برای عوض‌کردن حال‌و‌هوای خانه و نجات آن از شر رنگ‌و‌بوی کهنگی، لازم نیست خانه جدید بخریم. حتی لازم نیست کل خانه را بازسازی کنیم. گاهی فقط یک قدم با چشم‌انداز دل‌نشین و رویایی خود فاصله داریم و آن محوطه سازی حیاط خانه است. منظور ما از حیاط‌سازی، یک تغییر اساسی است که اصولی و مرحله‌به‌مرحله اجرا می‌شود. همراه ما باشید تا با این مراحل آشنا شویم؛ از رویا تا واقعیت.

چه هدفی از محوطه سازی حیاط دارید؟

هدف از محوطه سازی حیاط

به این فکر کنید که چه انتظاری از ایجاد تغییرات در محوطه سازی جدید دارید. درست مثل فرایند بازسازی آشپزخانه، بنشینید و انتظارات‌تان را بنویسید.  ممکن است دلتان حریم خصوصی بیشتری بخواهد، قرار باشد یک شیب فرسایشی را درست کنید، چشم‌انداز داخل خانه را قشنگ‌تر کنید، باغچه کوچکی به حیاط اضافه کنید، انباری بسازید یا دستی به ورودی حیاط و سنگ‌فرش آن را بکشید. رویاپردازی مستلزم هزینه نیست. دست به قلم شوید و طرح دلخواه را بکشید تا بعدها، زمانی که بودجه و فرصت کافی مهیا بود، اجرایش کنید. هروقت هم تمایل به اجرای طرح خود داشتید، همکاران ما در مجموعه گیالری در خدمت شما هستند. طراحان ما در این مجموعه ایرادات طرح پیشنهادی شما را رفع کرده و آن را به شکیل‌ترین شکل ممکن در حیاط خانه شما اجرا می‌کنند. اگر هم طرحی در ذهن ندارید، می‌توانید صفر تا صد پروژه را به تیم متخصص گیالری بسپارید و از نتیجه دل‌نشین این اعتماد لذت ببرید.
با تیم گیالری و سابقه‌اش بیشتر آشنا شوید

چطور چشم‌انداز حیاط را ارزیابی کنیم؟

قبل از اجرای چشم‌انداز رویایی‌تان، با یک دفترچه وارد حیاط شوید و هرچیزی که دوست دارید و ندارید را روی کاغذ بنویسید. به‌چشم خریدار و از نگاه یک غریبه به حیاط خانه نگاه کنید تا واقع‌بینانه‌تر تصمیم بگیرید. تمام چیزهایی که روی کاغذ می‌نویسید، نقشه راه محوطه سازی حیاط خانه شما هستند.

دو فهرست تهیه کنید: در یکی از آنها نقاط قوت حیاط و چیزهایی را بنویسید که دوست دارید باقی بمانند و در دیگری آنهایی که باید حذف شوند. در این مرحله خوب و دقیق نگاه کنید؛ شاید پشت درختچه‌ها یا تاک‌های بلند، جزئیات جالبی باشد که مدت‌هاست از چشمتان دور مانده است. پله‌ها، پاسیوها، سنگ‌فرش‌ها و درهای حیاط؛ لابه‌لای تک‌تک آنها به‌دنبال نقاط قوت یا فرصت ترمیم و بازسازی بگردید.

توپوگرافی حیاط نحوه محوطه‌سازی را تغییر می‌دهد

با توجه به توپوگرافی حیاط منزل، قسمت‌های شیب‌دار، آفتاب‌گیر یا سایه را مشخص کنید. حواستان به الگوی تابش نور خورشید و وزش باد هم باشد. نمای جنوبی یا جنوب شرقی خانه میزبان پرتوهای گرم خورشید در فصل زمستان است. منطقی است آلاچیق یا نشیمن حیاط را در این سمت‌ حیاط اجرا کنید تا از وزش بادهای غربی در امان باشید. البته این بخش‌ها در فصل تابستان فوق‌العاده نورگیر است و شاید برای نشستن کمی آزاردهنده باشد. تمام این موارد را موقع محوطه سازی حیاط در نظر بگیرید.

این مرحله بسیار مهم است. اگر انجامش برای شما مشکل است یا تخصص کافی در این زمینه ندارید، کار را به متخصصان ما در تیم حرفه‌ای گیالری بسپارید. متخصصان معماری در تیم ما خوب می‌دانند که چطور کار را با نهایت دقت و وسواس انجام دهند.
پروژه‌های اجراشده توسط متخصصان ما را ببینید

عناصر لازم برای محوطه سازی حیاط رویایی

عناصر لازم برای محوطه سازی حیاط

بعد از اینکه نیازها و انتظارات‌‌تان را مشخص کردید و درک خوبی از چشم‌انداز دلخواه خود به‌دست آوردید، اکنون به عناصری که جای آن‌ها در حیاط خانه شما خالی است، فکر کنید. دوست دارید کدام‌یک از این‌ها را در حیاط جدید خود داشته باشید؟

چطور نقشه پایه محوطه سازی حیاط را بکشیم؟

اکنون نوبت ترسیم طرح اولیه است. برای ایده‌پردازی بیشتر و اجتناب از اشتباهات پرهزینه، بر اساس مواردی که در دفتر خود یادداشت کرده‌اید، یک طرح اولیه بکشید. طوری که ابعاد بیرونی منزل و خطوط ملک شما واضح و مشخص باشد. فرقی نمی‌کند این طرح روی کاغذ کشیده شود یا با نرم‌افزارهای کامیپوتری طراحی شود؛ مهم بازتاب افکار شما در قالب یک طرح بصری است.

سپس تمام ویژگی‌هایی را که قرار نیست روی نقشه تغییر کنند، ترسیم کنید. عناصری مثل درخت‌ها، راهروها، دیوارها، ساختمان‌های بیرون منزل، نرده‌ها، پاسیوها، موقعیت درها، پنجره‌ها، تهویه مطبوع، تاسیسات و بخش‌های دیگر که دوست دارید همان‌طور که هستند، باقی بمانند.

پس از تکمیل طرح پایه، چند کپی از آن تهیه کنید تا دست‌تان برای امتحان‌کردن انواع طرح‌های مختلف باز باشد.

طرح نهایی را آماده کنید

طرح نهایی محوطه حیاط

اکنون وقت اضافه‌کردن قسمت‌هایی است که فکر می‌کنید نیاز به تغییر دارند. هر ایده‌ای که به ذهنتان می‌آید، روی کاغذ بکشید و آن را علامت‌گذاری کنید. در این مرحله نباید نگران هزینه‌ها باشید؛ چون هدف طوفان فکری است و همه‌چیز در حد ایده است. ایده‌هایی که به‌نظرتان عجیب‌و‌غریب هستند را گوشه ذهنتان نگه دارید و در مرحله آخر طراحی آن‌ها را لحاظ کنید.

در نهایت علامت‌های روی نقشه پایه می‌توانند به‌معنی مسیر جدید، گرین وال جدید، پاسیو یا تاب باغی باشد. یا ممکن است جای درخت‌ها را مشخص کنند. اینکه دوست دارید کجاها درخت و درختچه بکارید و می‌خواهید درخت‌های کدام قسمت را حذف کنید.

پس از آنکه به این تغییرات جدید سروسامان دادید، یک نقاشی جدید، تمیز و نهایی بکشید. طرح نهایی، حیاط رویایی شما و شامل تمام تصمیماتی است که تا این مرحله گرفته‌اید. اکنون می‌توانید به هریک از علامت‌های روی نقشه به‌طور مجزا بپردازید و آن‌ها را یکی‌یکی اجرا کنید. به این ترتیب چشم‌انداز محوطه سازی حیاط با وجود تمام تغییرات منسجم باقی می‌ماند.

ایده‌های طلایی محوطه سازی حیاط خانه

قبل از شروع محوطه سازی حیاط، نگاهی به این بخش بیندازید و از ایده‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، الهام بگیرید. فراموش نکنید که یک طراح یا معمار باتجربه می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد سبک حیاط‌سازی متناسب با سبک خانه، نوع گیاهان و عناصری مثلا آلاچیق یا گرین وال در اختیارتان قرار دهد. طراحان متخصص ما در مجموعه گیالری قدم‌به‌قدم همراه شما هستند تا چشم‌انداز نهایی حیاط منزل شما دقیقا همانی باشد که انتظار دارید.

۱. باغ جنگلی

محوطه سازی حیاط با طراحی باغ جنگلی

در این تصویر ایوان پشتی یک خانه قدیمی را می‌بینیم که برای استفاده بیشتر از فضای جنگلی پشت خانه، بازسازی شده است. سایر عناصر محوطه از جمله گل‌و‌گیاه، شومینه فضای باز، تخت زیر سایه درختان و مسیر‌های سنگی نامنظم جذابیت این حیاط را چند برابر بیشتر کرده‌اند.

۲. حوض آب بزرگ

استفاده از حوض آب بزرگ در طراحی حیاط

دو حوض آب بزرگ عناصر مرکزی این حیاط بی‌نهایت دل‌نشین و زیبا هستند. می‌بینید چطور با پیروی از اصول کلاسیک طراحی باغ خاورمیانه، (درختان سرسبز و ساخت آب‌نما در گوشه حیاط) یک منظره ییلاقی کنار نشیمن محوطه حیاط طراحی شده است؟ نقطه قوت این آب‌نما‌ها، گیاهانی است که در رنگ‌های مختلف اطراف آن کاشته شده‌اند و زیبایی آن‌ها را تکمیل می‌کنند.

۳. استیج حیاط‌خلوت

استیج حیاط‌خلوت برای سرگرمی و بازی

حیاط خلوت گوشه‌ای دنج و آرام از حیاط خانه است که فضای داخلی خانه را با محیط حیاط پیوند می‌دهد. به تصویر بالا نگاه کنید و ببینید چطور می‌توان با کمی خلاقیت، در محوطه سازی حیاط بخشی را به محل بازی بچه‌ها تبدیل کرد. حتی می‌توان از این استیج برای بازی‌های دوستانه و اجرای سرگرمی‌های شب‌نشینی استفاده کرد.

۴. حیاط کاربردی

طراحی حیاط کاربردی

در این حیاط به‌جای گلدان‌های معمولی از گلدان‌های سنگی برای رویش گل‌و‌گیاه استفاده شده که در عین سادگی، سبک جالبی به محوطه می‌بخشد. نیمکت‌های چوبی و پله‌های بتنی نیز ظاهر نهایی را تکمیل می‌کنند.

۵. راهروهای سنگ‌فرش

راهروهای سنگ‌فرش در حیاط منزل
نمونه‌ای زیبا از سنگ‌فرش برای ویلا ـ اجراشده توسط تیم گیالری

دفعه بعد که به‌فکر محوطه سازی حیاط خانه خود افتادید، راهروهای سنگ‌فرش را فراموش نکنید. مسیرهای سنگی که که از سرتاسر حیاط کشیده می‌شوند و قسمت‌های مختلف را به‌هم وصل می‌کنند. اگر ملک وسیعی دارید، می‌توانید با این راهروها بخشی از حیاط را جدا کنید و یک گوشه دنج و خلوت برای خودتان بسازید.

۶. باغ سبزیجات در حیاط‌خلوت

باغ سبزیجات در حیاط‌خلوت

از این تصویر ایده بگیرید و یک کنج حیاط را به باغ سبزیجات اختصاص دهید. این باغچه کوچک نه‌تنها ظاهر حیاط جدید شما را هیجان‌انگیز‌تر می‌کند، بلکه بسیاری از نیازهای خوردوخوراکتان را هم برطرف می‌کند. می‌توانید سبزیجات را در جعبه‌های بزرگ پرورش دهید یا برای آن‌ها گرین وال طراحی کنید که یکی دیگر از عناصر جذاب محوطه سازی حیاط است.

۷. اتاقک جنگلی

اجرای اتاقک جنگلی در حیاط

اگر طرفدار خلاقیت در محوطه سازی حیاط هستید، بی‌شک با دیدن تصویر بالا ایده‌های جالبی در ذهنتان شکل گرفته است. اتاقکی که در بخشی از فضای حیاط بنا‌شده و طراحی آن به‌سلیقه شما می‌تواند مدرن، کلاسیک یا روستیک باشد. اگر از آن‌دسته افرادی هستید که ساعتی در روز احتیاج به خلوت و تنهایی دارید، ما در گیالری این مورد را به شما پیشنهاد می‌کنیم و ایده‌های خوبی برای طراحی و چیدمان این فضای دل‌پذیر در اختیارتان می‌گذاریم.
برای شنیدن ایده‌های ما تماس بگیرید

۸. ترکیب عناصر مختلف

محوطه سازی حیاط - گیالری
نمونه‌ای از ترکیب عناصر مختلف ـ اجراشده توسط تیم گیالری

هیچ اشکالی ندارد اگر دلتان بخواهد از استخر شنا گرفته تا آبگرم، پاسیو، آشپزخانه فضای باز و انواع گل‌و‌گیاهان خیره‌کننده، همه را در محوطه حیاط جدید خود داشته باشید. فقط کافی است با دقت در طراحی، همه عناصر را در هماهنگی کامل با یکدیگر انتخاب کنید تا حیاط رویایی خانه شما بیش‌ازحد شلوغ به‌نظر نرسد.

۹. گیاهان چندرنگ

استفاده از گیاهان چندرنگ برای حیاط

اگرچه منظره پوشیده از گیاهان سبز با طیف رنگی نزدیک به‌هم، فضای آرامش‌بخشی فراهم می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم این‌بار برای محوطه سازی حیاط جدید خود متفاوت عمل کنید. رنگ‌های زنده و متنوع جنب‌و‌جوش بیشتری به محوطه حیاط شما می‌بخشند. حداقل در برخی از فصل‌ها این رنگ‌ها را مهمان محوطه حیاط خود کنید و از نتیجه لذت ببرید.

۱۰. باغ مخفی

باغ مخفی در محوطه حیاط

اگر شما هم به فضاهای مخفی و خلوت در گوشه‌و‌کنار حیاط خود علاقه‌مند هستید، مثل تصویر بالا با استفاده از گیاهان بلند بخشی از محوطه را جدا کنید تا باغ خصوصی شما باشد. حتی می‌توانید بخشی از این باغ را به آلاچیق اختصاص دهید و کنارش فضایی برای بازی کودکان در نظر بگیرید.

۱۱. حیاط دوطبقه

طراحی حیاط دوطبقه

حیاط دوطبقه اصلا نیازی به معرفی ندارد. اگر از نزدیک ندیده باشید، حتما تصاویر زیادی از این محوطه‌های خیره‌کننده در اینترنت به‌چشمتان خورده است. این مدل‌ حیاط‌ها برای فضاهای بزرگ‌تر مناسب‌تر هستند و به‌قدری می‌توان در طراحی آن‌ها خلاقیت به‌خرج داد که دست طراح را کاملا باز می‌گذارند. در این تصویر دو فضای نسبتا بزرگ را می‌بینیم که با پله‌های دایره‌ای شکل و دیوارهای حائل آجری به‌هم وصل می‌شوند. اما شما می‌توانید طرح دلخواه خودتان را روی کاغذ بکشید تا طراحان ما در گیالری، ایده‌های چشم‌نواز ذهن شما را اجرا کنند. حتی برای چیدمان فضای سبز این حیاط‌ها کنارتان هستیم.

کلام آخر

حتی اگر خانه‌ای به‌زیبایی یک قصر داشته باشید، چشم مهمانان اول محوطه حیاط را می‌بیند، بعد خانه را! این‌جا همان جایی است که وقتی به خلوت و هواخوری احتیاج دارید یا می‌خواهید از مهمانانتان در فضای باز پذیرایی کنید، با آغوش باز پذیرای شماست. استخر شنا، آلاچیق آفتاب‌گیر، باربیکیو، تخت چای‌خوری، فضای بازی کودکان و غیره همگی عناصری هستند که می‌توانید در محوطه سازی حیاط خانه بگنجانید. پس با در نظر گرفتن علاقه خود و نیازهای اهل منزل، طرحی انتخاب کنید که هم نظرتان را جلب کند و هم کاربردی باشد. طراحان ما در گیالری آماده‌اند تا تصورات ذهن ایده‌پرداز شما عزیزان را به واقعیت تبدیل کنند. طراحی و اجرای محوطه حیاط دلخواه خود را به ما بسپارید تا شما را یک قدم به ایدئالی که در ذهن دارید، نزدیک‌تر کنیم.
فاصله بین ایده‌های شما تا اجرایشان، فشردن همین دکمه است!

منبع: bhg و thespruce

Post Views: 654
محوطه سازی بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید