۰۲
بهمن

انواع آلاچیق ؛ آشنایی با آلاچیق و انواع آن

گوشه دنج باغ و باغچه را انتخاب کنید و به فکر خرید یک آلاچیق مناسب و جذاب برایش باشید. زیباترین گل‌ها را هم که بکارید، دیدنی‌ترین گیاهان را هم که به باغچه‌تان بیاورید، باز جای خالی فضای مناسبی را حس خواهید کرد که برای نشستن و لذت‌بردن از محیط به آن نیاز دارید. برایتان از انواع آلاچیق می‌گوییم تا زودتر مورد مناسب را برای خودتان پیدا کنید و صفا و جلای تازه‌ای به حیاط و فضای باز منزلتان بدهید.

آلاچیق چیست

آلاچیق‌ها سازه‌های جذابی برای فضای باز هستند که معمولا ساختاری هشت‌ضلعی دارند، دور و برشان باز است و فقط حصاری باز دارند و سقفشان هم گنبدی‌شکل است. البته ساختار و نقشه انواع آلاچیق متنوع است و حتما شکل و ساختاری هشت‌ضلعی ندارند.

بعضی‌ها دوست دارند آلاچیقی مربعی بسازند، برخی مستطیلی و حتی حالت بیضی را ترجیح می‌دهند. انتخاب با شماست. این سازه‌ها می‌توانند کاربردهای مختلف و متنوعی برایتان داشته باشند؛ برای مثال، پناهی برای محافظت در برابر باران باشند، جایی برای استراحت و لذت‌بردن از فضای حیاط باشند یا فضای بزرگی برای مهمانی‌های بیرون از خانه در اختیارتان بگذارند.

تاریخچه آلاچیق‌ها

تاریخچه انواع آلاچیق

ردپای آلاچیق‌ها از سالیان دور در کشورهای مختلفی دیده می‌شود. مصری‌ها از آنها برای کاشت درخت انگور استفاده و انگورها را به سمت سقف این سازه‌ها هدایت می‌کردند، ایرانی‌ها معاملات مهم تجاری‌شان را در این فضاهای منزل پیش می‌برده‌اند و چینی‌ها و ژاپنی‌ها هم با ساخت آلاچیق در فضاهای باز منزلشان از آن به عنوان معبد، چایخانه و فضایی برای استراحت و نشستن استفاده می‌کرده‌اند.

عکسهای آلاچیق ژاپنی‌های قدیم را دیده‌اید؟ ظرافت و هوشمندی به‌کاررفته در طراحی این سازه‌هایشان بسیار زیاد است. ژاپنی‌ها بیشتر به‌دنبال ایجاد فضایی کوچک، ساده و آرامش‌بخش بوده‌اند.

چینی‌ها هم طرفدار آلاچیق‌های چوبی بوده‌اند و با رونق‌گرفتن تجارت میان شرق و غرب دنیا، کم‌کم اروپایی‌ها هم از مردمان دیگر دنیا به‌ویژه چینی‌ها آلاچیق‌سازی را یاد گرفتند.

رواج انواع آلاچیق در اروپا از قرن ۱۴ میلادی شروع شد؛ زمانی که فرانسوی‌ها چهار آلاچیق زیبا در لوور (Louvre) ساختند. کم‌کم اروپایی‌ها با الهام از نقاط دیگر دنیا در حوزه طراحی و ساخت آلاچیق‌ها هم از دیگران پیشی گرفتند.

انواع الاچیق های زیبا

آلاچیق‌ها انواعی دارند. ساختار و کاربردشان یکسان است اما طراحی و مدل‌های مختلفی از آنها وجود دارد. برای مثال، به دسته‌بندی‌های زیر دقت کنید:

 • کابانا؛
 • کلاه‌فرنگی؛
 • باز و تزئینی؛
 • گنبدی؛
 • پِرگولا؛
 • پاگودا یا معبدگونه؛
 • آلاچیق فوری.

در ادامه عکس آلاچیق و انواعش را برایتان آورده‌ایم تا بهتر متوجه شوید که هریک از این موارد به‌طور دقیق چه هستند و چه کاربردی دارند.

۱. کابانا

انواع آلاچیق ـ‌کابانا

کاباناها معمولا دست‌کم یک دیوار دارند و برایشان پرده‌هایی در نظر گرفته می‌شود تا در صورت نیاز حریم خصوصی حفظ شود. این نوع آلاچیق‌ها بیشتر در کنار استخرها و سواحل ساخته می‌شوند.

۲. کلاه‌فرنگی

انواع آلاچیق ـ کلاه فرنگی

آلاچیق‌های کلاه‌فرنگی هم دیوار ندارند و دورشان باز است. این سازه‌ها معمولا به شکل مستطیلی ساخته می‌شوند و بیشتر کاربرد سایه‌بان برای محافظت از آفتاب را دارند. این آلاچیق‌ها برای برگزاری مهمانی در فضای باز مناسب‌اند.

۳. باز و تزیینی

انواع آلاچیق ـ آلاچیق تزئینی

این نوع از آلاچیق‌ها فقط حالت تزیینی دارند. برای زیباترشدن فضای باغ و باغچه می‌توانید از آلاچیق‌های باز و تزیینی استفاده کنید و البته صندلی‌هایتان را برای نشستن و لذت‌بردن از فضا در این بخش از حیاط بگذارید.

۴. گنبدی‌شکل

انواع آلاچیق ـ آلاچیق گنبدی

آلاچیق‌های گنبدی‌شکل هم دیوار و پوششی ندارند و با ستون‌ها سرِپا می‌مانند. سقف این نوع از آلاچیق گنبدی‌شکل است و زیبایی خاصی هم دارد. کاربرد این سازه‌ها هم می‌تواند متنوع باشد؛ جایی برای برگزاری مهمانی‌های بیرون از خانه، سایه‌بانی برای استراحت در باغ و… .

۵. پِرگولا

انواع ألاچیق ـ‌پرگولا

پرگولا هم یکی از انواع آلاچیق است که بیشتر به حالت مربع یا مستطیل ساخته می‌شود و به بخشی از یک ساختمان بزرگ متصل است. سقفی که برای پرگولا در نظر گرفته می‌شود، طوری است که امکان کاشت گیاهان رونده را مهیا می‌کند.

۶. پاگودا یا معبدگونه

انواع آلاچیق ـ‌ پاگودا

پاگوداها از انواع آلاچیق هستند که ژاپنی‌ها به دنیا معرفی کرده‌اند. این نوع از آلاچیق‌ها در ژاپن معابدی برای عبادت بوده‌اند. ساختار زیبای پاگوداها باعث شده که در نقاط مختلف دنیا استفاده شوند و حکم سازه‌ای جذاب و تزیینی برای باغ‌ها و فضاهای باز پیدا کنند. این دست از آلاچیق‌ها معمولا چوبی‌اند و ظرافت‌های زیبایی در ساختشان وجود دارد.

۷. آلاچیق فوری

انواع آلاچیق ـ آلاچیق موقتی

آلاچیق‌های فوری هم نوعی از این سازه هستند که فوری برپا می‌شوند و بعد از استفاده هم می‌توانید آنها را جمع کنید. این آلاچیق‌ها با چادر، ستون‌های فلزی و مواردی از این دست برپا می‌شوند و در هر بخش از باغ و حیاطتان می‌توانید آنها را علَم و بعد هم جمعشان کنید.

در ادامه بخوانید: محوطه سازی چیست؟

در انتخاب انواع آلاچیق به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

اگر قصد راه‌اندازی یک آلاچیق زیبا و درجه‌یک دارید، باید به نکاتی در انتخاب و ساخت دقت کنید. موارد زیر را به خاطرتان بسپارید:

 • اندازه؛
 • مواد و مصالح.

اندازه

ببینید که هدفتان از ساخت آلاچیق چیست. آیا آن را برای استراحت در حیاط و فضای باز می‌خواهید؟ دوست دارید که مهمانی‌های آخرهفته‌تان را در آنجا برگزار کنید و کباب‌ بپزید و با دوستانتان در فضای آلاچیق استراحت کنید؟ هدفتان این است که آلاچیقی چسبیده به ویلا و ساختمان بسازید و در آن، جکوزی و وان کار بگذارید؟

با مشخص‌شدن ابعاد استفاده از آلاچیق است که می‌توانید در طراحی جزئیات آن و ساختارش دقت بیشتری به خرج بدهید. پس همیشه قبل از هر اقدامی باید از هدف ساخت‌وساز آگاه باشید.

در نظرگرفتن فضایی که در اختیار دارید هم بسیار مهم است. باید بدانید که چقدر فضا دارید، ساخت آلاچیق مانعی برای بخش‌های دیگر فضای بازتان نیست؟ برای مثال، فضا را محدود نمی‌کند؟ از سهم باغچه و باغ به نفع خود بهره نمی‌برد؟ نمای حیاط را مخدوش، تنگ و گرفته نمی‌کند؟

مواد و مصالح

انواع آلاچیق از شکل‌ها، طرح‌ها و البته مواد و مصالح مختلف ساخته می‌شوند. مواد و مصالح زیر در ساخت‌وساز انواع آلاچیق کاربرد دارند:

 • پلی‌اتیلن؛
 • پلی‌استر؛
 • فلزات؛
 • چوب.

پلی‌اتیلن

آلاچیق‌های موقتی که با چادر درست می‌شوند معمولا از جنس پلی‌اتیلن هستند. این آلاچیق‌های ضدآب ارزان تمام می‌شوند و هزینه زیادی برای ساخت و برپایی‌شان به شما تحمیل نمی‌شود.

پلی‌استر

آلاچیق موقتی

پلی‌استرها هم برای آلاچیق‌های موقتی استفاده می‌شوند و جنسشان از پلی‌اتیلن‌ها کمی بهتر است. همین بهتربودنِ کیفیت باعث می‌شود که قیمتشان هم گران‌تر از مورد قبلی باشد.

فلزات

فلزات هم گزینه دیگری برای ساخت انواع آلاچیق هستند و مقاومت خوبی دارند. فولاد با روکش پودری یا آلومینیوم از جمله فلزات پرکاربرد در ساخت آلاچیق‌ها هستند. چنین آلاچیق‌هایی زنگ نمی‌زنند و در مقابل رطوبت و شرایط جوی مختلف مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. از فرفوژه‌ها هم برای ساخت آلاچیق استفاده می‌شود. البته این موارد نیاز به رنگ‌کاری دارند تا در مقابل زنگ‌زدگی و رطوبت مقاوم شوند.

چوب

آلاچیق‌های چوبی شکلی سنتی دارند و در طرح‌ها و مدل‌های مختلف ساخته می‌شوند. این دست از آلاچیق‌ها زیبایی خاصی دارند و برای طرفداران سازه‌های چوبی جذاب‌ترین مدل هستند.

در آخر

عکس های آلاچیق را مرور کنید و ببینید که کدام مورد را بیشتر دوست دارید. وجود چنین فضایی در حیاط و باغ می‌تواند استراحتگاه دِنج و جذابی برایتان فراهم کند. در آن کتاب بخوانید، بخوابید و از هوای خوب لذت ببرید. چه چیزی بهتر از این؟

اگر هم فکر می‌کنید برای اجرای این ایده‌ها به کمک متخصص احتیاج دارید، همکاران ما در تیم حرفه‌ای گیالری آماده‌اند تا ایده‌های مدنظر شما را به بهترین شکل، اجرا کنند.

شما طرفدار کدام سبک از آلاچیق‌ها هستید؟ اگر امکان ساخت آلاچیقی بزرگ و دائمی را ندارید، حتما به موارد موقتی نیم‌نگاهی داشته باشید.

برگرفته از: lancastercountybackyard.net و housely.com و robertdyas.co.uk و thespruce.com