روف گاردن در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و مزایای متعدد آن ثابت شد است. بهبود کیفیت هوا و افزایش نشاط در بین اهالی ساختمان، نمونه‌ای از مزایای داشتن روف گاردن در خانه است. شاید فکر کنید که درست‌کردن روف گاردن در خانه کار سختی است؛ ولی روف گاردن مدولار کار شما را راحت‌تر کرده است. در ادامه‌ مطلب در مورد روف گاردن مدولار و مزایای آن بیشتر بخوانید.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن با کف طرح چوب

روف گاردن فضای سبزی است که روی پوششی ضدآب در بام ساختمان‌ها برای مقاصد تفریحی و طراحی ظاهری ساخته می‌شود. روف گاردن اگر به‌درستی و اصولی اجرا شود، مزایای متعددی برای اهالی یک ساختمان دارد و از نظر زیست‌محیطی نیز دارای فواید متعددی است که در ادامه به چند نمونه اشاره می‌کنیم.

مزایای زیست‌محیطی روف گاردن

روف گاردن‌ها چطور طراحی می‌شوند؟

طراحی روف گاردن با گلدان

به‌طور‌کلی، بام‌های سبز یا روف گاردن‌ها به دو دسته «گسترده» یا «متمرکز» طبقه‌بندی می‌شوند. بام‌های سبز گسترده معمولاً دارای بستر رشد کمتر از ۲۰ سانتیمتر هستند، نسبتا سبک‌اند، از گونه‌های گیاهی کوچک و کم‌رشد مانند ساکولنت‌ها در آنها استفاده می‌شود. این مدل از روف گاردن‌ها نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری و نیاز به آب نسبتاً کمی دارند. از سوی دیگر، بام‌های سبز متمرکز دارای عمق بیشتری برای کاشت هستند، می‌توانید گیاهان بسیار بزرگ‌تر را با تنوع بسیار بیشتر در آن بکارید و امکان ایجاد مناظر طراحی‌شده را فراهم می‌کنند.

تا همین اواخر، روف گاردن‌ها به‌راحتی برای همه‌ی خانه‌ها و مکان‌ها قابل دسترس نبود. اکنون این دو نوع روف گاردن تقریبا با هم ترکیب شده‌اند و روف گاردن‌هایی را می‌بینید که ویژگی هر دو دسته را دارند.

طراحی و اجرای روف گاردن یک کار تخصصی و نیازمند تجربه و تجهیزات کافی در زمینه‌ سیستم‌های آبیاری و فضاهای کاشت و حتی گیاهان مناسب برای کاشت است. اگر دوست دارید چنین فضایی را روی بام ساختمان محل زندگی یا محل کار خود ایجاد کنید، مجموعه گیالری با دانش و تجربه‌ای که در اختیار دارد می‌تواند بهترین نمونه روف گاردن را مطابق با شرایط شما، طراحی و اجرا کند.
برای مشاوره رایگان کلیک کنید

روف گاردن مدولار چیست؟

روف گاردن مدولار

حالا که با انواع روف گاردن و طراحی آن آشنا شدید بد نیست در مورد روف گاردن مدولار هم بدانید. روف گاردن مدولار درواقع روف گاردن‌های پیش‌ساخته هستند. برای نصب آنها نیازی نیست که از قبل سیستم‌هایی برای آبیاری و زهکشی در نظر بگیرید. این روف‌گاردن‌ها از پیش آماده شده‌اند و فقط در جایی که مد نظر شما است، نصب می‌شوند.

با وجود روف گاردن‌های مدولار نیازی نیست که صفحات زهکشی، صفحات مخصوص جمع‌آوری آب و سایر سیستم‌های مخصوص روف‌گاردن‌ها را نصب کنید.

یکی از مزایای روف گاردن مدولار این است که حتی می‌توانید آنها را با گیاهانی که از پیش کاشته و آماده شده‌اند تهیه کنید. گیاهانی که به اندازه‌ مناسب رسیده‌اند و بلافاصله بعد از نصب روف گاردن می‌توانید از فضای سبز روی بام استفاده کنید و نیازی نیست تا بزرگ‌شدن گیاهان صبر کنید.

گیاهانی که در روف گاردن های مدولار می‌کارید باید با توجه به نوع آب‌وهوای محیط انتخاب شوند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این گیاهان این است که نسبت به خشک‌ماندن برای مدت طولانی، مقاوم‌اند. علاوه‌بر‌این، باید در نظر بگیرید که روف گاردن‌ها عمق زیادی ندارند در نتیجه موقع انتخاب گیاه برای روف گاردن باید تمام شرایط رشد گیاه و ویژگی‌های آن را در نظر بگیرید.

اگر گیاهی که انتخاب می‌کنید، رشد زیادی دارد و ریشه آن بسیار بلند می‌شود، برای کاشتن در روف گاردن مناسب نیست.

بهترین کار این است که برای انتخاب و تهیه گیاهانی که می‌خواهید در روف گاردن بکارید، با متخصصان طراحی فضای سبز مشورت کنید. گیالری مجموعه‌ای متنوع از گیاهان زیبا برای طراحی فضای سبز را در اختیار دارد. با مشورت متخصصان حرفه‌ای مجموعه ما، می‌توانید مجموعه‌ای از گیاهان مناسب برای روف گاردن را تهیه کنید: گیاهانی که رشدی متناسب با شرایط دارند، ظاهر آنها بیشتر ایام سال جذاب و زیبا است و نیاز به نگهداری و مراقبت کمی دارند.
برخی از پروژه‌ای اجراشده توسط تیم گیالری را ببینید

ویژگی روف گاردن مدولار

اصلی‌ترین ویژگی روف گاردن مدولار سیستم مدیریت و حفظ آب باران است. در این سیستم آب باران حفظ می‌شود و بعدا به‌مرور و تحت کنترل، وارد محفظه‌ کشت گیاه می شود. درواقع روف گاردن‌های مدولار به‌نحوی طراحی شده‌اند که گیاه را برای مدت طولانی سالم نگه دارند و در این مدت، گیاه به کمترین مراقبت نیاز دارد.

در بعضی از روف گاردن‌های مدولار، محفظه‌های کشت گیاه با هم در ارتباط هستند و یک سیستم آبیاری یکپارچه دارند. در این سیستم معمولا آب باران جمع می‌شود و از طریق مجموعه‌ای سوراخ‌های زهکشی به‌مرور زمان وارد محفظه‌های کشت می‌شود.

این سیستم‌های آبیاری معمولا می‌توانند تا ۷۰ درصد آب باران را ذخیره کنند. ضمنا سیستم آنها طوری طراحی شده که امکان گردش هوا را هم در بین محفظه‌های کشت فراهم می‌کند. این گردش هوا برای سالم ماندن ریشه‌های گیاهان و سلامت آنها لازم است. بیشتر این روف‌گاردن‌ها نیازی به آبیاری دستی ندارند و آب مورد نیاز آنها از طریق همین سیستم جمع‌آوری آب تامین می‌شود.

مزایای روف گاردن مدولار چیست؟

روف گاردن مدولار با گیاهان آماده

مهم‌ترین ویژگی و مزیت روف گاردن مدولار این است که فرایند طراحی روف گاردن و نصب آن بسیار سریع است. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، اگر از روف گاردن‌های از پیش کاشته‌شده استفاده کنید، روف گاردن شما ظرف چند ساعت و بلافاصله پس از نصب، قابل استفاده است.

دومین مزیتی که استفاده از روف گاردن پیش‌ساخته دارد، خرابی کمتر است. با این روف گاردن‌ها شما لازم نیست ساختار بام را تغییر دهید. بدون کمترین خرابی و به‌هم‌ریختگی می‌توانید یک بام ساده را به یک فضای سبز دنج و زیبا تبدیل کنید.

از دیگر مزایای روف گاردن مدولار می‌توان به این موارد اشاره کرد:

مزایای زیست محیطی روف گاردن مدولار

غیر از مزیت‌هایی که روف گاردن مدولار از نظر نصب و استفاده دارد، از نظر زیست‌محیطی نیز دارای فواید متعددی است. درواقع مزیت‌های این روف گاردن‌ها به زیبا سازی محیط محدود نمی‌شود. از جمله مزیت‌های زیست‌محیطی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نصب روف گاردن مدولار

کارگران در حال نصب روف گاردن مدولار

روف گاردن‌های مدولار یا مستقیما روی سطح بام نصب می‌شوند یا روی یک سطح مرتفع که معمولا این سطح مرتفع را با پنل‌های توری فایبرگلاس می‌سازند. برای اینکه روف گاردن مدولار را مستقیما روی بام قرار دهید باید نکاتی فنی را در نظر بگیرید که به متریال‌های به‌کاررفته در بام بستگی دارد.

بام ساختمان اهمیت زیادی دارد و هر گونه نم یا آسیب می‌تواند خسارت‌های جبرن‌ناپذیری به بار بیاورد. برای اینکه بدون دردسرهای آتی بتوانید روف گاردن مدولار را روی بام نصب کنید، بهتر است که از متخصصان حرفه‌ای ما در تیم گیالری کمک بگیرید و خیال خودتان را از بابت نصب و ایمنی راحت کنید.
با تیم گیالری بیشتر آشنا شوید

بهترین روش نصب روف گاردن مدولار چیست؟

راه‌های زیادی برای نصب روف گاردن مدولار وجود دارد ولی بهترین راه، استفاده از پنل‌های فایبرگلاس است. این پنل‌ها موفق‌ترین و موثرترین روش نصب روف گاردن‌های مدولار هستند و با فضای مناسبی که روی بام با تغییر سطح، ایجاد می‌کنند، دست شما را برای طراحی‌های بیشتر باز می گذارند.

وقتی روف گاردن مدولار را روی سطحی مرتفع‌تر مثل همین پنل‌های فایبرگلاس نصب کنید، در اختلاف سطح ایجاد شده می‌توانید از روش‌هایی مثل ایجاد سنگ‌فرش برای طراحی فضا استفاده کنید. خود پنل‌های فایبرگلاس هم فرصت خوبی برای پنهان کردن بعضی تاسیسات مثلا سیستم‌های لوله‌کشی، برق و… هستند.

در مقابل، بالا بردن سطح روف گاردن با محصولاتی مانند فوم پلی‌استیرن منبسط شده (EPS) می‌تواند برای نصب بسیار سخت باشد و از طرفی EPS یک ماده قابل‌احتراق است. پنل‌های توری فایبرگلاس معمولاً وزن بسیار کمی دارند. در مقایسه، سنگ‌فرش‌های بتنی بسیار سنگین‌تر هستند و وزن کل سنگ‌فرش‌های بتنی به‌علاوه سینی‌های کاشت، اغلب می‌تواند از بار مجاز سقف بیشتر شود. در نتیجه با کمک این پنل‌ها می‌توانید وزن بار روی بام را کمتر کنید.

سخن آخر

این روزها که در محیط‌های شهری بیشترین فاصله را از طبیعت و فضای سبز داریم، روش‌‌های فراوانی برای آوردن فضای سبز به خانه‌ها وجود دارد. با نصب روف گاردن مدولار در کمترین زمان ممکن می‌توانید فضایی سبز و زیبا روی بام داشته باشید. نصب روف گاردن مدولار نه تنها محیطی زیبا و چشم‌نواز روی بام ایجاد می‌کند، از نظر زیست‌محیطی نیز یک تصمیم هوشمندانه و دوستدار طبیعت است. ما در گیالری در کنار شما هستیم تا رؤیای شما برای نصب روف گاردن مدولار را همان گونه که شما می‌پسندید به واقعیت تبدیل کنیم.
برای شروع فقط کافی است تماس بگیرید

منابع: gbdmagazine و wallbarn

Post Views: 359
روف گاردن بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید