درخت نخل مترادف با سواحل استوایی، آب‌وهوای گرم آفتابی و باغ‌های زیباست. نخل‌ها را از شاخه‌های بادبزنی یا برگ‌های شبیه به پَر و تنه‌ها یا ساقه‌های پوشیده از الیاف تشخیص می‌دهیم. بیشتر انواع درخت نخل مانند نخل خرما یا نارگیل در مناطق گرمسیری رشد می‌کنند. با وجود این، برخی از گونه‌های نخل به آب‌وهوای معتدل و سرد هم مقاوم‌اند. بعضی از انواع درخت نخل در داخل خانه هم رشد کنند و می‌شود همچون گیاه زینتی آپارتمانی نگهشان داشت. در این مقاله، شما را با انواع درخت نخل و راه‌های شناسایی آنها آشنا می‌کنیم. آشنایی با انواع درخت نخل به شما برای انتخاب گیاهی عالی برای خانه‌تان کمک می‌کند.

انواع درخت نخل

درخت نخل نوعی گیاه همیشه‌سبز از تیره نخلیان است. در سراسر جهان، بیش از ۲۶۰۰ گونه درخت نخل وجود دارد که در بیش از ۲۰۰ دسته جای می‌گیرند. درختان نخل بر اساس ساقه‌های بدون شاخه و برگ‌های بزرگ و همیشه‌سبزشان دسته‌بندی می‌شوند.

هر نوع درخت نخل تا ارتفاع متفاوتی رشد می‌کند. مثلا انواع نخل‌های نارگیل با برگ‌های بلند می‌توانند تا ۳۰ متر رشد کنند و ارتفاع نخل خرما نیز ممکن است به ۲۲ متر برسد.

بعضی از درختان نخل کوچک برای پرورش در باغ‌ها عالی‌اند، زیرا ارتفاعشان به ۱٫۸ تا ۲٫۷ متر می‌رسد. برخی از درختان نخل کوتاه‌قد نیز داخل گلدان به‌خوبی رشد می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای آنکه بدانید کدام گونه‌ها مناسب باغ یا آپارتمان شما هستند، با کارشناسان خبره‌ گیالری مشورت کنید. نوع خاک، طراحی حیاط و محوطه بیرونی ساختمان در انتخاب گیاه مناسب تأثیرگذارند.

حقایقی درباره درخت نخل

درختان نخل به‌دلیل ظاهر زیبا و همچنین برای محصولاتشان پرورش داده می‌شوند. مثلا میوه نارگیلی که روی درختان نخل رشد می‌کند و همچنین پوسته و روغن آن مصارف مختلفی‌ دارند. درختان خرما نیز در کشورهای مدیترانه‌ای و خاورمیانه رشد می‌کنند. روغن این درختان بسیار پرکاربرد است و از چوب آنها هم برای ساخت مبلمان و لوازم حصیری استفاده می‌کنند.

برخی از انواع درخت نخل از بلندترین درختان جهان به‌ شمار می‌روند. اگرچه درختان نخل به‌اندازه درختان سکویای کالیفرنیایی رشد نمی‌کنند، ارتفاع نخل موم در کلمبیا ممکن است به ۶۰ متر هم برسد. ارتفاع این درخت به‌اندازه ساختمانی ۲۵طبقه است!

برخی از گونه‌های نخل گیاهانی همیشه‌سبز به شکل درختچه‌اند و برخی دیگر هم همچون گیاهان رونده رشد می‌کنند.

درختان نخل موم

راه‌های شناسایی انواع درخت نخل

درختان نخل را می‌توانیم از شکل متمایز برگ‌هایشان تشخیص بدهیم. به‌طور کلی، برگ‌ درخت نخل شبیه پر یا بادبزن است.

علاوه‌ بر این، می‌توانید انواع گونه‌های نخل پالم را از ظاهر تنه آنها نیز شناسایی کنید. بعضی از درختان بلند نخل تنه‌های صاف و باریکی دارند. بسته به گونه نخل، این درختان ممکن است ظاهری حلقوی یا ناهموار و رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری داشته باشند. برخی از انواع نخل تنه‌هایی پوشیده از الیاف یا پوسته دارند. بعضی از گونه‌های کوچک‌تر درخت نخل ۳ یا ۴ تنه کوتاه خوشه‌ای در کنار هم دارند. همچنین برخی از درختان نخل کوتاه‌قد فقط شاخه‌های بوته‌ای‌شکل دارند. این درختان خارج از خاک رشد می‌کنند و تنه ندارند.

انواع نخل کوچک

بیشتر کسانی که می‌خواهند در حیاط منزل یا ایوان نخل بکارند، دنبال گونه‌های کوچک‌تر یا مینیاتوری آن هستند. معمولا گونه‌های نخل مینیاتوری ارتفاعی کمتر از ۳٫۶ متر دارند که برای درخت نخل ارتفاع کمی است. درختان نخل کوتاه‌قد به ۲ دسته کلی تقسیم می‌شوند:

در ادامه، برخی از رایج‌ترین انواع درختان نخل کوچک و بوته‌ای را معرفی می‌کنیم.

۱. نخل گربه

این درخت یکی از انواع درخت نخل تزئینی است که برگ‌های باریکی به‌رنگ سبز تیره دارد. این نخل بدون تنه در فضای باز تا ۲ متر رشد می‌کند و داخل خانه ارتفاعش به ۱ متر هم می‌رسد.

نخل گربه گیاهی گرمسیری است و از آن می‌توان برای ایجاد پرچین همیشه‌سبز در باغچه استفاده کرد. در آب‌وهوای سردتر، نخل گربه برای پرورش در گلخانه یا آپارتمان با نور فراوان ایدئال به‌عنوان یک نخل زینتی آپارتمانی مناسب است.

نخل گربه

۲. نخل فونیکس

نخل ققنوس یا فونیکس درختی کوچک است که یکی از انواع درخت نخل تزیینی محسوب می‌شود و بیشتر از ۳ متر رشد نمی‌کند. این نخل زینتی آپارتمانی را می‌توانید از ساقه‌های منفرد و شاخه‌های بلند و بوته‌ای‌شکلش بشناسید که حدود ۱ متر طول دارند.

این گونه نخل درختی گل‌دار و زینتی برای باغ‌های مناطق گرمسیری است. شاخه‌های قوسی‌شکل و آویزان این نخل بزرگ‌اند و در گلدان و آپارتمان به‌خوبی رشد می‌کند.

نخل فونیکس نیز مانند سایر انواع نخل خرما تولید می‌کند، اما معمولا طعم آن به‌خوبی خرمایی نیست که از نخل‌های بزرگ‌تر به‌ دست می‌آید.

برای اطلاع از قیمت درخت نخل فونیکس می‌توانید با کارشناسان گیالری تماس بگیرید که در زمینه گیاهان خاص آپارتمانی متخصص‌اند.

نخل فونیکس

۳. نخل پیندو

درخت نخل ژله‌ای یا پیندو در برابر سرما خیلی مقاوم است. ارتفاع نخل‌های بالغ پیندو گاهی به ۴٫۵ تا ۶ متر هم می‌رسد، اما عموما رشد کندی دارند. این درخت برای کسانی مناسب است که به پرورش درختان نخل کوچک‌تر علاقه‌مند هستند.

این درخت کوتاه‌قد در محیطی کاملا آفتابی یا نیم‌سایه رشد می‌کند و با انواع خاک سازگار است. میوه این درخت به‌رنگ نارنجی روشن و قهوه‌ای است و برای تهیه ژله کاربرد دارد. به‌ همین دلیل به آن نخل ژله‌ای می‌گویند. این درختان زمانی که پوشیده از شکوفه‌های قرمز، زرد یا سفید می‌شوند بسیار تماشایی‌اند.

نخل پیندو

۴. نخل ساگو

اگرچه این درخت نخل سیکاس یا نخل زینتی نامیده می‌شود، واقعا نخل نیست. نخل ساگو متعلق به تیره سیکاس است که که از نظر گیاه‌شناسی با نخل فرق دارد. این نخل زینتی تنه کوتاه و برگ‌هایی شبیه به سرخس دارد.

نخل ساگو

انواع درخت نخل بلند

گونه‌های فراوانی از نخل بلندقامت وجود دارند که در آب‌وهواهای مختلف رشد می‌کنند. این درختان در باغ‌های مناطق نیمه‌گرمسیری و گرمسیری باشکوه به نظر می‌رسند. درختان نخل بلندقامت بیش از سایر انواع نخل در میان مردم شناخته‌شده‌اند. برخی از مشهورترین درختان نخل بلندقامت عبارت‌اند از نخل‌های:

برای آنکه بدانید کدام نوع درخت نخل مناسب باغچه یا باغ شماست، باید از مشاوران حرفه‌ای کمک بگیرید. در گیالری کارشناسان باتجربه و کاربلدی حضور دارند که می‌توانند شما را راهنمایی کنند و درباره انواع درختان نخل و محیط مناسب برای پرورش آنها برایتان توضیح بدهند.

پالم واشنگتنی

نخل‌های آپارتمانی

بسیاری از انواع درخت نخل تزیینی در داخل خانه زیبا به‌ نظر می‌رسند و می‌توانند فضای سبز جذابی خلق کنند. برخی از انواع نخل تزئینی را می‌توانید در گلدان‌ها یا در باغچه پرورش بدهید. در ادامه، چند نخل را معرفی می‌کنیم که داخل خانه به‌خوبی رشد می‌کنند.

۱. نخل شامادورا

نخل بامبو نام دیگر این گیاه همیشه‌سبز است که ساقه‌های باریک نی‌مانند و برگ‌های پینه‌ای به‌رنگ سبز روشن دارد. هر ساقه از نخل شامادورا ۶ تا ۷ برگ دارد که اگر در کنار هم باشند، ظاهری بوته‌ای پیدا می‌کنند. معمولا در مناطق گرمسیری، نخل شامادورا بیرون از خانه تا ۲٫۷ متر قد می‌کشد.

البته برای لذت‌بردن از این درخت نخل زیبا مجبور نیستید که در مناطق گرمسیری زندگی کنید. نخل شامادورا به‌صورت گیاه آپارتمانی هم فروخته می‌شود و در این حالت، ارتفاعش از ۱٫۸ متر بیشتر نمی‌شود. نگهداری این گیاه بسیار ساده است و در نور کم و تاریکی نیز می‌تواند دوام بیاورد.

نخل شامادورا

۲. نخل بهشتی

اگرچه در فضای آزاد ارتفاع نخل کنتیا یا بهشتی به ۱۲ متر هم می‌رسد، گونه‌های آپارتمانی آن حداکثر ۳ متر رشد می‌کنند. رشد این درخت نخل بسیار آهسته است، بنابراین برای نگهداری در آپارتمان گزینه خوبی‌ به حساب می‌آید.

نخل بهشتی

۳. نخل راپیس

لیدی‌پالم نام دیگر این نخل است که برگ‌هایی پهن دارد و داخل خانه نیز رشد می‌کند. این نوع نخل چند ساقه و ظاهر بوته‌ای بسیار زیبایی دارد و ممکن است ارتفاعش به ۴ متر هم برسد.

برگ نخل راپیس

۴. نخل لیندا

نخل دم‌اسبی یا لیندا یکی از انواع درخت نخل تزئینی است که می‌توانید داخل اتاق نگهداری کنید. نام‌های رایج دیگر این درخت عبارت‌اند از نخل بطری یا درخت پای فیل.

گیاه لیندا نه نخل است و نه درخت. این گیاه در واقع نوعی ساکولنت از خانواده گیاه آگاو است که می‌توانید آن را از طریق غده متورم قهوه‌ای‌رنگ ضخیمی که ساقه‌اش را تشکیل می‌دهد شناسایی کنید. همین ساقه ضخیم باعث شده است که به این گیاه درخت پای فیل نیز بگویند.

انتهای ساقه کوتاه این نخل، برگ‌های نازک و زیبای کمانی‌شکل به‌رنگ سبز می‌رویند. این نمای پرشاخ‌وبرگ سبزرنگ سبب می‌شود که این نخل گرمسیری به مکان‌های آفتابی سرپوشیده جلوه خاصی بدهد.

نخل لیندا

۵. نخل اریکا

این درخت نخل، گیاهی با چند ساقه و شاخه‌های قوسی‌شکل به‌طول ۱ متر است. در فصل تابستان، نخل اریکا پر از گل‌های زردرنگ و میوه‌های کوچک به‌رنگ‌های زرد و نارنجی می‌شود. این نوع نخل را می‌توانید از ساقه‌های متعدد و برگ‌هایی بشناسید که به‌سمت بالا خم شده‌اند. ارتفاع نخل اریکا در فضای باز مناطق گرمسیری به ۶ تا ۱۲ متر می‌رسد.

این درخت تزیینی در مناطق سردتر نیز به‌عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری می‌شود. در این شرایط، ساقه‌های اریکا تا ۱٫۸ متر بلند می‌شوند.

این درخت به‌نام‌های نخل پرطلایی، نخل عصایی یا نخل زرد هم مشهور است.

نخل اریکا

سخن پایانی

درختان نخل یکی از بهترین و مقاوم‌ترین گیاهان برای نگهداری در باغچه‌ها یا آپارتمان‌ها هستند. این درختان همیشه‌سبز معمولا در هر نوع آب‌وهوایی رشد می‌کنند و دوام می‌آورند.

برای آنکه هریک از انواع درخت نخل را داخل آپارتمان، حیاط یا خاک روف گاردن نگهداری کنید، بهتر است ابتدا شرایط لازمش را فراهم کنید. در گیالری کارشناسان متخصص به شما برای انتخاب نخل مناسب کمک می‌کنند. برای اطلاع از شرایط لازم برای هر درخت و قیمت درخت نخل کافی‌ است با گیالری تماس بگیرید.

منبع:

leafyplace

Post Views: 111
گیاهان بیرونی بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید