گل باغچه ای
۲۹
دی

گلهای دائمی باغچه؛ معرفی ۱۸ گل زیبا برای باغچه خانه شما

اگر فضای کاشت گل باغچه ای را دارید، با شناخت انواع گل باغچه ای و آشنایی با نگهداری و کاشتشان می‌توانید باغ و باغچه‌های زیبا یا حتی گلدانی جذاب و سبز برای خود داشته باشید. در این مقاله انواع گلهای دائمی باغچه را برایتان معرفی می‌کنیم تا بدانید که چه انتخاب‌هایی برای کاشت گیاهان سبز دوست‌داشتنی پیش رویتان است. پس با ما همراه باشید و بیایید که باهم گل‌های زیبای مناسب باغچه‌های خانگی را مرور کنیم.

۱. گل آفتاب‌گردان؛ رفیق شفیق آفتاب

گل باغچه ای ـ‌ گل آفتاب گردان

گل آفتاب‌گردان واقعا زیباست. آفتاب‌گردان به رنگ‌های زرد و رگه‌هایی از قهوه‌ای می‌روید و در طول تابستان گل می‌دهد. بسیاری از انواع آن نسبت به کم‌آبی و گرما مقاوم‌اند و انواع پروانه‌ها، زنبورها و پرنده‌ها را به‌سمت خود جذب می‌کنند.

همان‌طور که از نام این گل مشخص است به آفتاب علاقه زیادی دارد و در مجاورت و دوستی با نور خورشید است که می‌بالد و رشد می‌کند. دقت کنید که آفتاب‌گردان‌ها می‌توانند ۱ تا ۵ متر قد بکشند. برای همین اگر به سراغ کاشت‌شان می‌روید، مراقب باشید در طی رشد و بلندشدن نشکنند.

۲. گل آهاری؛ دشتی رنگی در گلدان و باغچه

گل مناسب باغچه ـ گل آهاری

از انواع گلهای باغچه ای می‌توانیم به گل آهاری هم اشاره کنیم. این گل کوچک و زیبا طیف‌های رنگی متنوعی دارد؛ قرمز، نارنجی، زرد، صورتی و سفید. اگر می‌خواهید آهاری را به باغچه منزلتان دعوت کنید، باید بدانید که در ماه‌های تابستان گل می‌دهد.

گل آهاری هم پروانه‌ها را به سمت خود می‌کشد و آن‌قدرها اهل آب و رطوبت نیست. البته منظور این نیست که در محیطی خشک و بدون آب رشد می‌کند؛ منظور این است که به حد متوسطی از آبیاری نیاز دارد.

این گل با نور کامل خورشید بهتر رشد می‌کند. خاکش هم باید غنی باشد و به‌خوبی زهکشی شده باشد. این را هم بدانید که آهاری ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر قد می‌کشد.

۳. گل جعفری؛ نارنجی پرانرژی با بویی خوشایند

گل جعفری از گلهای باغچه ای زیبا

گل جعفری را زیاد دیده‌اید؛ در میدان‌ها و باغچه‌ خانه مادربزرگ‌ها یا اقوامی که خانه‌های حیاط‌دار قدیمی دارند. این گل دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیز طیف‌های رنگی متنوعی مانند نارنجی، زرد، قرمز و ترکیبی از اینها دارد.

جعفری در بهار، تابستان و پاییز گل می‌دهد. رشد آن هم سریع است و اگر خاکش به‌خوبی زهکشی شده باشد، زود و خوب رشد می‌کند. این گل در باغچه‌های خشک و شنی بهتر می‌روید. اگر با این گل باغچه ای آشنا باشید، حتما می‌دانید که عطری بامزه و عجیب دارد. بوی این گل شبیه گل مریم، نرگس و یاس دل‌انگیز نیست اما خوشایند است.

در فواصل آبیاری گل جعفری باید اجازه بدهید که خاکش کاملا خشک شود؛ یعنی تا خاکش از آبیاری قبلی به‌طور کامل خشک نشده، نباید دوباره اقدام به آب‌دادن به آن کنید. این گل هم باید در معرض نور کامل خورشید قرار بگیرد. جعفری در گلدان هم به‌خوبی می‌روید و فقط مختص باغ و باغچه نیست.

۴. نیلوفر پیچ؛ امید صبحگاهی در تن باغچه

گل نیلوفر پیچ یک گل باغچه ای زیبا

گل نیلوفر با زیبایی بی‌نظیرش می‌تواند بهترین گزینه برای کاشتن در باغچه، باکس‌های گل و حتی گلدان‌های کوچکتان در تراس منزل باشد. این گل رویایی به رنگ‌های سفید، صورتی، بنفش و آبی می‌روید. نیلوفرهای دوست‌داشتنی به نور کامل خورشید نیاز دارند و خاکشان هم باید به‌خوبی زهکشی شده باشد.

نیلوفرهای پیچ در اوایل پاییز یا اواخر تابستان می‌رویند. حواستان باشد که این گل حالت رونده و پیچ دارد. پرنده‌ها و پروانه‌ها هم عاشق این گل هستند و به سمتش جذب می‌شوند.

یادتان نرود که دانه‌های این گیاه سمی‌اند و هرگز نباید خورده شوند. در نتیجه، بهتر است دانه‌های آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید. این گل در خاک‌های نسبتا بارور می‌روید و در ماه‌های خشک سال باید به‌طور هفتگی آبیاری شود.

۵. گل لادن؛ براده‌های رنگی خورشید

گل مناسب باغچه ـ‌گل لادن

اگر به دنبال گل باغچه ای هستید که زود رشد کند و گل بدهد، لادن را به خاطرتان بسپارید. این گل در طیف‌های رنگی زرد، نارنجی، کرم و قرمز می‌روید. از اواسط اردیبهشت تا اوایل پاییز حضور لادن در باغچه و گلدان‌ها را می‌توان دید.

خاک گل لادن هم باید به‌طور کامل زهکشی شود. این گل به آبیاری منظم نیاز دارد اما نباید در هربار، بیش از حد به آن آب بدهید. حجم متوسطی از آب برایش کافی است.

لادن هم به نور کامل خورشید نیاز دارد تا قد بکشد، گل بدهد و با طیفی از رنگ‌هایی که انگار از خورشید طلایی وام گرفته، باغ و باغچه‌تان را صفا بدهد. راستی! این گل ۲ تا ۳ متر هم قد می‌کشد و حالتی رونده دارد.

۶. گل بنفشه؛ ذوق و شوق خوش‌رنگ باغچه

گل بنفشه از گلهای باغچه ای

نامش بنفشه است اما رنگ‌های مختلفی از آن در طبیعت و باغچه‌هایمان وجود دارد. اگر آنها را در نواحی گرم بکارید، در طول زمستان و اوایل بهار گل می‌دهند. بنفشه‌ها هم دوست درجه‌یک پروانه‌ها هستند و آنها را به سمت خود جذب می‌کنند.

برای اینکه بنفشه‌هایتان خوب رشد کنند و گل بدهند، باید خاکی غنی برایشان تهیه کنید که به‌خوبی زهکشی شده است. این گل‌ها به آبیاری مداوم و منظم نیاز دارند و لازم نیست که در معرض نور کامل خورشید باشند.

اگر به دنبال گل برای باغچه خود هستید که در روزهای بهار و اواخر زمستان به منزلتان صفایی بدهید، حتما بنفشه‌ها را به خاطر بسپارید. یادتان نرود که دمای مناسب رشد این گل از ۷ تا ۲۳سانتی‌گراد است.

۷. گل میمونی؛ خوش‌رنگ و پسندیده

گل میمون از گلهای باغچه ای زیبا

دلیل نام‌گذاری این گل هر چه که باشد، مهم نیست. مهم این است که این گل برای باغچه مناسب است و در رنگ‌های زیبای صورتی، زرد، قرمز، سفید، هلویی و بنفش می‌روید.

گل میمون نیاز به آبیاری منظم دارد و باید آب را به پای ساقه‌اش بریزید. گل‌های میمونی هم آفتاب‌دوست هستند و در ضمن باید خاکشان را به‌خوبی زهکشی کنید. در هوای خنک، این گل از بهار تا پاییز مهمان باغ و باغچه‌ها می‌شود.

۸. تاج‌خروسی؛ کاکلی خوش‌رنگ باغ

گل دائمی برای باغچه ـ‌ گل تاج خروسی

خاص‌پسند هستید و به‌دنبال انتخاب‌های متفاوت؟ تاج‌خروسی می‌تواند همان گلهای دائمی باغچه باشد که به دنبالش هستید. این گل جذاب و زیبا سریع رشد می‌کند و گل می‌دهد.

رنگ گل‌های تاج‌خروسی متنوع است؛ سرخ، ارغوانی و گاهی نارنجی. شکل گل‌ها و سبزی باطراوتی که این گل به باغ و باغچه تقدیم می‌کند، باعث شده که یکی از محبوب‌ترین‌ گلهای دائمی باغچه باشد.

۹. شمعدانی؛ خاطره‌های دوست‌داشتنی باغ

گل باغچه ای ـ‌گل شمعدانی

شمعدانی هم گل باغچه ای واقعا زیبایی است که رنگ‌هایی رویایی دارد: صورتی، سفید، بنفش، ارغوانی و سرخ.

شمعدانی‌ها را در باکس‌ها و گلدان‌های مختلف بکارید و بدانید که از بهار تا حوالی زمستان همراهتان هستند. این گل‌ها دوستان خوبی برای پرندگان کوچک‌اند و به آبیاری منظم نیاز دارند. خاک شمعدانی را هم به‌خوبی زهکشی کنید و بدانید که به آفتاب کامل نیاز دارند و در نواحی گرم باید در معرض آفتاب عصرگاهی قرار بگیرند.

۱۰. زنبق رشتی؛ همراه خوب باغچه

گل باغچه ای ـ گل زنبق رشتی

اگر دوست دارید که بخشی از باغچه‌تان را خیلی زود و سریع پُر از گل‌ کنید، حواستان به زنبق‌های رشتی باشد. این گل برای باغچه گزینه مناسبی است چون در طی مدتی طولانی با باغچه‌تان همراه می‌شود و تمام بخش‌هایش را پر از گل می‌کند.

زنبق رشتی با رطوبت و گرما میانه خوبی دارد و به خاکی غنی نیاز دارد که خوب زهکشی شده است. این گل باید در نور کامل خورشید قرار بگیرد و در تابستان‌ها هم به آبیاری زیاد نیاز دارد. زنبق‌های رشتی طیف‌ رنگی متنوعی دارند: زرد، قرمز، صورتی، بنفش و کرمی. این را هم بدانید که این گل‌ها می‌توانند از حدود نیم‌ تا یک متر قد بکشند.

۱۱. گل نرگس؛ پرطرفدار خوش‌بوی باغ

گل نرگس از گلهای باغچه ای خوشبو

گل نرگس با آن عطر جادویی‌اش می‌تواند گل باغچه ای جذابی باشد. این گل به رنگ‌های زرد، نارنجی و سفید می‌روید. اواخر زمستان و اوایل بهار می‌توانید منتظر روییدن آن باشید. امکان کاشتن این گل در گلدان هم وجود دارد.

اگر می‌خواهید که نرگس‌هایتان در بهار مهمان باغچه‌تان شوند، لازم است که پیازشان را در پاییز بکارید. خاک نرگس هم نیاز به زهکشی کامل دارد و در بهار و پاییز باید به‌طور منظم به این گل آب بدهید. نرگس‌ها در نور کامل یا حالت آفتاب‌سایه دوام می‌آورند و رشد می‌کنند.

۱۲. گل گزنه؛ ترکیبی از سرسختی و زیبایی

گل باغچه ای ـ‌گل گزنه

گل گزنه هم گزینه خوبی برای باغ‌ها و گلدان‌هاست. این گل دائمی برای باغچه سبزی و زیبایی به همراه می‌آورد. برگ‌های دو رنگش همیشه سبز هستند اما اگر بخواهید گل‌های کوچک سفید، صورتی و بنفش آن را ببینید، باید منتظر بهار باشید.

برگ گزنه طیف‌های رنگی مختلفی دارد و برای سبز نگه‌داشتن محیط مورد مناسبی است. یکی از مزایای این گل توانایی‌اش در روییدن در شرایط مختلف است. به‌طور کلی، گزنه گل همراه و همیشه‌سبزی است که اذیت‌تان نمی‌کند.

۱۳. گل شاه‌اشرفی؛ ستاره‌های آسمان سبز باغچه

گل شاه اشرفی گل باغچه ای کوچک و زیبا

گلی می‌خواهید که بهار را با شما همراهی کند، تابستان در کنارتان باشد و  پاییز هم در باغ و باغچه‌تان بدرخشد؟ پیشنهاد ما به شما گل شاه‌اشرفی است. این گل که به «ستاره‌ای» هم معروف است به رنگ‌های نارنجی، سفید و صورتی می‌روید.

شاه‌اشرفی خیلی زود رشد می‌کند و باعث می‌شود که حشرات از باغچه‌تان دور شوند. این گل در خاک‌های خشک، زهکشی‌شده و شنی به‌خوبی رشد می‌کند.

به گل شاه‌اشرفی در هر بار آبیاری، خوب و زیاد آب بدهید. تا خاک آن خشک نشده هم برنامه آبیاری دفعه بعدی را نچینید. این را هم یادتان باشد که شاه‌اشرفی‌ها به نور کامل خورشید نیاز دارند.

۱۴. رُزماری؛ بوی خوش بهشتی در رگ‌برگ‌های کوچک گل

گل رزماری خوشبو و مناسب کاشت در گلدان و باغچه

دست‌هایتان را روی برگ‌های همیشه‌سبز رزماری بکشید و رایحه جذاب و منحصربه‌فردش را استشمام کنید. این بوی افسانه‌ای می‌تواند باغچه و گلدان‌هایتان را خوشبو کند. رزماری بکارید و از برگ‌هایش برای پخت‌وپز هم استفاده کنید. رزماری از گلهای دائمی باغچه است و همیشه یارویاور گلدان‌ها و باغچه‌ها می‌ماند.

خردکردن کمی از برگ‌های این گیاه در غذا راهی برای خوشبوکردن انواع غذاها از جمله مرغ و ماهی است. رزماری در مناطق و نواحی سردتر به‌خوبی رشد می‌کند و کاشتن آن در گلدان هم فکر خوبی است. اگر رزماری را در گلدان می‌کارید، بهتر است در زمستان‌ها، آن را پشت پنجره‌ای غربی‌جنوبی بگذارید تا نور خورشید را حس و جذب کند.

۱۵ . بابونه؛ سفید آرامش‌بخش و زرد طلایی نشاط‌آور

گل باغچه ای بابونه

گل بابونه هم بسیار زیباست و هم رایحه آرامش‌بخشی دارد. برای همین است که از آن در دمنوش‌های گیاهی مختلف استفاده می‌شود و زمان‌هایی که نیاز به آرامش دارید، دمنوشش نوشیدنی مناسبی است.

بابونه را در باغچه یا گلدان بکارید و از زیبایی‌ لطیفش لذت ببرید. این را هم یادتان باشد که بابونه دو نوع رومی و آلمانی دارد که از آنها برای تهیه دمنوش‌های مختلف استفاده می‌شود.

۱۶. گل مخروطی؛ ترکیب رنگی بهشتی

گل دائمی برای باغچه ـ گل مخروطی

گل مخروطی در میان انواع گل دائمی برای باغچه از ظریف‌ترین‌ها و زیباترین‌هاست. البته هر گلی زیبایی‌های مخصوص به خود را دارد ولی بعضی مانند گل مخروطی آنچنان ظریف و خوش‌رنگ‌اند که تماشایشان لذتی بهشتی به همراه می‌آورد.

مخروطی‌ها طرفدار خاک‌های غنی و زهکشی‌شده‌اند. این گل‌ها در خاک‌های خشک هم دوام می‌آورند و باید در معرض نور کامل خورشید قرار بگیرند. رنگ گل‌های مخروطی متنوع و زرد، سفید، بنفش، صورتی، نارنجی و چندرنگ است.

۱۷. گل کوکب؛ شاد و رویان در گلدان و باغچه‌ها

گل کوکب در باغچه

گل کوکب به رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، بنفش، صورتی و سفید می‌روید. کوکب‌ با انواع آب‌وهوا در سازگاری است. البته در محیط‌هایی که به‌شدت مرطوب و گرم‌اند، به‌ خوبیِ نواحی دیگر رشد نمی‌کند.

گل کوکب طرح‌ها و شکل‌های مختلفی دارد که البته همه آنها زیبا و دیدنی هستند. خاک شنی که به‌خوبی زهکشی شده برای این گل ضرورت دارد و در ضمن باید در نور کامل آفتاب قرار بگیرد. بعد از اینکه جوانه‌های گل کوکب از خاک بیرون آمدند، لازم است که در هر هفته دو تا سه بار به‌خوبی آبیاری شوند. غده‌های این گل را در فصل بهار بکارید.

۱۸. گل ناز؛ یاور همیشه‌حاضر باغ

گل باغچه ای ـ گل ناز

گل ناز انواع مختلفی دارد و گل باغچه ای با برگ‌های گوشتی است که غنچه‌های ظریف و رنگی‌اش زیبایی‌اش را دوبرابر می‌کنند. اگر به دنبال گل دائمی برای باغچه می‌گردید، حتما حواستان به گل ناز هم باشد، چون هم با انواع آب‌وهوا سازگاری دارد و هم همیشه در خدمت گلدان‌ها و باغچه‌هاست.

اگر باغچه ندارید، یادتان باشد که گل ناز در گلدان هم به‌خوبی رشد می‌کند و در صورت رعایت شرایط نگهداری‌اش در تمام فصل‌ها گیاه آپارتمانی سبز و سربه‌راهِ شما خواهد بود.

در آخر

در این مطلب با انواع گلهای دائمی باغچه آشنا شدید. البته بسیاری از آنها را می‌شناختید اما ما سعی کردیم که همه گل‌های محبوب و زیبا را در کنار هم در یک فهرست قرار بدهیم. با این کار، برای صفادادن به باغچه‌تان ایده‌های ناب‌تری پیدا خواهید کرد.

داشتن باغچه‌ای زیبا چندان هم سخت نیست ولی دقت کرده‌اید که بعد از مدتی، گل های باغچه ای که کاشته‌اید، زیبایی‌شان را از دست می‌دهند؟ بله، گیاهان هم مثل سایر موجودات زنده، نیازمند نگهداری دقیق و رسیدگی مسئولانه و حرفه‌ای هستند. بنابراین، پیشنهاد ما به شما این است که بعد از انتخاب گل‌های موردعلاقه‌تان و برای لذت‌بردن دائمی از یک باغچه زیبا در کنار محل سکونت‌تان، حتما از متخصص کمک بگیرید. ما در گیالری، تیمی از بهترین متخصصان طراحی فضای سبز و گیاه‌پزشکی را در کنار خود داریم تا شما با خیال راحت بتوانید از کمک حرفه‌ای برای طراحی و نگهداشت فضای سبز پیرامون خود استفاده کنید.

گل موردعلاقه‌تان در این فهرست کدام است؟ شما ترجیح می‌دهید کدام گل‌ها را در باغچه خانه‌تان بکارید؟

برگرفته از: gardendesign.com و familyhandyman.com و thespruce.com