ساخت آبنما در حیاط خلوت‌تان، نمای خانه را جذاب می‌کند و به آن حال‌وهوای طبیعی می‌بخشد. در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که با روشی ساده و گام‌به‌گام برای خودتان یک آبنمای زیبا طراحی کنید.

آبنمای خانگی چیست؟

آبنمای خانگی در واقع یک آبنمای تزئینی در فضای باز است که آبشارهای طبیعی را شبیه‌سازی می‌کند. برای طراحی آب نما کافی‌ست سنگ‌ها و صخره‌های رودخانه‌ای را طوری بچینید که مسیری برای حرکت آب از بالا به پایین در برکه یا حوضچه درست شود. معمولا برای اجرای ابنما از پمپ‌های کوچک آب استفاده می‌کنند تا آب از برکه به بالای آبنما جریان پیدا کند. آبنماها معمولا بخشی از فضای سبز خانگی هستند که می‌توان در کنار آنها برکه‌ها یا نهرهای کوچکی هم طراحی کرد.

انواع آبنما

راه‌های فراوانی برای طراحی آب نما وجود دارد. در ادامه به شما ۵ روش برای ساخت آبنما در خانه معرفی می‌کنیم.

۱. آبنمای سنگی

ساخت آبنما با سنگ ـ آبنمای سنگی
نمونه‌ای از آبنمای سنگی ـ اجراشده توسط تیم گیالری

یکی از گزینه‌های محبوب ساخت آبنما، استفاده از سنگ‌های طبیعی، تخته‌سنگ‌ها یا سنگ‌های رودخانه‌ای است. با وجود اینکه حمل‌ونقل این سنگ‌ها کار چندان راحتی نیست، اما در نهایت یک آبنمای زیبا با ظاهری طبیعی خواهید داشت.

۲. آبنمای بتنی

روش دیگر برای اجرای ابنما استفاده از بتن است. آبنمای بتنی ظاهری مدرن‌تر از آبنمای سنگی دارد. برای ساخت این آبنما لازم نیست خودتان بتن‌ریزی کنید. به جای این کار می‌توانید از بتن‌های پیش‌ساخته یا تک‌دال با شکل‌های خاص استفاده کنید.

۳. آبنمای فایبرگلاس

گزینه بعدی برای طراحی آب نما این است که یک آبنمای پیش‌ساخته فایبرگلاس بخرید. از این نوع آبنماها در محوطه‌سازی باغ استفاده می‌شود.

۴. آبنمای بدون برکه

اگر برای ساخت برکه فضای کافی ندارید می‌توانید از آبنمای بدون برکه استفاده کنید. کافی‌ست آبنما را طوری طراحی کنید که آب بلافاصله به بالا برگردد. این روشِ طراحی آب نما مخصوص خانه‌هایی است که در حیاطشان فضای چندانی ندارند. ساخت این نوع آبنما نیاز به دقت و تجربه دارد و پیشنهاد می‌کنیم برای آنکه از نتیجه کار راضی باشید از کارشناسان باتجربه گیالری کمک بگیرید.

۵. آبنمای پرده بارانی (آبنمای ریزشی)

این شکل از آبنماها ممکن است گران‌تر از آبنماهای دیگر باشند، اما نمای حیاط خلوت‌تان را مدرن می‌کنند و به آن زیبایی خاصی می‌بخشند.

آبنمای پرده بارانی

ابزار و مصالح مورد نیاز برای ساخت آبنمای خانگی

برای اجرای ابنمای خانگی به ابزار و مصالحی نیاز دارید که در ادامه معرفی می‌کنیم.

۱. بیل

برای حفاری برکه به یک بیل نیاز دارید.

۲. متر نواری و اسپری رنگ

برای طراحی برکه بهتر است یک متر نواری و اسپری رنگ داشته باشید.

۳. ماسه

برای آنکه زمین برکه را بهتر و راحت‌تر مسطح کنید، می‌توانید از شن و ماسه استفاده کنید.

۴. آستر حوضچه یا استخر

باید با استفاده از آستر حوضچه، برکه را عایق‌بندی کنید. برای این کار می‌توانید از قطعات بزرگ لاستیکی یا آسترهای پیش‌ساخته‌ای که در بازار موجود است استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای اطمینان از جنس آستر حوضچه با کارشناسان حرفه‌ای گیالری مشورت کنید.
با ما تماس بگیرید

۵. الوار چوبی

چهار تکه چوب برای ساخت چارچوب برکه لازم است. این الوارها باید به دقت انتخاب شوند تا بتوانند سنگ‌ها و شن‌ها را در اطراف برکه نگه‌دارند.

۶. میلگرد

برای ساخت آبنما به چهار قطعه میلگرد نیاز دارید تا بتوانید آبنما را بالای چارچوب چوبی نگه‌دارید. بهتر است انتخاب میلگرد مناسب برای این کار را به عهده کارشناسان باتجربه ما در زمینه طراحی فضای سبز بگذارید.

۷. پارچه سخت‌افزاری

این مصالح در زیر سازه برکه استفاده می‌شود و باعث استحکام آن خواهند شد.

۸. سخت‌افزارهای مورد نیاز برای ساخت آبنما

برای اجرای ابنما به تسمه‌های لوله‌کشی، پیچ و یک دریل شارژی نیاز دارید.

۹. تخته‌سنگ

برای ساخت آبنما باید تخته‌سنگ‌های متوسط و بزرگ را روی هم بچینید. حمل‌ونقل این تخته‌سنگ‌ها ممکن است کمی دشوار باشد و نیاز به دقت فراوان دارد. بهتر است با کمک متخصصان باتجربه مانند کارشناسانی که در کنار ما در مجموعه گیالری فعالیت می‌کنند این کار را انجام بدهید.

۱۰. شن و سنگ‌ریزه

سنگ‌ریزه‌ها فضای اضافی آبنما را پر می‌کنند و سطح برکه را می‌پوشانند.

۱۱. پمپ شناور

یک پمپ زیر آب برکه، آب ریخته‌شده را از مخزن به بالای آبنما می‌چرخاند.

۱۲. لوله آب

آخرین چیزی که نیاز دارید لوله‌هایی با انعطاف‌پذیری بالا برای اتصال به پمپ آب است. این لوله‌ها باید طوری باشند که بتوانند آب را به‌درستی به طرف بالای آبنما هدایت کنند.

مراحل ساخت آبنما

برای ساخت آبنما می‌توانید از طراحی‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید. برای مبتدیان ساخت آبنما با استفاده از تخته‌سنگ‌ها راحت‌تر است، بنابراین، در ادامه به شما مراحل طراحی آب نما با استفاده از تخته‌سنگ را آموزش می‌دهیم.

آبنمای سنگی

۱. برای ساخت برکه یک حفره ایجاد کنید

با استفاده از یک متر، محل ایجاد برکه و آبنما را اندازه‌گیری کنید. سپس، آن را با اسپری رنگ علامت بزنید. در محل علامت‌گذاری‌شده حفره‌ای با عمق حدودا ۲۰ سانتی‌متر ایجاد کنید.

۲. برای برکه چارچوب بسازید

بعد از آنکه حفره را ایجاد کردید، باید برای برکه یک چارچوب بسازید. چهار تکه چوب را به هم متصل کنید تا قاب برکه ساخته شود. سپس، این چارچوب را در حفره‌ای که ایجاد کرده‌اید قرار بدهید. بعد از آن، یک لایه شن‌ و ماسه در پایین حفره بپاشید تا چارچوب برکه مسطح شود. حالا حفره را با یک آستر حوضچه بپوشانید یا یک قالب پیش‌ساخته حوضچه در آن بگذارید.

۳. پمپ آبنما را آماده کنید

لوله‌های لاستیکی را به اندازه‌ای که به بالای آبنما برسند به پمپ وصل کنید. بعد از آن، پمپ را در پایین برکه بگذارید و آن را به برق وصل کنید.

۴. پایه آبنما را بسازید

با استفاده از تسمه‌های مسی لوله‌کشی، میلگردها را به بالای قاب چوبی متصل کنید. این تسمه‌ها را با فاصله حدودا ۱۵ سانتی‌متر از یکدیگر تنظیم کنید. سپس، محل برکه را با پارچه سخت‌افزاری بپوشانید تا از شن‌ها محافظت کند.

۵. آبنما را سرهم کنید

شن را روی پارچه سخت‌افزاری بپاشید و تخته‌سنگ‌ها را به شکل دل‌خواه خود برای آبنما روی هم بچینید. دقت کنید که سنگ‌ها را طوری بچینید که میلگردها زیر آنها قرار بگیرند. انتخاب بهترین مکان برای چیدن سنگ‌ها زمان می‌برد. برای امتحان اینکه آب به‌درستی به پایین می‌ریزد یا نه، می‌توانید از یک شیلنگ باغ‌بانی یا کوزه استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای آنکه سرهم‌بندی آبنما با دقت بیشتری انجام شود، از کارشناسان کاربلدِ ما در گیالری کمک بگیرید.

۶. لوله‌ها را به آبنما متصل کنید

در این مرحله از ساخت آبنما باید لوله‌ها را از درازا به سمت بالا قرار بدهید. بهتر است این لوله‌ها را در پشت تخته‌سنگ‌ها و در جایی که قابل دید نباشند بگذارید. حالا آنها را با استفاده از مهره‌های بتنی به بالای سازه وصل کنید. این سازه‌ها را در جایی به هم متصل کنید که در نهایت نمای آبنما را برایتان طبیعی‌تر جلوه بدهد.

۷. پمپ آب را امتحان کنید

در این مرحله از اجرای ابنما باید برکه را با آب پر کنید و پمپ را روشن کنید. با انجام این کار جریان آب را بررسی می‌کنید. اتصالات را بررسی کنید و هرجا نیاز بود اصلاحات جزئی انجام بدهید. مطمئن شوید که آب در لوله‌ها به‌درستی جریان دارد.

۸. آبنما را تزئین کنید

اگر پمپ آب به‌درستی کار می‌کند، می‌توانید آبنما را تزئین کنید. از سنگ‌ریزه‌ها برای زیباتر کردن پایه آبنما و اطراف برکه استفاده کنید. سعی کنید فضاهای خالی را پر کنید و مصالح ساختمانی به‌کاررفته در آبنما را پنهان کنید. تخته‌سنگ‌ها و سنگ‌هایی که آماده کرده بودید را در کف برکه بگذارید تا ظاهر طبیعی پیدا کند. برای زیباتر شدن برکه و آبنما می‌توانید از گیاهان سرسبز هم استفاده کنید.

سخن پایانی

ساخت آبنما به حیاط خلوت خانه نمای زیبایی می‌بخشد. با انجام این کار طبیعت و هوای تازه را به خانه می‌آورید. هرچند اجرای ابنما کاری ساده به نظر می‌رسد، اما برای طراحی حرفه‌ای آب نما بهتر است از کارشناسان باتجربه و کاربلد کمک بگیرید. متخصصان گیالری می‌توانند شما را از اولین مراحل ساخت آبنما تا مراحل پایانی و تزیین آن راهنمایی کنند. پس پیشنهاد می‌کنیم برای داشتن یک آبنمای مدرن، جذاب و مقاوم از کارشناسان ما در این مجموعه کمک بگیرید.

Post Views: 494
آبنما, محوطه سازی بدون نظر

اشتراک‌گذاری:

بدون نظر

نظر خود را بگذارید