اگر در محوطه باغ یا ویلا یا محل سکونت یا کارتان جای چمن مصنوعی خالی است، این مقاله را حتماً بخوانید. چمن مصنوعی اگر درست نصب شود، نیاز به نگهداری خاصی ندارد و در عین حال، بدون دردسر، زیبایی و جلوه خاصی به محوطه موردنظرتان می‌بخشد. نصب چمن مصنوعی کار بسیار سختی است به‌خصوص اگر برای محوطه‌ وسیعی باشد. در ادامه با روند نصب چمن مصنوعی آشنا می‌شوید تا با دید بهتری بتوانید این فرایند را انجام دهید یا به‌دست متخصصان بسپارید.

بخش اول: آماده کردن محیط

نصب چمن مصنوعی

اولین قدم، آماده کردن محیط برای نصب چمن است. چمن مصنوعی را نمی‌توانید روی همان چمن قبلی، چه طبیعی چه مصنوعی، نصب کنید.

۱. از بین بردن علف‌های هرز

جایی که قرار است چمن مصنوعی روی آن نصب کنید، نباید هیچ گیاهی داشته باشد. محلول‌های علف‌کش را از فروشگاه‌های مخصوص خریداری کنید و کامل همه‌جا بپاشید. این کار را حداقل دو هفته قبل از شروع نصب انجام دهید تا مطمئن شوید تمام علف‌های هرز از بین‌ رفته‌اند.

۲. برداشتن یک لایه از خاک

اگر چمن مصنوعی را روی خاک نصب می‌کنید، ۷٫۵ تا ۱۰ سانتیمتر از روی خاک را بردارید تا فضا برای قرار گرفتن سطح جدید، باز شود. تمام علف‌ها و گیاهان خاک را جدا کنید تا باعث ناهمواری سطح خاک نشوند.

روی خاک راه بروید یا از یک غلطک استفاده کنید تا مطمئن شوید که جایی از خاک، سست‌تر از سایر قسمت‌ها نباشد. البته سطح خاک باید کمی شیب داشته باشد تا زهکشی مناسبی برای چمن مصنوعی ایجاد کند.‌

۳. برنامه‌ریزی برای زهکشی

اگر چمن مصنوعی را روی خاکی که زهکشی خوبی ندارد یا روی سطح مسطح مثل بتن نصب می‌کنید به این نکات توجه کنید:

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، توجه به جزئیات فنی نصب چمن مصنوعی و ایجاد جلوه‌ای که مدنظر شماست (ازجمله زهکشی صحیح)، کار راحتی نیست اما نگران نباشید! همکاران متخصص ما در گیالری در کنار شما هستند تا صفر تا صد این پروژه را به عهده بگیرند و خیال شما را بابت نصب چمن مصنوعی به بهترین شکل راحت کنند.
برای شروع پروژه فقط تماس بگیرید

۴. نصب مرز

یک حاشیه و مرز ضد‌آب در امتداد محیط فضایی که در نظر گرفته‌اید، نصب کنید تا از جداشدن چمن در طول زمان جلوگیری کنید. تخته‌های پلاستیکی گزینه رایج و مؤثری برای این کار است.

اگر دوست دارید یک مرز اساسی‌تر درست کنید، می‌توانید حاشیه بتنی در اطراف محدوده بریزید.

مطمئن شوید که حاشیه از سطح چمن بالاتر قرار نمی‌گیرد در غیر این‌ صورت ممکن است مانع از زهکشی شود.

بخش دوم: آماده‌کردن سطح کار

۱. اضافه‌کردن متریال پایه

در این مرحله سنگ خردشده، شن، یا گرانیت ریز، با ذرات زیر ۱۰میلی‌متر تهیه کنید و فضایی که در نظر گرفته‌اید با این ماده بپوشانید. باید لایه‌ای ۷٫۵ تا ۱۰سانتیمتری از این متریال، روی خاک را بپوشاند تا زهکشی بهتر انجام شود و چمن روی آن به‌راحتی قرار بگیرد.

برای هر ۱۰مترمربع فضا، به ۰٫۸۲مترمکعب از متریال موردنظر خود نیاز دارید. این اطلاعات را می‌توانید روی بسته‌بندی محصول هم پیدا کنید.

اگر چمن را روی بتن یا هر سطح سخت دیگری نصب می‌کنید، یک پد شوک لاستیکی را جایگزین متریال بالا کنید. اگر مطمئنید که بتن، شیب کافی برای زهکشی دارد و می‌توانید لبه آن را با چمن مصنوعی کاملاً بپوشانید، می‌توانید از این مرحله صرف‌نظر کنید.

اگر بچه‌ها روی چمن مصنوعی بازی می‌کنند، برای حفظ ایمنی آنها حتما از پد شوک استفاده کنید. پد شوک درواقع یک لایه‌ ضربه‌گیر به زمین زیر چمن اضافه می‌کند و سطح زمین را انعطاف‌پذیر می‌کند.

یکی از دلایلی که حضور متخصصان را می‌طلبد، همین حفظ امنیت کودکان است. اگر چمن مصنوعی به‌شکل صحیح و با کمک متخصصان انجام نشود، ممکن است به فرزندان دلبندتان آسیب برسد. همکاران ما در تیم گیالری با پشتوانه سال‌ها تجربه می‌توانند در کنار شما باشند تا نصب چمن مصنوعی (که سخت‌ترین مرحله کار است) به آسان‌ترین و ایمن‌ترین شکل ممکن و در اسرع وقت انجام شود. با کلیک روی لینک زیر، درباره گیالری بیشتر بخوانید تا با مجموعه ما بیشتر آشنا شوید:
با گیالری بیشتر آشنا شوید

۲. تنظیم کردن سطح

با کمک ابزارهای مختلف مثل تراز و خط‌کش و… مطمئن شوید که سطح صافی برای نصب چمن آماده کرده‌اید و این سطح، شیب ۲ تا۳درصدی به سمت سوراخ‌های زهکشی یا چاه فاضلاب دارد.

۳. مرطوب و فشرده‌کردن سطح

روی شن یا ماسه به‌آرامی با شلنگ باغبانی آب بپاشید تا آماده فشرده‌سازی شوند. از غلتک استفاده کنید و آن را تا ۹۰درصد یا کمتر از عمق اصلی آن، فشرده کنید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، غلتک را در تمام جهات روی زمین بگردانید.

غلتک‌های مخصوصی که ویبره دارند برای این کار عملکرد بهتری دارند.

ابزارهای لازم مثل غلتک را می‌توانید از ابزارفروشی‌ها یا فروشگاه‌هایی که ابزار صنعتی کرایه می‌دهند، تهیه کنید.

۴. باز کردن رول‌های چمن مصنوعی

تا زمانی که زمین خشک شود، رول‌های چمن مصنوعی را کنار زمین باز کنید. لوله‌ماندن چمن‌ها برای مدت طولانی، ممکن است باعث تغییر شکل آنها شده باشد و مدتی طول می‌کشد تا دوباره صاف شود. صبر کنید تا زمین خشک شود و مطمئن شوید که کاملا محکم و مسطح است.

اگر زمین هنوز صاف نیست، به غلتک بیشتری نیاز دارد.

اگر زمین پایین‌تر از سطحی است که در نظر داشتید، یک لایه دیگر از متریال مورداستفاده‌ خود را روی آن بریزید و فشرده کنید.

بخش سوم: نصب چمن

نصب چمن مصنوعی

۱. پهن کردن چمن‌ها

فضایی که برای چمن‌کاری در نظر گرفته‌اید، اندازه بگیرید. با کمک یک نفر، نوارهای چمن مصنوعی را روی سطحی که آماده کرده‌اید پهن کنید. مراقب باشید که کناره‌های چمن‌ها را روی سطح نکشید تا باعث ناهمواری آن نشود.

در بیشتر انواع چمن‌های مصنوعی، چمن‌ها در یک جهت خم می‌شوند. موقع نصب‌کردن مطمئن شوید که خواب چمن‌ها، یعنی جهت خم‌شدن چمن‌ها به یک طرف باشد. در غیر این‌ صورت، چمن‌ها غیرطبیعی به نظر می‌رسند.
فراموش نکنید که برای نصب چمن مصنوعی به‌طور اصولی، هم به زمان بیشتری احتیاج دارید و هم ممکن است در نهایت، نتیجه دلخواه شما حاصل نشود و هزینه‌ای که صرف خرید مواد اولیه کرده‌اید هم از بین برود؛ پس چه بهتر که از همان ابتدا، کار را به متخصص بسپارید و با خیال راحت، از نتیجه نهایی لذت ببرید.
متخصصان ما آماده پاسخگویی هستند

۲. بریدن چمن‌ها

نصب چمن مصنوعی

باتوجه به اندازه و شکل فضا، مقدار مناسب از چمن را با کاتر ببرید. موقع بریدن چمن مراقب باشید که روی خط صاف آن را ببرید تا فاصله‌ای بین دیواره‌ها و ابتدای چمن ایجاد نشود. بریدن و پهن‌کردن چمن مصنوعی درست مثل بریدن و پهن‌کردن موکت است. فقط جهت خواب چمن را در نظر بگیرید.

۳. متصل‌کردن چمن‌ها

در این مرحله باید نوارهای چمن مصنوعی را به هم وصل کنید. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد و بهترین روش را باید از شرکتی که چمن مصنوعی را از آن تهیه می‌کنید بپرسید. بعضی از چمن‌ها را با یک نوارچسب مخصوص و پهن روی زمین می‌چسبانند و بعضی دیگر را با میخ به زمین متصل می‌کنند.

۴. محکم کردن اطراف چمن

نصب چمن مصنوعی

دور‌تادور چمن را باید به‌نحوی محکم کنید که از روی زمین جدا نشوند. برای این کار می‌توانید از میخ‌های گالوانیزه یا هر روشی که شرکت سازنده توصیه کرده استفاده کنید. هر ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، اطراف چمن را میخ بزنید. زیاد با چکش روی چمن نکوبید چون باعث فرورفتگی آن می‌شود.

۵. اضافه‌کردن پرکننده یا بالاست مناسب با‌توجه به نوع چمن

بیشتر چمن‌های مصنوعی به ذرات پرکننده نیاز دارند تا چمن‌ها را سرپا نگه دارند، چمن‌ها را سنگین کنند و برای فعالیت‌های ورزشی، یک سطح نرم ایجاد کنند. وقتی چمن کاملا خشک است، یک لایه نازک از یکی از این مواد را با دست یا با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، همه‌جای چمن بپاشید.

با چنگک مخصوص آن را پخش کنید تا صاف شود. برای دریافت بهترین نتیجه، از نوع مواد و مقدار مواد مشخص‌شده توسط سازندگان محصول استفاده کنید. رایج‌ترین گزینه‌ها برای این کار عبارت‌اند از:

برخی از چمن‌های مصنوعی متراکم نیازی به پر کردن ندارند. اما متخصصان منظره‌سازی گاهی ترجیح می‌دهند حتی برای این چمن‌ها هم از مواد پرکننده استفاده کنند.

۶. تمیز کردن با فرچه یا قلم‌مو

هر بار که مواد پرکننده را روی چمن‌ها می‌ریزید و آن را پهن می‌کنید، با یک براش، گردوخاک و مواد اضافه را از روی خود چمن‌ها پاک کنید تا ظاهری زیبا و براق داشته باشند.

۷. آب‌دادن چمن

در مرحله‌ آخر برای اینکه مواد پرکننده در جای خود قرار بگیرند و محکم شوند، چمن را درست مثل چمن طبیعی آب بدهید. روز بعد آن را بررسی کنید تا نتیجه نهایی را ببینید. اگر فکر می‌کنید مواد پرکننده کافی نیست و چمن‌ها بیش‌ازحد خوابیده، می‌توانید یک لایه دیگر از مواد پرکننده استفاده کنید.

در نهایت با جاروی مخصوص برگ‌روب، روی چمن‌ها را تمیز کنید تا هر مواد و گردوغبار اضافه‌ای از سطح آن پاک شود.

جمع‌بندی

نمونه‌ای از نصب چمن مصنوعی
نمونه‌ای از نصب چمن مصنوعی به‌همراه محوطه‌سازی باغ ـ اجراشده توسط تیم گیالری

نصب‌کردن چمن مصنوعی کار راحتی نیست. مراحل مختلفی دارد که شامل آماده‌کردن سطح کار، آماده‌کردن زیر کار و درنهایت متصل‌کردن چمن است. متریال لازم برای نصب چمن و آماده‌کردن آن برای استفاده، به نوع چمن بستگی دارد.

بهتر است که این کار اصولی را به کاردان بسپارید. مجموعه گیالری با سابقه‌ای که در طراحی منظره و دکوراسیون داخلی و خارجی دارد، می‌تواند بهترین محصولات را به شما معرفی کند. کار نصب و اجرای چمن مصنوعی از صفر تا صد توسط متخصصان کاربلد این مجموعه انجام می‌شود و شما لازم نیست نگران زهکشی، بریدن و نصب کردن و آماده‌سازی آن برای استفاده باشید.

کافی است با یک تماس، از گیالری مشورت بگیرید، محصولات موردنظرتان را انتخاب کنید و مطمئن باشید که همه‌چیز کاملا اصولی و طبق برنامه پیش می‌رود و از داشتن چمن مصنوعی زیبا در حیاط منزل یا محل کار خود، لذت می‌برید.
با یک تماس، پروژه را شروع کنید

منبع: wikihow

Post Views: 330
چمن مصنوعی, محوطه سازی بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید