چند سالی است که طراحی روف‌‌گاردن به ترندی جهانی تبدیل شده است. این سبک جدید از چیدمان در طراحی خانه‌ها و آپارتمان‌های شهرهای بزرگ و کوچک دنیا رواج پیدا کرده است. امروزه برخلاف گذشته، تراس یا پشت‌بام خانه‌ها شب‌هایی تاریک و بدون استفاده ندارند. روف گاردن‌ها طوری طراحی می‌شوند که ساکنین خانه‌ها بتوانند روزها و شب‌هایشان را آرام سپری کنند. نورپردازی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در طراحی این سبک از چیدمان بسیار اهمیت دارد. در این مقاله، از اهمیت نورپردازی در روف گاردن و سبک‌های مختلفش می‌گوییم. در پایان هم چند ایده جذاب برای نورپردازی روف گاردن معرفی می‌کنیم.

نورپردازی روف گاردن هماهنگ با فضای پشت‌بام

تراس یا پشت‌بام یک فضای فوق‌العاده در هر اقامتگاه است، اما این فضا زمانی دل‌نشین‌تر و آرامش‌بخش‌تر می‌شود که نور کافی و متناسب با آن وجود داشته باشد. اگر نورپردازی روف گاردن با دقت و حرفه‌ای انجام شود، می‌توانید شب‌ها را آنجا بگذرانید و در کنار خانواده و دوستان از فضای تراس یا پشت‌بام لذت ببرید.

نورپردازی در روف گاردن باید با تخصص و ظرافت طراحی و اجرا شود، در غیر این صورت، شب‌ها و بعدازظهرها فضای روف گاردن بلااستفاده می‌شود. در گیالری، سیستم‌های روشنایی در فضای باز توسط کارشناسان خبره طراحی می‌شوند. در سال‌های اخیر، گیالری این فرصت را داشته که نورپردازی‌های متنوعی را با توجه به نیازها و سلایق مشتری برای روف گاردن‌ها طراحی و اجرا کند.
برخی از پروژه‌های اجراشده توسط گیالری را ببینید

سبک‌های نورپردازی در روف گاردن

نورپردازی متناسب با فضای باز آپارتمان نه‌تنها زیبایی‌ شبانه این قسمت را دوچندان می‌کند، بلکه به آن آپارتمان نمای کاملا متفاوتی می‌دهد. هر سبک از نورپردازی روف گاردن یک جلوه منحصر‌به‌فرد ایجاد می‌کند و عمل‌کرد خاصی دارد.

۱. نورپردازی ظریف

این سبک از نورپردازی، نوری متعادل و یکپارچه در سراسر روف گاردن ایجاد می‌کند. برای انجام این کار، از سبک‌های مختلف نورپردازی مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌شود. این سبک از نورپردازی به شما این امکان را می‌دهد که از یک فضای کاربردی و دوستانه لذت ببرید.

۲. نورپردازی محیطی

نور محیطی برای ایجاد یک فضای آرام مناسب است. این نور غیرمستقیم و پراکنده است و یک محیط آرامش‌بخش ایجاد می‌کند.

۳. نورپردازی تزئینی

هدف از این سبک نورپردازی افزایش جذابیت فضاها، اشیاء یا مناطق خاصی از روف گاردن شماست. اگر می‌خواهید نمایی از روف گاردن مانند معماری، نقاشی یا یک اثر هنری را برجسته کنید، این سبک از نورپردازی به شما هزار و یک امکان برای خلق یک محیط تماشایی می‌دهد.

۴. نورپردازی تأکیدی

یکی از کاربردهای نورپردازی تأکیدی نمایان کردن یک مجسمه یا یک دیوار آجری است. همچنین، این سبک از نورپردازی روف گاردن به شما این امکان را می‌دهد که یک فضای مطالعه یا کار در تراس و پشت‌بامتان ایجاد کنید.

نورپردازی تاکیدی در روف گاردن

نورپردازی روف گاردن؛ محدودیت‌ها و امکانات

در برخی از شهرها و مناطق ممکن است داشتن روشنایی ثابت در پشت‌بام خانه محدودیت‌هایی داشته باشد. به‌همین دلیل، در گیالری از تکنیک‌ها، تجارب و خلاقیتمان بهره می‌گیریم و نورپردازی را مطابق با قوانین و مقررات شهری طراحی و اجرا می‌کنیم. ما در گیالری، با استفاده از دانش و تجربه‌ خود، نورپردازی را روی وسایلی مانند گلدان، مبلمان و لوازم جانبی روف گاردن طراحی می‌کنیم که قابل جابه‌جایی باشد.

چه نوع چراغ یا لامپی برای فضای باز بهتر است؟

نورپردازی در فضای باز یک راه فوق‌العاده برای دلنشین کردن تراس یا پشت‌بام است. برای استفاده از چراغ‌ها در فضای باز راه‌های مختلفی وجود دارد که بهترین آنها عبارت‌اند از:

نورپردازی روف گاردن سبک‌های مختلفی دارد و در آن از چراغ‌های مختلفی استفاده می‌شود. بنابراین، باید ابتدا مشخص کنید که چراغ‌ها را برای چه منظوری می‌خواهید و بعد از آن، تصمیم بگیرید که کدام نوع بهتر است.

علاوه‌براین، باید تعیین کنید که می‌خواهید از چه نوع لامپ‌ها و چراغ‌هایی استفاده کنید. لامپ‌های ال‌ای‌دی کم‌مصرف‌ترین و ماندگارترین لامپ‌ها هستند اما همه آنها در برابر نوردهی در فضای بیرونی مقاومت نمی‌کنند. اگر قصد دارید از چنین لامپ‌هایی استفاده کنید، باید ریسه‌های ال‌ای‌دی تهیه کنید. طراحی و شکلی که این ریسه‌ها دارند باعث می‌شود که برای مدت‌های طولانی در فضای باز کار کنند و سالم بمانند.

منبع تغذیه چراغ‌های خورشیدی نور خورشید است و لامپ‌های رشته‌ای مانند چراغ‌های کریسمس آویزان می‌شوند. از فانوس‌های تزئینی می‌توانید برای مناسبت‌های رسمی‌تر استفاده کنید و چراغ‌های دیواری را هم برای روشن کردن تراس یا پشت‌بام به‌کار ببرید.

اگر می‌خواهید فضای تراس یا پشت‌بامتان را روشن کنید، می‌توانید از لامپ‌های سیلاب استفاده کنید. پرتوی تابش این لامپ‌ها طوری طراحی شده که برای نورپردازی مناطق بزرگ‌تر مناسب است.

ممکن است بخواهید در روف گاردن مسیری را که از درب به پشت‌بام می‌رسد را روشن کنید. برای انجام این کار می‌توانید از فانوس‌های تزئینی یا چراغ‌های خورشیدی استفاده کنید. چراغ‌های دیواری نیز برای تولید نور اضافی در شب بسیار مناسب هستند.

انتخاب چراغ یا لامپ مناسب برای تراس یا پشت‌بام باید به‌دقت انجام شود. این موضوع در نورپردازی روف گاردن به‌قدری مهم است که حتما باید با مشورت متخصصان طراحی فضای باز انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم برای نورپردازی درست روف گاردن و استفاده بهینه از لامپ‌ها و چراغ‌های مربوط به آن با کارشناسان گیالری که در این زمینه دانش و تجربه کافی دارند مشورت کنید.
همکاران ما آماده ارائه مشاوره رایگان به شما هستند

ایده‌هایی جذاب برای نورپردازی در روف گاردن

منظره ای زیبا از روف گاردن

با رشد شهرنشینی و ساخته‌شدن ساختمان‌های بلندتر در سطح شهر، به‌تدریج پشت‌بام‌ها و تراس‌ها کوچک‌تر می‌شوند. بنابراین، باید نورپردازی روف گاردن طوری طراحی و اجرا شود که فضای موجود بیشترین و بهترین کاربردها را داشته باشد. در ادامه، چند ایده جذاب برای نورپردازی در روف گاردن معرفی می‌کنیم.

۱. نورپردازی درخشان

این مدل از نورپردازی روف گاردن با استفاده از سطوح براق اجرا می‌شود. در این مدل، نورهای متفاوتی در محیط‌ تراس یا پشت‌بام تولید می‌شود و از روکش‌های پودری و ابزارهای فولادی و شیشه‌ای متناسب با فضا استفاده می‌شود. ظرافت بافت‌های مختلف در کنار رنگ‌های متنوع، حجم‌ها و فضاهای خالی و سایه‌ها و نورهای هماهنگ، همه با هم، منظره‌ای دیدنی و کم‌نظیر خلق می‌کنند.

۲.  نورپردازی متناسب با زندگی شهری

نورپردازی درست در روف گاردن باعث می‌شود که گل‌ها و گیاهانی که در این بخش نگه‌داری می‌شوند، به‌خوبی نمایان شوند. مصرف برق هم با استفاده از حسگرهای کارآمد، لامپ‌های ال‌ای‌دی، مدارهای کم‌تنش و انرژی خورشیدی به‌طرز قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. با به‌کارگیری این تکنیک‌های پیشرفته می‌توانید با کمترین زحمت و دردسر، روشنایی روف گاردنتان را تأمین کنید.

۳. نورپردازی متمرکز

ما در گیالری روف گاردن را با درنظرگرفتن میزان نور طراحی می‌کنیم. این فرایند طراحی از اولین بازدید از فضای پروژه روف گاردن شروع می‌شود. با استفاده از درختچه‌ها و گلدان‌ها با طرح‌های هندسی و سازه‌های سه‌بعدی در فضای باز می‌توانیم مناظری روشن و زیبا خلق کنیم.

۴. نورپردازی متناسب با کاشت گل‌ها و گیاهان

شب‌ها زمانی که درختان و گیاهان پارک‌ها در ظلمت و تاریکی فرومی‌روند، همتایانشان در روف گاردن‌ها با نورپردازی‌های زیبا خودنمایی می‌کنند و درخششی کم‌نظیر را به‌نمایش می‌گذارند. گل‌ها و گیاهان رنگارنگی مانند کاج، سانسوریا و اسطوخودوس پشت‌بام و تراس را به چشم‌اندازی رؤیایی تبدیل می‌کنند. چشم‌اندازی که تنها با زدن کلید چراغ‌های روف گاردن ظاهر می‌شود و خودنمایی می‌کند.

۵. روف گاردنی برای شب‌های بلند سال

بیشتر مردم از روف گاردن به‌عنوان مکانی برای سپری کردن تعطیلات استفاده می‌کنند. نورپردازی در این روف گاردن‌ها باید طوری محیط را روشن کند که هم امکانات تفریحی و سرگرمی مشخص باشد و هم فضاهای داخلی و خارجی جذاب و متمایز از هم نشان داده شوند. سادگی نصب و طراحی شفاف، مجلل و کم‌دردسر چراغ‌های روف گاردن برای مناطق شهری و آپارتمانی ایدئال و مناسب است.

۶. نورپردازی هماهنگ با مبلمان روف گاردن

مبلمان روف گاردن

هماهنگی ماهرانه مبلمان با نورپردازی روف گاردن سبب می‌شود که طراحی خاص این وسایل به‌ روشی هنرمندانه به نمایش دربیاید. کارشناسان گیالری با توجه به فضای تراس یا پشت‌بام نورپردازی را انجام می‌دهند تا هم راحتی این فضا تضمین شود و هم اینکه زوایا و چشم‌اندازهای مبلمان روف گاردن به‌خوبی نمایان شوند.

۷. روزنه‌های نور

فرقی نمی‌کند که تراس یا پشت‌بام نورگیر باشد یا در سایه کامل، به‌هر‌حال با استفاده از سازه‌های گیاهی و چراغ‌های مناسب می‌توانید روزنه‌های نور زیبا و درخشانی در روف گاردن ایجاد کنید. این روزنه‌ها نما و روشنایی خیره‌کننده‌ای به شب‌های تاریک پشت‌بام می‌دهند و یک منظره بکر و بی‌عیب ونقص را به نمایش می‌گذارند.

۸.  روف گاردن با طراحی معمارانه

هماهنگی و تقابل میان اجزای زمینه و پس‌زمینه روف گاردن در کنار یک نورپردازی استادانه، مناظری جذاب و شگفت‌انگیز خلق می‌کند. درواقع، با استفاده از تکنیک‌های نورپردازی چندمنظوره می‌توانید مناظر سرسبز روزها را به چشم‌اندازهای درخشان در شب‌ها تبدیل کنید و معماری شهری را با مناظر زیبای طبیعی تلفیق کنید.

۹. نورپردازی روف گاردن با چند ابزار ساده

با استفاده از چند نورافکن در فضای باز، مبدل برق، کلید آرسی‌دی و کابل‌های ولتاژ پایین با طول مناسب می‌توانید به‌سادگی پشت‌بام را به یک منظره به‌یادماندنی و دلفریب تبدیل کنید.

سخن پایانی

راه‌های مختلفی برای روشن‌کردن فضای بیرونی خانه و پشت‌بام وجود دارد. فرقی نمی‌کند که می‌خواهید یک فضای رمانتیک ایجاد کنید یا یک مکان برای استراحت بعدازظهرها، نورپردازی متناسب روف گاردن می‌تواند نما و ظاهر پشت‌بامتان را دگرگون کند. نورپردازی در روف گاردن یک راه فوق‌العاده برای زیبایی آپارتمان با هزینه کم‌تر هم هست. انجام این کار مستلزم این است که فضای بیرونی به‌طور دقیق بررسی شود و متناسب با آن لامپ‌ها و چراغ‌های مختلف تنظیم شوند. کارشناسان طراحی داخلی و معماری گیالری ابتدا به‌دقت مکان مورد نظرتان را بررسی می‌کنند. سپس، با توجه به شرایط منزل و محیط پشت‌بام یا تراس ایده‌های مختلف به شما پیشنهاد می‌دهند. در نهایت هم در کنار شما و با همکاری شما به بهترین شکل نور روف گاردنتان را تنظیم می‌کنند.
برای شروع پروژه کلیک کنید

فضای تراس یا پشت‌بام فضایی مهم و پرکاربرد است. اگر این بخش از ساختمان به روشی معمارانه و حرفه‌ای طراحی شود، می‌توانید ساعت‌ها در آن بنشینید و از معاشرت با خانواده و دوستان لذت ببرید. نورپردازی نقش مهمی در کارایی و زیبایی  روف گاردن دارد و باید به‌گونه‌ای طراحی و اجرا شود که محیطی دنج و آرام ایجاد شود.

منابع: eclairageoasis و mylandscapes و backyardmastery

Post Views: 377
روف گاردن بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید