بادبان است. درست‌کردن این سایه‌بان اصلا سخت نیست و اتفاقا ظاهر روف گاردن را هم قشنگ می‌کند. چند تکه پارچه بزرگ را برش بزنید و مثل تصویر روی یک پایه سوار کنید تا سقف روف گاردن آماده شود.

۷. به‌فکر نصب یک سایه‌بان باشید

سایه‌بان به‌عنوان سقف روف گاردن

نصب سایه‌بان یکی از ارزان‌ترین راه‌های طراحی سقف روف گاردن شناخته می‌شود. شما می‌توانید به‌دلخواه خود سایه‌بان فلزی ثابت، پارچه‌ای ثابت یا جمع‌شو انتخاب کنید که باز و بسته‌شدن آن‌ها با دست یا با موتور کنترل می‌شود. بدیهی است که مورد سوم دست فرد را برای لذت از نور آفتاب یا بستن کامل راه آن باز می‌گذارد. یکی دیگر از مزیت‌های سایبان پارچه‌ای این است که در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع موجود است.

۸. گیاهان بلند، ارزان‌ترین سقف روف گاردن هستند

حفظ حریم روف گاردن با گیاهان بلند

گل‌و‌گیاه بخش جدایی‌ناپذیر روف گاردن است. از آرامش و نشاطی که به محیط می‌بخشند بگذریم. از هوای پاکیزه‌ای که در اختیار ما می‌گذارند هم بگذریم. گیاهان انبوه و بلند هم سایه‌بان خوبی هستند و هم حریم بام را حفظ می‌کنند. این یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از گل‌و‌گیاه بلند روی روف گاردن است. اگر نمی‌دانید این گیاهان را از کجا تهیه کنید، ما با انواع مجموعه گل‌های کلکسیونی لوکس و بزرگ در گیالری راهنمای شما هستیم.
محصولات خاص ما را ببینید

۹. دور بام سبزتان دیوار ندارد؟ خودتان دیوار بکشید

حفاظ کردن دور روف گاردن با دیوارهای چوبی

نوع دیوار و سبک دیوارکشی کاملا به‌سلیقه خود شما است. می‌توانید مثل تصویر چند صفحه عمودی دور بام بکشید که نور از لابه‌لای آن به فضای نشیمن نفوذ کند، اما نه آن‌قدر زیاد که آزاردهنده باشد.

۱۰. روف گاردن بزرگ جان می‌دهد برای طراحی اتاقک بسته

اتاقک بسته روی روف گاردن

این گزینه فقط به‌درد روف گاردن‌های بزرگ می‌خورد. اگر فکر مي‌کنید فضای کافی دارید، یک اتاقک بسته سقف‌دار با ساختار چوبی یا شیشه‌ای طراحی کنید تا بخشی از روف گاردن از تغییرات جوی در امان باشد. برای مثال تصویر بالا را ببینید. طراح برای ساخت این اتاقک از چوب و شیشه و پارتیشن استفاده کرده تا فضای جالبی برای پذیرایی طراحی کند.

۱۱. سقف روف گاردن لووردار هم زیباست و هم کاربردی

سقف روف گاردن لووردار

اگر به‌دنبال یک گزینه مناسب، ایمن و پایدار برای سقف روف گاردن هستید، کمی درمورد سقف لووردار تحقیق کنید. این مدل سقف‌ها نور طبیعی را از خود عبور می‌دهند و در عین حال از مهمانان در برابر آب و هوا محافظت می‌کنند. مهم‌ترین ویژگی آن‌ها پایداری در برابر باد و نیاز کم به تعمیر و نگهداری است.

اگر سقف سخت را انتخاب کنید، تیغه‌های آلومینیومی با شیب متغیر گردش هوای طبیعی روف گاردن را تامین می‌کنند و اگر سقف نرم را انتخاب کنید، سایه‌بان‌های تاشو هروقت که بخواهید باز و بسته می‌شوند. این سقف‌ها در رنگ‌های مختلف و با قابلیت‌های بیشتر مثل روشنایی با LED، سیستم لعاب کشویی و سیستم کف آلومینیومی ارائه می‌شوند. کارشناسان ما در گیالری می‌توانند اطلاعات بیشتری در مورد این سقف‌ها در اختیار شما عزیزان بگذارند.
تماس بگیرید

۱۲. با ورق‌های اکریلیک یک نورگیر طراحی کنید

انتظار ما از سقف روف گاردن این است که به نور طبیعی اجازه ورود دهد و جلوی اشعه مضر ماوراء بنفش و سرما و گرما را بگیرد. سقف اکریلیک انتظار ما را به‌خوبی برآورده می‌کند. این ورق‌ها آن‌قدر محکم و بادوام هستند که می‌توان با خیال راحت از آن‌ها چراغ، پنکه و گل‌و‌گیاه آویخت و نگران چیزی نبود. به‌علاوه تحمل وزن برف‌های سنگین را هم دارند. شما عزیزان می‌توانید لذت صرفه جویی در انرژی، کنترل گرما و توزیع یکنواخت نور را با این سقف تجربه کنید.

۱۳. سایه‌بان جمع‌شونده و تخصصی تیر آخر است

سایه‌بان تخصصی برای بام سبز

سال‌هاست برای ایجاد سایه روی روف گاردن از سایه‌بان استفاده می‌شود. البته سایه‌بان‌های معمولی! اکنون نوبت یک گزینه جدیدتر است.

سیستم عملیاتی سایبان‌های جمع‌شونده می‌تواند دستی یا خودکار باشد. این‌ها از جمله گزینه‌های سبک و بادوام برای سقف روف گاردن هستند که در سبک‌های مختلف نیمه‌بازشو و تمام‌باز‌شو ارائه می‌شوند. در این سقف‌ها دیگر خبری از میله‌های سایه‌بان قدیمی نیست که مانع دید باشند و با توجه به ظرفیت بزرگی که دارند، فضای کافی برای پذیرایی از مهمانان را فراهم می‌کنند.

بد نیست بدانید این سایه‌بان‌ها حتی در جلوی عبور اشعه ماوراء بنفش را می‌گیرند و بسیاری از آن‌ها در برابر آب و خاک مقاوم هستند. از این رو قابلیت استفاده در بسیاری از کاربردهای خانگی و تجاری را دارند. جالب است بدانید سایه‌بان‌های متحرک به‌لطف فناوری بازوی مفصلی و میل لنگ یا موتور، مناطق وسیع (تا ۴۰ متر مربع) را با محافظت کامل در برابر اشعه ماوراء بنفش پوشش می‌دهند.

شما می‌توانید قابلیت‌های سایه‌بان، نوع پارچه و ترکیب رنگ آن را به‌دلخواه انتخاب کنید تا نتیجه نهایی دقیقا مطابق سلیقه خودتان باشد.

کلام آخر

اگر انتخاب بهترین سقف روف گاردن و اجرای آن دغدغه ذهنتان شده است، جای خوبی قدم گذاشته‌اید. با وجود انواع سایه‌بان‌ها، سقف‌ها و پوشش‌هایی که برای سقف روف گاردن شما عزیزان در گیالری ارائه می‌دهیم، در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید یا با مشورت طراحان ما یک طرح تازه خلق کنید. تخصص ما زیبایی خانه شماست.

منبع: houzz و jansawnings

Post Views: 353
روف گاردن بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید