فضای سبز ویلا یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن است و روش‌های مختلفی برای طراحی و تزیین آن وجود دارد؛ از اضافه کردن وسایل نورپردازی گرفته تا کاشتن گیاهان مختلف متناسب با آب‌وهوای محیط. طراحی این بخش از ویلا تا حد زیادی به استفاده شما از محیط بستگی دارد. اگر دنبال ایده‌هایی برای طراحی فضای سبز ویلا هستید ادامه‌ مطلب را دنبال کنید.

۱. شکل دادن به باغچه‌ها

وقتی از پنجره‌ ویلا به فضای سبز آن نگاه می‌کنید، چمن‌کاری فضای سبز و باغچه‌ها بزرگ‌ترین بخشی است که می‌بینید. این قسمت لازم نیست که حتما مستطیل باشد. می‌توانید باغچه فضای سبز ویلا را با شکل‌های مختلف مثل دایره، بیضی و… طراحی کنید.

اگر باغچه حیاط ویلا شکل درستی ندارد شاید لازم باشد که با اضافه کردن باغچه، کاشتن گیاهان خاص و… به آن شکل بدهید. بخشی از این کارها را می توانید خودتان انجام دهید ولی برای کارهای فنی‌تر بهتر است که از کمک متخصصان طراحی فضای سبز ویلا استفاده کنید.

همکاران ما در مجموعه گیالری با استفاده از تجربه و تخصصی که در طراحی فضاهای سبز دارند، باغچه‌ای زیبا برای ویلای شما طراحی می‌کنند. تمام مراحل ساحت و اجرا را به تیم گیالری بسپارید و خیالتان بابت نتیجه راحت باشد. برای نمونه، برخی از پروژه‌های اجراشده توسط متخصصان ما در تیم گیالری را ببینید:
برای مشاهده پروژه‌ها کلیک کنید

۲. برنامه‌ریزی برای گیاهان

برای اینکه فضای سبزی زیبا برای ویلا طراحی کنید، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها تصمیم‌گیری در مورد گیاهانی است که باید بکارید. معمولا در باغچه‌ها چند گیاه اصلی و بزرگ می‌کارند و بعد در فضاهای خالی، گیاهان گل‌دار را اضافه می‌کنند.

برای گیاهان و درختان اصلی می‌توانید از درختچه‌های همیشه‌سبز استفاده کنید. بعد از کاشت گیاهان اصلی، برای پرکردن فضا، پنج یا شش نمونه گیاه گل‌دار مختلف را در نظر بگیرید و طوری آنها را بکارید که وقتی گل دادند، ظاهری چشم‌نواز در باغچه ایجاد کنند. مثلا گیاهانی که بلندتر هستند عقب‌تر بکارید و گیاهان کوتاه‌تر را جلوتر.

برای کاشت گیاهان در باغچه، لازم است که در مورد گیاهان مختلف، نیازهای آنها و روند رشد آنها اطلاعات کافی داشته باشید. بنابراین بهتر است که این مرحله را به متخصصان طراحی فضای سبز ویلا در تیم گیالری بسپارید. مجموعه ما با توجه به آب‌وهوای محیط و طراحی باغچه و با مشورت شما، بهترین و مناسب‌ترین گیاهان را در فضای سبز ویلای شما می‌کارند.
برای شروع پروژه کلیک کنید

۳. کاشت درخت

طراحی فضای سبز ویلا با کاشت درخت
نمونه‌ای از کاشت درخت در فضای سبز ویلا ـ اجراشده توسط تیم گیالری

یک درخت بزرگ می‌تواند نقطه‌ی عطفی برای ایجاد جذابیت بیشتر در فضای سبز ویلا باشد. درخت می‌تواند در ویلا سایه ایجاد کند که برای درست کردن فضای نشیمن یا نصب بانوج، لازم است. همچنین با کاشت درخت می‌توانید نماهای نامناسبی که در محیط وجود دارد، بپوشانید. همچنین وجود درخت‌ها، یک حریم شخصی در فضای حیاط ویلا ایجاد می‌کند.

تصفیه کردن هوای محیط و میزبانی کردن از پرندگان در فصول مختلف از دیگر مزیت‌های وجود درخت در فضای سبز ویلا است. به‌همین دلیل کاشت درخت نقش مهمی در طراحی فضای سبز ویلا دارد و اگر در ویلای خود درخت ندارید، بد نیست که در مورد انواع درخت‌ها و مزیت‌ها هر کدام تحقیق کنید و بهترین درخت را برای کاشتن در ویلا انتخاب کنید.
همکاران ما آماده ارائه تجربیات خود در زمینه کاشت درخت در ویلا هستند

۴. اضافه کردن سنگ‌فرش

اضافه کردن سنگ‌فرش در طراحی فضای سبز ویلا
نمونه‌ای از طراحی سنگ‌فرش زیبا برای ویلا ـ اجراشده توسط تیم گیالری

رنگ و طرح سنگ‌فرش حیاط می‌تواند تاثیر زیادی در ظاهر نهایی آن داشته باشد. مثلا رنگ سفید و طوسی برای سنگ‌فرش می‌تواند فضای سبزی با سبک فرانسوی ایجاد کند، سنگ‌فرش با رنگ تیره، فضایی مدرن ایجاد می‌کند و سنگ‌فرش طلایی، به سبک ویلاهای انگلیسی است.

حتی شکل کنار هم قراردادن سنگ‌ها، می تواند ظاهر آن را از این رو به آن رو کند. طراحی سنگ‌فرش، یک کار تخصصی است و بهتر است که آن را به متخصصان حرفه‌ای بسپارید. ما در تیم گیالری همراه شما هستیم تا زیباترین و مدرن‌ترین سنگ‌فرش‌ها را در ویلای خودتان داشته باشید.

یکی دیگر از نکاتی که در طراحی فضای سبز ویلا باید در نظر بگیرید، هماهنگ بودن رنگ سنگ‌فرش با گیاهانی است که در باغچه‌ها می‌کارید. مثلا:

۵. طراحی سطوح نا‌هموار

توجه به سطوح نا‌هموار در طراحی فضای سبز ویلا

اگر در باغچه و فضای سبز ویلای شما سطوح ناهموار وجود دارد یا شیب زیادی دارد و نمی‌خواهید آن را به پله‌های سنگی تبدیل کنید می‌توانید از روش‌های دیگری استفاده کنید. مثلا می‌توانید سطوح را با دیواره‌ای جدا کنید ولی سطح خود پله‌ها چمن‌کاری باشد. یا اینکه از تکه‌های چوبی به‌عنوان سطح پله استفاده کنید.

اگر زحمت نگهداری از قطعات چوبی در باغچه را دوست ندارید، پنل‌هایی با جنس پلی‌اورتان در بازار وجود دارد که ظاهری شبیه به پنل چوبی دارند. این پنل‌ها در آب وهوای مختلف، دوام قابل‌قبولی دارند و درست شبیه تکه‌های چوب هستند. نگهداری از این پنل‌ها راحت است و تقریبا هیچ دردسری ندارد ولی چوب ممکن است بعد از مدتی دچار پوسیدگی شود.

۶. قرار دادن مبلمان در فضای سبز

در محوطه سازی برای فضاهای کوچک از وسایل تاشو استفاده کنید یا از نیمکت‌هایی که بتوانید بعد از استفاده، آن را زیر میز قرار دهید تا فضای کمتری اشغال شود. برای فضاهای بزرگ از مبل‌های L استفاده کنید که جای کمتری می‌گیرند. یکی از بهترین گزینه‌ها در طراحی فضای سبز ویلا، استفاده از صندلی‌های راحتی آویز معروف به صندلی‌های تخم‌مرغی است.

این صندلی‌ها معمولا از مواد ضدآب تهیه می‌شوند تا برای مدت‌ها بتوانند زیر باد و باران و رطوبت دوام بیاورند. کوسن و بالش آنها هم قابل شست‌و‌شو است. دقت کنید که موقع خرید مبلمان برای فضای باز حتما باید دوام و کیفیت آنها را در نظر بگیرید.

۷. تزیینات فضای سبز

استفاده از با آب‌نما در طراحی فضای سبز ویلا

در طراحی فضای سبز ویلا می‌توانید از تزیینات مختلف استفاده کنید. درست مثل فضای داخلی خانه، در فضای سبز هم می‌توانید از انواع وسایل تزیینی استفاده کنید. معمولا این وسایل تزیینی را برای قرار دادن بین درختان و لابه‌لای شاخه‌ها طراحی می‌کنند.

لانه‌های پرنده، آب‌نماهای کوچک و فواره‌ها نمونه‌هایی از تزیینات فضای باز هستند. در انتخاب این تزیینات دقت کنید. اندازه‌ آنها نباید آنقدر کوچک باشد که در فضا گم شود و نباید آنقدر بزرگ باشد که بخش زیادی از فضا را بگیرد. مثلا اضافه کردن یک حوض بزرگ، شاید کار درستی نباشد؛ هم هزینه‌ زیادی دارد و هم بخش بزرگی از فضا را اشغال می‌کند.

خوشبختانه آب‌نماهای سنگی کوچک در بازار وجود دارد که می‌توانید به حیاط ویلا اضافه کنید تا از شنیدن صدای آب و طراواتی که به محیط می‌دهد لذت ببرید.

۸. اضافه کردن آلاچیق

یکی از چیزهایی که در طراحی فضای سبز ویلا معمولا مورد توجه قرار می‌گیرد، اضافه کردن آلاچیق‌ها است. آلاچیق برای ویلاهایی مناسب است که فضای بسیار بزرگی دارند. آلاچیق می‌تواند یک فضای دنج و زیبا باشد که از آن برای استراحت، پذیرایی از مهمان، به‌عنوان اتاق یوگا و حتی یک اتاق کار تابستانی استفاده کنید.

برای اضافه کردن آلاچیق به طراحی فضای سبز ویلا انتخاب‌های زیادی دارید. در بازار آلاچیق‌های پیش‌ساخته با جنس‌های مختلف و طراحی‌های متنوع عرضه می‌شوند که می‌توانید بهترین نمونه را با توجه به فضایی که در اختیار دارید، به ویلا اضافه کنید.

یکی از چیزهایی که می‌توانید به آلاچیق اضافه کنید، فایرپیت یا نوعی آتش‌دان است که می‌توانید از آن برای گرم کردن فضای آلاچیق برای فصل‌های سرد و حتی از آن برای آماده کردن برخی غذاها و نوشیدنی داغ استفاده کنید.

۹. اضافه کردن دیوار سبز

دیوار سبز ـ گیالری
نمونه‌ای زیبا از اجرای دیوار سبز ـ پروژه ایران‌مال – اجراشده توسط تیم گیالری

دیوار سبز این روزها به یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای طراحی فضای سبز ویلا و حتی فضاهای داخلی ساختمان تبدیل شده است. با دیوار سبز می‌توانید بیشترین استفاده را از فضا ببرید و یک محیط بانشاط و زیبا در ویلا بسازید.

دیوارهای سبز انواع مختلفی دارند و سیستم آبیاری آنها متنوع است. برای ساخت دیوار سبز بهتر است که از کمک متخصصان استفاده کنید. چون گیاهانی که برای دیوار سبز انتخاب می‌کنید و همین‌طور سیستم آبیاری آنها باید اصولی انتخاب شوند. گیالری با در اختیار داشتن تنوع بی‌نظیری از گیاهان و همین طور تخصص در اجرای دیوار سبز در فضاهای داخلی و خارجی متعدد، بهترین راهنمای شما برای نصب دیوار سبز در ویلا است.
برای طراحی دیوار سبز با ما تماس بگیرید

۱۰. نورپردازی فضای سبز

یکی از روش‌های عالی برای تزیین و طراحی فضای سبز ویلا استفاده از تجهیزات نورپردازی است. برای فضای باز انواع مختلف تجهیزات نورپردازی در بازار وجود دارد؛ ال‌ای‌دی‌هایی که در زمین نصب می‌شوند، لامپ‌های تزیینی که بین شاخه‌ها قرار می‌گیرند و ریسه‌ها نمونه‌هایی از این تجهیزات هستند.

مهم‌ترین ویژگی تجهیزات نورپردازی باغ و باغچه این است که ضدآب هستند و مشکلی برای آبیاری گیاهانی که کاشته‌اید ایجاد نمی‌کنند. بعضی از این تجهیزات مثلا آویزهای پایه‌دار، در ارتفاع نصب می‌شوند. این دسته از تجهیزات را می‌توانید در کنار مسیرهای سنگ‌فرش شده استفاده کنید.

اگر در فضای باز ویلا قسمتی را برای قرار دادن میز یا مبل اختصاص داده‌اید، باید برای نورپردازی این قسمت هم برنامه‌ریزی کنید. اگر آلاچیق خریده باشید که به راحتی با نصب چند لامپ آویز یا سقفی می‌توانید آن را روشن کنید.

۱۱. بیشترین استفاده از فضاهای کوچک

طراحی فضای سبز ویلا - دیوار سبز

اگر فضای کمی در ویلا دارید با راهکارهای مختلفی می‌توانید از همان فضای کم بیشترین استفاده را ببرید. یک نمونه از این راهکارها، استفاده از دیوارهای سبز است که قبلا اشاره کردیم. یک روش راحت‌تر استفاده از فلاورباکس‌ها است. فلاورباکس‌ها در واقع، گلدان‌هایی هستند که به‌صورت مکعب مستطیل و با عرض کم و طول زیاد قرار داده می‌شوند و به‌صورت ردیفی، در آنها گیاه کاشته می‌شود.

روش دیگر، کاشتن گیاهان رونده روی فنس‌ها یا دیوارها است. اگر در حیاط ویلا دیوار یا فنس خالی دارید، با ایجاد یک باغچه‌ی کوچک در پای دیوار، می‌توانید بدون گرفتن فضای زیاد، یک محوطه سبز ایجاد کنید. گیاهان رونده، تنوع بسیار زیادی دارند و حتی بسیاری از آنها در فصل بهار گل می‌دهند.

جمع‌بندی

روش‌های مختلفی برای طراحی فضای سبز ویلا وجود دارد. بعضی از آنها را می‌توانید خودتان در خانه نصب و امتحان کنید؛ مثلا قرار دادن فلاورباکس در کنار یک دیوار و کاشت گل و گیاه در آن، یک بعدازظهر وقت شما را می‌گیرد.

برای برخی از تزیینات فضای سبز به کمک متخصصان نیاز دارید؛ مثلا برای انتخاب گل‌ها و گیاهان باغچه، سنگ‌فرش کردن فضا، نورپردازی و ایجاد دیوار سبز در ویلا. مجموعه گیالری با سابقه درخشانی که در طراحی فضای سبز ویلا دارد، با کمک بهترین متخصصان و طراحان فضای سبز، یک فضای دلپذیر و آرامش‌بخش برای ویلای شما طراحی می‌کند. تمام مراحل اجرا توسط نیروهای متخصص گیالری انجام می‌شود. کافی است کار را به ما بسپارید و در نهایت با یک فنجان نوشیدنی گرم، از فضای زیبایی که در ویلا دارید لذت ببرید.
با گیالری بیشتر آشنا شوید
منابع: housebeautiful و bhg

Post Views: 345
محوطه سازی بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید