دیوار سبز ـ گیالری
۰۷
اسفند

دیوار سبز چیست و چه کاربردی دارد؟

طراحی دیوار سبز می‌تواند فضای خانه یا دفتر کار را از این رو به آن رو کند. این نوع باغ‌های عمودی ظاهری جذاب و سرزنده به نمای بیرونی یا داخلی فضاهای مختلف می‌دهند. این دیوارهای سبز غیر از زیباتر کردن محیط کار و زندگی، مزایای دیگری هم دارند؛ از جمله افزایش بهره‌وری. اگر دوست دارید فضای سبز را به خانه خود ببرید ولی جای کافی برای این کار ندارید، بهترین انتخاب برای شما، ایجاد دیوار سبز است. اما دیوار سبز چیست و داشتن آن چه مزیت‌هایی دارد؟ در ادامه به این سؤال‌ها جواب می‌دهیم.

دیوار سبز چیست

دیوار سبز چیست؟
دیوار سبز ـ بخشی از پروژه ایران‌مال ـ اجراشده توسط گیالری

دیوار سبز که با عنوان دیوار زنده یا باغ عمودی هم شناخته می‌شود، یک سازه عمودی است که روی دیوار، نمای بیرونی یا نمای داخلی یک فضای مسکونی یا اداری ساخته می‌شود.

این سازه در نقاط مختلف (بدون ایجاد آسیب) به دیوارهای موجود در فضا چسبانده شده و سپس سبزه‌های بسیار زیبا روی آن کاشته می‌شود. گیاهانی که روی دیوار سبز قرار می‌گیرند معمولاً در محیطی مانند خاک، سنگ یا آب کاشته می‌شوند. برای نصب دیوارهای سبز بزرگ‌تر، یک سیستم آبیاری داخلی در ساختار آن گنجانده می‌شود.

دیوار سبز، حس تازگی و نزدیکی با طبیعت را برای یک محیط ایجاد می‌کند. این کار، تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای در ظاهر سطوح آجری و بتنی ایجاد می‌کند که در مناطق شهری زیاد می‌بینیم.

مزایای دیوار سبز چیست

دیوار سبز چیست

باغ عمودی فقط از نظر ظاهری شگفت‌انگیز نیست. علاوه بر زیبایی، مزایای زیادی برای روحیه افراد هم دارد. در ادامه چند مورد از مزیت‌های دیوار سبز را بخوانید تا برای نصب یکی از آنها در خانه متقاعد شوید.

۱- تصفیه هوای محیط

کیفیت هوا در هر فضای خانه یا اداری مهم است. اگر کیفیت هوا نامناسب باشد، اثرات نامطلوبی بر جسم و روح کارکنان یا اهالی خانه دارد. این اثرات عبارتند از:

 • سوزش چشم
 • گلو درد
 • سرگیجه
 • خستگی

کیفیت پایین هوا می‌تواند بیماری‌هایی مانند آسم را تشدید کند.

دیوار سبز با تبدیل CO2 به اکسیژن و با تبدیل ترکیبات آلی فرار (VOCs) به ترکیباتی که گیاهان از آنها تغذیه می‌کنند، به بهبود کیفیت هوای محیط کمک می‌کند؛ درنتیجه محیط سالم‌تری برای زندگی و کار خواهید داشت.

۲- مناسب برای تزیین فضای کوچک

این روزها خانه‌های کوچک، فضایی برای ایجاد یک باغ بزرگ در فضای باز ندارد. اما علاقه‌مندان به باغبانی از هر فرصتی برای کاشت گل‌وگیاه استفاده می‌کنند مانند طراحی روف گاردن و یا دیوار سبز! وجود فضای سبز در خانه به ساکنان شهرهای بزرگ امکان می‌دهد که در میان انبوهی از ساختمان‌های بتنی و فلزی، کمی سرسبزی و هوای تازه را تجربه کنند.

باغ‌های عمودی فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. دیوار سبز یک راه‌حل عالی برای افرادی است که در آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک زندگی می‌کنند. در این روش، به‌جای فضای افقی از فضای عمودی برای کاشت گیاه استفاده می‌شود در نتیجه هیچ‌جایی از وسعت خانه‌ شما، اشغال نمی‌شود. اگر جایی برای نگهداری گلدان ندارید، دیوار سبز یکی از گزینه‌هایی است که می توانید به آن فکر کنید.

شاید فکر کنید نگهداری از دیوار سبز سخت است. اگر کار طراحی و اجرای دیوار سبز، با دقت و توسط متخصصان این امر انجام شود و آموزش‌های لازم در مورد نگهداری آن در اختیار شما قرار بگیرد، نگهداری از دیوار سبز تفاوت چندانی با نگهداری از گلدان ندارد.

۳- سرزندگی و احساس بهتر برای ساکنان خانه

دیوار سبز چیست

تحقیقات نشان داده است که گیاهان تأثیر مثبتی بر احساس افراد خانه دارند. ایجاد احساس سرزندگی و تقویت روحیه و ایجاد شادی و نشاط از جمله فواید کاشت گیاهان در محیط داخلی خانه است. دیوار سبز باعث بهبود سلامت روان می‌شود.

این سرزندگی و بهبود سلامت روان، هم در محیط مسکونی و هم در محیط تجاری مهم است. در محیط کار، افراد بهره‌وری بیشتری خواهند داشت و از ساعاتی که در محل کار حضور دارند، لذت می‌برند.

۴- تعدیل دمای محیط

هیچ‌کس دوست ندارد در محیطی که خیلی گرم یا خیلی سرد است زندگی یا کار کند. دیوارهای سبز می‌توانند به تعدیل دمای محیط کمک کنند. گیاهانی که در قالب یک دیوار کاشته می‌شوند، یک لایه عایق اضافی (در صورت نصب روی دیوارهای خارجی) ایجاد می‌کنند. از این طریق، دیوار سبز اتلاف انرژی را کاهش می‌دهد و محیط داخلی را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می‌دارد. علاوه‌براین، دیوار سبز نور خورشید را جذب و منعکس می‌کند که به خنک نگه داشتن ساختمان هنگام گرم‌شدن هوا کمک می‌کند.

با کمک این ویژگی می‌توانید میزان استفاده از دستگاه‌های تهویه مطبوع را تا حدود یک‌سوم کاهش دهید. نیاز برای گرمایش محیط نیز کاهش می‌یابد. این ویژگی هزینه انرژی خانه را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تا پایدارتر زندگی کنید و بیشتر مراقب محیط زیست باشید.

۵- ایجاد عایق صدا

دیوار سبز چیست

آلودگی صوتی می‌تواند یک مشکل بزرگ در خانه و فضای اداری باشد. راه‌های مختلفی برای مقابله با این آلودگی صوتی وجود دارد و ایجاد باغ عمودی یا دیوار سبز یکی از جالب‌ترین گزینه‌ها است.

در این خصوص مزیت دیوار سبز چیست؟ این دیوار می‌تواند حدود ۴۱ درصد بیشتر از یک نمای معمولی، صدا را جذب کند و درعین‌حال ظاهری جذاب و خیره‌کننده دارد. دیوار سبز، محیطی آرام و بدون آلودگی صوتی را در خانه و محل کار ایجاد می‌کند.

۶- افزایش بهره‌وری

چه در خانه کار کنید چه در اداره، سطح قابل‌توجهی از بهره‌وری برای بقا و رشد شما در کسب‌و‌کار ضروری است. یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود بهره‌وری در محیط خانه یا محل کار، ایجاد فضای سبز است.

داشتن یک دیوار سبز در دفتر کار می‌تواند مزایای زیر را برای کارکنان داشته باشد:

 • بهبود خلق‌وخو؛
 • بهبود یادگیری؛
 • افزایش قابلیت نوآوری در کارکنان؛
 • تصمیم‌گیری کارآمدتر؛
 • بهبود مهارت‌های حل مسئله.

همه این عوامل برای بهبود و حفظ سطح بهره‌وری ضروری هستند.

۷- بهبود شهرت برند

دیوار سبز چیست

هر کسب‌و‌کاری دوست دارد که مشتریانش تصور خوبی از برند آنها داشته باشند. یکی از عوامل مهمی که می‌تواند به این امر کمک کند ایجاد یک فضای اداری چشمگیر و دلپذیر است. با این فضای زیبا، هم کارکنان احساس بهتری دارند؛ هم مشتریان.

نصب دیوار سبز می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد. دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد:

 • دیوار سبز، محیطی دلپذیر و زیبا ایجاد می‌کند؛
 • فضای سبز، محیط را شاداب می‌کند و آن را به مکان سالم‌تری برای بازدید و کار تبدیل می‌کند؛
 • دیوارهای سبز، نشانه‌ای از توجه برند به محیط زیست و فضای سبز هستند.

همه این عوامل در تحت‌تاثیر قرار دادن مشتریان احتمالی، اهمیت دارند. علاوه‌بر‌این، می‌توانند به جذب بهترین متخصصانی که می‌خواهند برای یک کسب‌وکار آینده‌نگرانه و پایدار کار کنند، کمک کنند.

۸- افزایش تنوع زیستی

تنوع زیستی برای بقای سیاره ما ضروری است. این تنوع زیستی فقط با مراقبت بهتر از جنگل‌های بارانی میسر نمی‌شود. اطمینان پیدا کردن از محافظت از همه گیاهان و جانوران وظیفه‌ تک‌تک ماست. این موضوع در مناطق شهری به اندازه هر جای دیگری در دنیا اهمیت دارد.

دیوارهای سبز می‌توانند به این امر کمک کنند. این دیوارها اگر در فضای باز باشند به ایجاد محیطی کمک می‌کنند که در آن پرندگان و حشرات بتوانند رشد کنند.

اما بهترین گیاه برای ساخت دیوار سبز چیست ؟ برای نصب و اجرای دیوار سبز و انتخاب بهترین گیاهان برای کاشت، باید با متخصصان طراحی داخلی مشورت کنید. گیالری با در اختیار داشتن مجموعه‌ای بی‌نظیر از گیاهان زیبا و مناسب برای ساخت دیوار سبز، آماده طراحی فضای داخلی خانه و محیط کار شماست؛ به‌نحوی که در آن احساس آرامش داشته باشید و از سبزی و جذابیت طبیعت لذت ببرید.

انواع دیوار سبز

دیوار سبز چیست

دیوارهای سبز معمولاً بر اساس نوع محیطی که گیاهان در آن کاشته شده‌اند طبقه‌بندی می‌شوند. نکته مهم در مورد دیوارهای سبز این است که می‌توانند به همان اندازه که دوست دارید پیچیده یا ساده باشند.

 • دیوارهای سست (Loose media) که در آن از محفظه‌های کوچک برای کاشت استفاده می‌شود و خاک، داخل قفسه یا در کیسه‌هایی مخصوص که به دیوار متصل می‌شوند، ریخته و آماده کاشت می‌شود. این مدل به اندازه سایر دیوارهای سبز پایدار نیست و بهتر است آنها را روی سازه‌هایی با ارتفاع بیش از ۸ متر قرار ندهید چون باد می‌تواند عاملی برای تخریب آن باشد.
 • دیوارهای پوششی (Mat media) در این دیوارها از صفحه‌های نمدی یا تهیه‌شده از الیاف نارگیل استفاده می‌شود که می‌توان مستقیماً روی آنها گیاهان را کاشت. روی این دیوارها نباید گیاهان بزرگ و بالغ کاشت چون ریشه‌های گیاهان بزرگ مانع از رسیدن آب به‌طور مناسب به تمام قسمت‌های دیوار می‌شود؛ در نتیجه نگهداری از آنها سخت‌تر است.
 • دیوارهای ساختاری (Structural media) ترکیبی از دیوارهای پوششی و سست هستند و ماندگاری بسیار بیشتری دارند. برای دکور دیوارهای داخلی و خارجی، این مدل بهترین انتخاب است به‌خصوص اگر بخواهید سطح وسیعی از دیوار را بپوشانید. برای انتخاب نوع دیوار سبز باید با متخصصان طراحی داخلی مشورت کنید.

نحوه نصب دیوار سبز

دیوار سبز چیست

حال که متوجه شدید دقیقاً مزایای دیوار سبز چیست ولی نمی‌خواهید نگهداری از آن برای شما چالش‌برانگیز باشد، می‌توانید از گیاهانی استفاده کنید که نیاز به مراقبت کمی دارند. برای انتخاب گیاهان دیوار سبز باید از متخصصان گیاهان آپارتمانی کمک بگیرید. کارشناسان گیالری با تجربه‌ای که در پرورش انواع گیاهان بیرونی و گیاهان آپارتمانی دارند و با در اختیار داشتن مجموعه‌ای متنوع از گیاهان، می‌توانند بهترین دیوار سبز را برای محیط زندگی شما بسازند. دیواری که با نگاه کردن به آن، تازگی و طراوت طبیعت را لمس کنید.

لازم نیست تمام یک دیوار را به دیوار سبز تبدیل کنید. با کمک و مشاوره طراحان داخلی می‌توانید فقط بخش‌هایی از یک دیوار را تبدیل کنید. حتی می‌توانید یک قاب مخصوص برای این کار بسازید. بعضی از دیوارها به سیستم آبیاری نیاز دارند بنابراین مهم است که برای ساخت دیوار سبز از کمک متخصصان استفاده کنید. چون احتمال شکست در این کار بدون داشتن تخصص و تجربه، زیاد است.

ما در تیم گیالری، مجموعه‌ای از بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصان داخلی را در کنار خود داریم. راه ارتباط با متخصصان گیالری بسیار ساده است. کافی است روی دکمه زیر کلیک کنید:

منابع: ecobnb و flygrn و renewableenergyhub