چه بالکنی در طبقه همکف ساختمان داشته باشید و چه در طبقه بیستم یک برج زندگی کنید، فرقی نمی‌کند، به‌هرحال، گیاهان مناسب برای تراس می‌توانند فضای بیرونی آپارتمانتان را دنج و جذاب کنند. گلدان‌های کنار پنجره با گرده‌افشانی، پروانه‌ها و بعضی از پرندگان را به خود جذب می‌کنند. به‌علاوه، با نگه‌داری گیاهان معطر یا حتی سبزیجات در تراس می‌توانید از فضای این بخش از خانه بیشترین بهره را ببرید. در این مقاله، ابتدا نکاتی کلی برای نگه‌داری از گیاهان زینتی آپارتمانی می‌گوییم و بعد ۲۱ گیاه مناسب برای تراس را معرفی می‌کنیم.

نکاتی برای نگه‌داری گیاهان در تراس و آپارتمان

پیش از خرید گیاهان، بهتر است در طول روز به میزان نور خورشید در تراس توجه کنید. اگر در این قسمت از خانه شما، خورشید هر روز بیش از ۶ ساعت مستقیم می‌تابد، به این معناست که در تراس نور کامل دارید. ممکن است بعضی از تراس‌ها در سایه کامل باشند. برای سنجش بهتر نور تراس خانه و انتخاب گیاهان متناسب با آن بهتر است از کارشناسان کشاورزی و گیاه‌پزشکی حرفه‌ای در مجموعه گیالری کمک بخواهید.

نکته بعدی برای نگه‌داری از گیاهان در بالکن یا تراس آبیاری صحیح و منظم است. خاک گلدان‌های ساخته‌شده از مواد قابل نفوذ مانند سفال یا فیبر به‌سرعت خشک می‌شوند زیرا آب در آنها سریع تبخیر می‌شود. درمقابل، خاک گلدان‌هایی که از موادی مانند پلاستیک یا فلز ساخته شده‌اند دیرتر خشک می‌شود. انتخاب گلدان مناسب برای گیاه هم یکی از نکاتی است که باید با کمک کارشناسان انجام شود. بنابراین، بهتر است هنگام خرید گیاهان مناسب برای تراس با کارشناسان باتجربه گیالری مشورت کنید.

برای سنجش رطوبت خاک گلدان باید انگشت‌تان را در آن فروکنید. اگر احساس می‌کنید که خاک مرطوب است، نباید گیاه را آبیاری کنید اما درصورتی‌که حس کردید خاک خشک است و از کناره‌های گلدان جدا می‌شود، زمان آبیاری گیاهتان فرا رسیده است.

گیاهان مناسب برای تراس

پس از فراهم کردن شرایطی که گفتیم، می‌توانید گیاه دل‌خواهتان را انتخاب کنید. در ادامه، گیاهان مناسب برای تراس را معرفی می‌کنیم.

۱. اسطوخودوس

اسطوخودوس از گیاهان مناسب برای تراس

تراس‌های آفتاب‌گیر برای نگه‌داری اسطوخودوس بسیار مناسب‌اند. این گیاهان چندین سال شکوفا باقی می‌مانند. به‌علاوه، بوی بسیار خوشی دارند که شما را به‌یاد سواحل زیبای مدیترانه می‌اندازد. اسطوخودوس به نور کامل خورشید نیاز دارد.

۲. گل آلیسوم

اگر تابه‌حال سراغ این گیاه زیبای یک‌ساله نرفته‌اید، فرصت را از دست داده‌اید! آلیسوم از بهار تا زمستان پُر از گل‌ها و شکوفه‌های ظریف و معطر می‌شود. از همه این‌ها بهتر، حشرات گرده‌افشان‌ به این گل‌ها بسیار علاقه دارند. کافی‌ست به گل‌های آلیسوم اجازه رشد بدهید و آنها را درست آبیاری کنید تا از کناره‌های گلدان به پایین آویزان شوند. گل آلیسوم به نور کامل خورشید نیاز دارد اما سایه را هم می‌تواند تحمل کند.

۳. کالادیوم يا گياه فيل‌گوش

کالادیوم به‌دلیل برگ‌های قلبی‌شکلش محبوبیت فراوانی دارد. برگ‌های این گیاه به‌رنگ سبزلیمویی با خطوطی صورتی یا قرمزرنگ‌اند. معمولا ارتفاع کالادیوم‌ها از ۲۵ تا ۶۰ سانتی‌متر است، به‌همین‌دلیل، باید حتما با کارشناسان متخصصی هم‌چون کارشناسان گیالری مشورت کنید تا بتوانید گلدانی متناسب با رشد این گیاهان انتخاب کنید. کالادیوم در طول روز به سایه گاه‌به‌گاه نیاز دارد.

۴. گل حنا

گل حنا با رنگ‌های شاد و سرزنده هلویی و صورتی پررنگ انتخابی مناسب برای فصل‌های طولانی سال است. این گیاهان برای گل‌دهی نیاز به محرک خاصی ندارند. اگر این گل‌های یک‌ساله در گلدان‌های مناسب کاشته شوند به بهترین شکل شکوفا می‌شوند. گل حنا برای رشد بهتر به سایه نیاز دارد.

۵. گل گوشواره‌ای

گل گوشواره ای یکی از گیاهان مناسب برای تراس

این گیاهان بی‌نظیر در رنگ‌های صورتی، قرمز یا بنفش در گلدان‌های آویز به تراس نمایی فوق‌العاده می‌بخشند. مرغ مگس‌خوار و پروانه‌ها عاشق گل گوشواره‌ای هستند. این گیاهان باید در سایه نگه‌داری شوند.

۶. گیاه لوبِلیا

لوبلیاهای آبی، بنفش یا سفیدرنگ گیاهانی با رشدی کند و آهسته‌اند. اگر این گیاهان را در گلدان‌های آویز نگه‌داری کنید نمای شگفت‌انگیزی به تراس می‌دهند. بهترین زمان برای شکوفاشدن گل‌های لوبلیا شب‌هایی است که دمای هوا هنوز آن‌قدرها گرم نشده است.

درصورتی‌که گل‌دهی لوبلیا متوقف شد، بهتر است آن را کمی هرس کنید. با خنک‌شدن هوا گل‌های لوبلیا دوباره به حالت اول برمی‌گردند. لوبلیا نور آفتاب صبح‌گاهی و سایه بعدازظهرها را دوست دارد اما به طور کلی، در سایه عمل‌کرد بهتری خواهد داشت.

۷. گل ختمی

این گیاه با شکوفه‌های عجیب‌وغریب و رنگارنگش برای مناطق گرمسیری مناسب‌تر است. بعضی از گونه‌های گل ختمی رشد فراوانی دارند. بنابراین، بهتر است پیش از انتخاب گلدان برای این گل‌ها، با کارشناسان کشاورزی حرفه‌ای و کاربلد گیالری مشورت کنید. با انجام این کار، مطمئن خواهید شد که این گیاهان مناسب برای تراس در فضایی عالی و متناسب رشد می‌کنند.

در زمستان می‌توانید بعضی از گونه‌های این گیاه را داخل خانه نگه‌داری کنید. هرچند گل ختمی به نور کامل آفتاب نیاز دارد و نگه‌داشتن آن داخل آپارتمان کار چندان ساده‌ای نیست.

۸. گل تورنیا

تورنیا یا همان گل استخوانی ترکیب رنگ‌های جذابی از بنفش، صورتی و سفید دارد. این گیاهان یک‌ساله از بهار تا پاییز دوام می‌آورند و مرغ مگس‌خوار عاشقشان است! گل تورنیا به محیطی نیمه‌سایه نیاز دارد.

۹. گل رز

رشد گل رز بسیار ساده‌تر از آن است که فکر می‌کنید. یک گونه مینیاتوری یا درختچه‌ای از این گیاه انتخاب کنید و در گلدانی در تراس بکارید. گیاه را روزانه حداقل ۶ ساعت در معرض نور خورشید بگذارید تا گل‌هایش بهتر از همیشه شکوفا شوند.

گلهای زیبا در تراس
گلهای زیبا و رنگارنگ زیبایی تراس را دوچندان کرده‌اند

۱۰. سبزیجات

سبزیجات برای هر نوع تراس و بالکنی مناسب‌اند. این گیاهان سرسبز به مراقبت کمتری نیاز دارند و هر زمان که بخواهید می‌توانید از آنها برای پخت‌وپز استفاده کنید. اگر روزها در تراس نور کامل خورشید دارید می‌توانید ریحان و رزماری بکارید. گشنیز و پیازچه هم برای تراس‌هایی که نیمه‌سایه هستند مناسب است.

به منظور انتخاب سبزیجات مناسب منزلتان باید از نور مورد نیازشان اطلاع داشته باشید. برای اینکه بدانید کدام سبزیجات برای تراس خانه شما مناسب‌ترند بهتر است با کارشناسان کشاورزی ما در تیم گیالری تماس بگیرید. این کارشناسان باتجربه شرایط منزلتان را بررسی می‌کنند و بهترین سبزیجات برای نگه‌داری در تراس را به شما پیشنهاد می‌دهند.
برای مشاوره با کارشناسان کلیک کنید

۱۱. گیاه ماندویلا

این گیاه رونده گرمسیری عاشق گرماست! ماندویلا گل‌هایی به رنگ‌های صورتی و قرمز دارد و برای رشد به قیم نیاز دارد. در سرمای زمستان می‌توانید این گیاه را به داخل خانه ببرید، البته در نور کم‌تر برگ‌های ماندویلا می‌ریزند. این گیاه به نور آفتاب نیاز دارد اما باید در مقابل آفتاب گرم ظهرهای تابستان از آن محافظت کنید و برایش سایه‌بان بسازید.

۱۲. گل ادریسی یا هورتانسیا

دلیلی وجود ندارد که نتوانید این درختچه‌های چشم‌نواز را در گلدان‌های تراس نگه‌داری کنید. بهتر است درختچه‌های کوتاه‌تر را انتخاب کنید. همچنین، با کمک کارشناسان کشاورزی باتجربه گیالری مطمئن شوید که گلدانی با اندازه مناسب و از جنسی که در آب‌وهوای سرد یخ نمی‌زند انتخاب می‌کنید.

بعضی از گونه‌های هورتانسیا نسبت به بقیه در مقابل نور خورشید مقاومت بیشتری دارند. به طور کلی، این گیاه نیازمند محیطی نیمه‌سایه است.

۱۳. گیاه هیوچرس

گیاه هیوچرس از گیاهان مناسب برای تراس

این گیاه چندساله با نام‌های ریشه زاج آمریکایی یا زنگ مرجانی هم شناخته می‌شود. هیوچرس رنگ‌های چشم‌نواز و متنوعی از قرمز گرفته تا سبز لیمویی و مرجانی دارد. شکوفه‌های کوچک این گیاه چندان پرزرق‌وبرق نیستند اما رشد فوق‌العاده‌ای دارند. هیوچرس به سایه و نور خورشید هر دو نیاز دارد.

۱۴. بنفشه دورگه یا پنسی

دوست دارید در اوایل بهار در تراس خانه گل‌های رنگارنگ داشته باشید؟ در این‌صورت گل بنفشه دورگه یا بنفشه پنسی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این بنفشه‌ها با رنگ‌های شاد و سرزنده از بنفش تیره گرفته تا نارنجی و زرد فضای تراس را دگرگون می‌کنند. این گل‌ها در دمای خنک بهتر رشد می‌کنند. بنابراین، بهتر است آنها را در فصل بهار بکارید و تا زمانی که هوا بسیار گرم می‌شود از زیباییشان لذت ببرید.

با فرارسیدن روزهای گرم تابستان تا زمانی که هوا خنک‌تر شود، می‌توانید این گل‌ها را در سایه نگه‌دارید. ممکن است بنفشه‌ها در پاییز دوباره رشد کنند. فراموش نکنید که این گل‌ها در فصل‌های خنک‌تر سال به نور کامل خورشید نیاز دارند.

۱۵. کاهو

بله! کاهو! می‌توانید مقداری از این گیاهان را در یک تراس آفتابی بکارید. کاهو صدها گونه متنوع دارد که به‌راحتی رشد می‌کنند. بذرهای کاهو را در گلدان‌ها بکارید و تازمانی که جوانه بزنند آنها را مرطوب نگه‌دارید. در اوایل تابستان و با گرم شدن هوا، کاهوها کاملا رشد می‌کنند. این گیاهان سرسبز به نور کامل آفتاب نیاز دارند.

۱۶. بگونیا

این گل‌ها در محیط‌هایی با سایه کم بهتر شکوفا می‌شوند. بگونیا گل‌ها و برگ‌های بسیار قشنگی دارد و هر سال شکوفا می‌شود. برگ‌های بگونیا بزرگ و دندانه‌دار‌ هستند و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند.

۱۷. گل داوودی

بالکن زیبا
ردیف گل‌های زیبا در بالکن

این گل پس از گل رز از محبوب‌ترین گیاهان است چون اندازه‌ها، رنگ‌ها و شکل‌های مختلفی دارد. گل‌های داوودی به فضای زیادی نیاز دارند و ممکن است برای تراس مناسب به نظر نرسند، اما این‌طور نیست. از آنجایی که این گل‌ها رشد بسیار خوبی دارند، می‌توانید فقط یک یا دو بوته تهیه کنید و در تراس نگه‌داری کنید. برای اینکه مطمئن شوید چند بوته گل داوودی برای تراس یا بالکنتان مناسب است بهتر است از کارشناسان کشاورزی گیالری راهنمایی بخواهید. این متخصصان حرفه‌ای و باتجربه با توجه به مساحت بالکنتان به شما می‌گویند که چند بوته گل داوودی تهیه کنید. تهیه این گل‌ها در بهترین کیفیت را هم از ما بخواهید!
برای شروع کلیک کنید

۱۸. گل اطلسی

این گل‌های فوق‌العاده زیبا برای رشد به میزان کافی از نور خورشید نیاز دارند. گل اطلسی رنگ‌های متنوعی دارد و نگه‌داری از آن بسیار ساده است.

۱۹. سرخس

این گیاه یکی از گیاهان مناسب برای تراس‌هایی است که در سایه قرار گرفته‌اند. سرخس‌ها گیاهانی سازگار هستند و در گلدان‌های عادی یا آویز به‌خوبی رشد می‌کنند.

سرخس گیاه مناسبی برای تراس‌های کوچک نیست چون به‌سرعت رشد می‌کند و ممکن است بسیار بزرگ شود.

۲۰. ساکولنت‌ها

اگر گاه‌به‌گاه فراموش می‌کنید که به گلدان‌های خانه آب بدهید و تراسی آفتاب‌گیر دارید، ساکولنت‌ها گیاهانی مناسب برای شما هستند. این گیاهان در برابر کم‌آبی بسیار مقاوم‌اند و می‌توانند برای مدت‌های طولانی آب را در خود نگه‌دارند.

۲۱. گل همیشه‌بهار

این گل با بوی تندی که دارد باعث دفع آفات می‌شود. گل همیشه‌بهار مناسب آب‌وهوای گرم است و مراقبت از آن بسیار ساده است. این گل فضای تراس را فوق‌العاده زیبا می‌کند.

سخن پایانی

گیاهان یکی از بهترین گزینه‌ها برای زیباترکردن فضای تراس یا بالکن خانه‌اند. شما می‌توانید در این فضای بیرونی خانه انواع گل‌ها، گیاهان، سبزیجات و درختچه‌ها را بکارید. در این مقاله، ۲۱ گیاه مناسب با این فضا معرفی کردیم اما بهتر است برای انتخاب دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تر گیاهان مناسب برای تراس از کارشناسان باتجربه کمک بخواهید. کارشناسان کاربلد و حرفه‌ای گیالری متخصصانی هستند که با توجه به شرایط دمایی و فضای تراس خانه‌تان به شما در انتخاب گیاهان مناسب کمک می‌کنند. به‌علاوه، در گل‌خانه این مجموعه انواع گیاهان خاص و زیبا موجود است که با کمک کارشناسان گیالری می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین آنها را انتخاب و نگه‌داری کنید.

همکاران ما آماده ارائه مشاوره به شما هستند

منبع: countryliving و norhart

Post Views: 497
گیاهان بیرونی بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید