رنگی که به روف گاردن خانه می‌پاشیم، مبلمانی که برایش انتخاب می‌کنیم، طوری که مبلمان را می‌چینیم و جوری که از این فضای محدود استفاده می‌کنیم، در نگاه اول گویای سلایق و روحیات ما است. محدودبودن فضای این بخش معمولا دستمان را برای انتخاب مبلمان روف گاردن می‌بندد. اما می‌توانیم با نگاه‌کردن به تصاویر روف گاردن‌های آماده ایده‌های جالبی بگیریم. نگاهی به چیدمان خانه‌تان بیندازید؛ آنجا بهترین منبع الهام شماست.

ایده‌های مبلمان روف گاردن

در ادامه این بخش نگاهی به جالب‌ترین ایده‌های مبلمان روف گاردن می‌اندازیم.

۱. روف گاردن به‌سبک پیک‌نیک‌های مجلل

مبلمان روف گاردن به سبک پیک‌نیک

اگر چشم‌انداز روف گاردن منظره دل‌انگیز غروب آفتاب و نمای شهر است، با یک میز ناهارخوری سنگی و چوبی، حال‌و‌هوای پیک‌نیک بیرون از خانه را زنده کنید، البته به‌مراتب مدرن‌تر و مجلل‌تر!

۲. الهام از مناطق استوایی در ترکیب مبلمان روف گاردن

مبلمان روف گاردن با الهام از مناطق استوایی

می‌بینید سنگ‌های کف روف گاردن به‌رنگ آبی اقیانوسی با بالشتک‌های طرح نخل چقدر خوب جور شده‌اند؟ پس‌زمینه سرسبز استوایی نیز در نهایت ظرافت جذابیت صحنه را تکمیل کرده است.

۳. چیدمان روف گاردن شبیه غذاخوری‌های ساحلی

مبلمان روف گاردن به سبک غذاخوری‌های ساحلی

این تصویر مربوط به روف گاردن خانه‌ای در منطقه ساحلی میامی است که در آن به‌جای میز و صندلی از صندلی بار برای پذیرایی و سرو استفاده شده و یک ایده عالی برای مناطق ساحلی است.

۴. پرکردن محوطه روف گاردن با گل‌و‌گیاه

روف گاردن بدون گل‌و‌گیاه لطفی ندارد. جای‌جای بام سبزتان را با گل‌های موردعلاقه خود بپوشانید تا حتی اگر در مرکز شهر زندگی می‌کنید، همیشه بهشت کوچکی روی پشت‌بام خانه داشته باشید. یک کاناپه جادار و یک گودال آتش (آتشکده) توکار مبلمان روف گاردن را تکمیل می‌کند.

پرکردن فضای روف گاردن با گل‌و‌گیاه

۵. امکانات رفاهی حاضر و آماده در بام سبز

روف گاردن مجهز به استخر و باربیکیو

اگر فضای کافی دارید، حتما قسمتی را به باربیکیو یا یک استخر‌ کوچک برای مهمانی‌های تابستانه اختصاص بدهید.

۶. مبلمان مینیمال برای بام سبز

مبلمان مینیمال برای بام سبز

در این مقاله بارها اشاره کردیم که فضای روف گاردن باید گرم و صمیمی باشد، اما این اصلا به این معنی نیست که مبلمان مینیمال انتخاب خوبی برای روف گاردن نیست. اتفاقا انتخاب مبلمان مدرن در کنار یک شومینه ساده و مینیمال جلوه بی‌نظیری به بام سبز خانه می‌بخشد.

۷. تقسیم‌بندی فضای روف گاردن با گیاهان

تقسیم‌بندی فضای روف گاردن با گیاهان

فضای بزرگ دست طراح را برای چیدن مبلمان باز می‌کند. اگر به‌اندازه‌ای فضا هست که دو دست مبلمان بچینید، می‌توانید فضای غذاخوری و نشیمن را با کاشت بوته‌های بلند جدا کنید.

۸. الهام از منطقه برای چیدمان روف گاردن

چیدمان روف گاردن با الهام از منطقه زندگی

چشمانتان را روی طبیعت منطقه باز کنید و بگذارید جغرافیا هدایتگر شما باشد. در این تصویر می‌بینید نتیجه استفاده از المان‌های کویر در مبلمان روف گاردن چقدر می‌تواند زیبا باشد.

۹. آفتاب‌گیر یا سایه‌بان از واجبات بام سبز

روف گاردن با چتر آفتابی یا سایه‌بان

اگر بام سبز شما بیشتر ساعات روز در معرض نور مستقیم خورشید است، حتما برای نشیمن به‌فکر تهیه یک چتر یا سایه‌بان باشید.

۱۰. صندلی آفتاب‌گیر برای روف گاردن

صندلی آفتاب‌گیر در مبلمان بام سبز

هیچ اشکالی ندارد اگر بخواهید روزهای گرم تابستان، ساعتی زیر نور آفتاب لم بدهید و کمی ویتامین بگیرید. اگر آفتاب‌گرفتن از تفریحات محبوبتان است، صندلی آفتاب‌گیر را فراموش نکنید.

۱۱. میز ناهارخوری با چشم انداز شهر

میز ناهارخوری روی روف گاردن با چشم‌انداز شهر

حیف نیست منظره چشم‌نواز شهر را رها کنید و نهار دورهمی دوستانه را داخل خانه سرو کنید؟ چشم‌انداز بی‌نظیر روف گاردن شما فقط یک میز ناهارخوری کم دارد تا لذت مهمانان را دوچندان کند.

۱۲. حفظ حریم روف گاردن با پرده

پرده برای حفظ حریم شخصی بام سبز

اگرچه فضای بام سبز جزو حریم شخصی خانه محسوب می‌شود، اما اگر نگران نگاه گذرای ساکنان آپارتمان‌های اطراف هستید، با چند پرده از حریمتان محافظت کنید. این‌طوری از تابش نور مستقیم آفتاب هم فرار می‌کنید.

۱۳. روف گاردن با پانورامای منظره شهر

تضاد سبک مبلمان روف گاردن با منظره شهر

این تصویر حیرت‌انگیز مربوط به روف گاردن خانه‌ای در شهر زیبای نیویورک است. طراح این بام با ترکیب خلاقانه چهره مدرن شهر با مبلمان تمام چوب، تضاد جالبی خلق کرده است.

۱۴. ایده جالب پهن‌کردن فرش روی روف گاردن

پهن کردن فرش روی روف گاردن

حتی اگر هیچ‌کجا ندیده‌اید کسی روی زمین روف گاردن فرش پهن کند، شما خلاقیت به‌خرج بدهید و این‌کار را بکنید. فرش روی زمین حال‌و‌هوای خانه را تداعی می‌کند و غیرمستقیم کمک می‌کند یخ جمع سریع‌تر بشکند.

۱۵. نرده‌کشی روف گاردن برای چشم‌انداز بهتر

نرده‌کشی روف گاردن به‌جای کشیدن دیوار

نرده‌‌کشی دورتادور روف گاردن، حس باز و آزادبودن فضا را به‌خوبی منتقل می‌کند. به‌علاوه می‌توانید حتی در حالت نشسته از منظره لذت ببرید.

ترفندهای کاربردی برای مبلمان روف گاردن

۱. مبلمان روف گاردن را هوشمندانه انتخاب کنید

انتخاب هوشمندانه مبلمان روف گاردن

همان‌طور که برای انتخاب مبلمان نشیمن یا سالن پذیرایی وقت می‌گذارید، موقع انتخاب سبک مبلمان روف گاردن هم دقت و سلیقه به‌خرج بدهید. از چارچوب قیدوبندها خارج شوید. لازم نیست مبلمان بیرون خانه حتما هم‌سبک با چیدمان داخل خانه باشند. این فضا را طبق سلیقه خودتان طوری مبله کنید که از آن لذت ببرید.

اگر فضای روف گاردن تنها بخش بیرونی خانه شما است، زرنگی به‌ خرج بدهید و با انتخاب مبلمان مختلف آن را به چند بخش غذاخوری، محل استراحت یا بازی و سرگرمی تقسیم کنید. یک میز بزرگ با چند صندلی دور آن یا یک دست مبل راحتی و سوفا گرداگرد یک میز قهوه محل خوبی برای گردهمایی‌هایی صمیمی‌تر و وقت‌گذرانی قبل یا بعد از شام است.

۲. جنس مبلمان باید مناسب هوای آزاد باشد

یکی از بدیهی‌ترین قوانین انتخاب مبلمان روف گاردن این است که جنس آن‌ها در برابر تغییرات جوی مقاوم باشد. شرکت‌های تولیدکننده برای مبلمان باغ و هوای آزاد از پارچه‌ها و مواد مقاوم در برابر آب‌و‌هوا، اشعه ماوراءبنفش و آب استفاده می‌کنند. حتی بعضی از آن‌ها در برابر تغییرات دما هم مقاوم هستند. برای همین پیشنهاد می‌کنیم موقع انتخاب جنس مبلمان سراغ لوازم مخصوص هوای آزاد بروید. این نکته در مورد کوسن‌ها و لوازم جانبی مخصوص روف گاردن هم صادق است. اما محض احتیاط آن‌ها را در جعبه‌های مخصوص نگه دارید تا کپک نزنند و نپوسند. طراحان ما در گیالری به‌پشتوانه سال‌ها تجربه، توجه ویژه‌ای به این نکات دارند و با دقت به جزئیات، بهترین مشاوره را به شما می‌دهند.
برای گرفتن مشاوره کلیک کنید

۳. از فضای عمودی روف گاردن نهایت استفاده را ببرید

فضای روف گاردن معمولا محدود است و اندازه باغچه‌های بزرگ نیست. در چنین محیط‌هایی عاقلانه است که از فضای عمودی به‌شکل بهتری استفاده شود. طراحان ما در گیالری برای چیدمان روف گاردن‌های کوچک از مجسمه‌های باریک و بلند، درختان بلند و گیاهان بالارونده استفاده می‌کنند تا فضای افقی آزاد بماند. پیشنهاد دیگر ما به شما اجرای دیوار سبز است. در این زمینه هم حتما از متخصصان ما در گیالری، که در این زمینه تجربه کافی دارند، راهنمایی بخواهید.
همکاران ما آماده ارائه راهنمایی به شما و اجرای پروژه‌های مدنظر شما هستند
برای جلوه بیشتر فضای سبز می‌توانید در بخش‌های مختلف از گلدان‌ها، انواغ چراغ‌های تراس یا فانوس‌های تزئینی استفاده کنید.

۴. روف گاردن را طوری بچینید که دنج باشد

فضای دنج روف گاردن با کوسن و شال مبل

فضای روف گاردن را دنج و راحت بچینید تا حس خانه را تداعی کند. پیشنهاد گیالری استفاده از کوسن، شال مبل، انواع پاف و هر چیزی است که بام سبزتان را گرم‌تر و دنج‌تر می‌کند. شاید اضافه‌کردن این اقلام در وهله اول ضروری نباشد، اما اگر فضای دل‌پذیرتری می‌خواهید، دوست دارید مهمانان راحت‌تر باشند، زیبایی ظاهر روف گاردن برایتان مهم است، حتما از آن‌ها استفاده کنید.

یک نکته مهم از زبان کاربلدهای طراحی دکوراسیون! اگر خانه رنگارنگی ندارید و نهایتا دو یا سه رنگ در دکوراسیون داخلی خود به‌کار برده‌اید، جسارت به‌خرج بدهید و برای روف گاردن چند کوسن و شال رنگارنگ انتخاب کنید. باور نمی‌کنید همین انتخاب ساده چقدر محیط خانه شما را زنده‌تر و پویاتر می‌کند.

۵.سیستم گرمایشی جزو واجبات روف گاردن است

شرایط جوی همیشه آن‌طور که ما می‌خواهیم نیست، به‌خصوص در فصل‌های سرد که ماندن در فضای باز روف گاردن بدون سیستم گرمایشی حتی برای چند دقیقه هم سخت می‌شود. پس حتما در مبلمان روف گاردن یک یا چند بخاری پاسیو، شومینه و آتش‌دان بگنجانید تا هم به‌ظاهر تداعی‌کننده گرمای خانه باشند و هم به معنی واقعی کلمه گرمتان کنند. احتیاط کنید و بخاری‌ها را تا جای ممکن از شاخ‌و‌برگ درختان روف گاردن دور نگه دارید. روی آتش‌دان و شومینه را هم با توری بپوشانید تا هیچ خطری باغچه گرم خانه را تهدید نکند.

۶. نورپردازی جذابی برای روف گاردن انتخاب کنید

نورپردازی یکی از جذاب‌ترین بخش‌های طراحی روف گاردن است. اگر شما هم از آن‌دسته افرادی هستید که دوست دارید خلوت و سکوت شب را در فضای باز بگذرانید یا از مهمانان شبانه در فضای دل‌انگیز بام سبزتان پذیرایی کنید، نورپردازی را فراموش نکنید. چراغ‌های دیواری محیط را شلوغ نمی‌کنند و از این جهت برای روف گاردن‌های کوچک ایدئال هستند. روشنایی حاصل از گدازه‌های آتش یا نور شمع برای کسانی که طرفدار چیدمان کلاسیک هستند، جذاب‌تر خواهد بود.

کلام آخر

هرقدر مدرنیته در سبک طراحی خانه‌ها و آپارتمان‌ها رسوخ کند، ما همچنان به یک گوشه دنج، آزاد و سرسبزی نیاز داریم که ساعتی از روز را در آن بگذرانیم. چیزی شبیه یک باغچه کوچک روی پشت‌بام خانه که چند دقیقه نفس‌کشیدن آن‌جا انرژی کل روز را برایمان تامین کند. هرچه طراحی و مبلمان این فضا دلنشین‌تر و رویایی‌تر باشد، آرامش و لذت حضور در آن هم بیشتر است. گیالری تیم متخصص و باتجربه در زمینه طراحی دکوراسیون و اجرای فضای سبز، دکور باغچه کوچک پشت‌بام شما را با عشق طراحی می‌کند. کافی است سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید و باقی کار را به طراحان هنرمند گیالری بسپارید. ما حتی در مرحله طراحی بام سبز و تهیه گیاهان این باغچه دنج کنارتان هستیم.
با ما تماس بگیرید

Post Views: 329
روف گاردن بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید